Domů
Jaderné elektrárny
Těžba uranu se v USA loni propadla na historické minimum, většina jaderného paliva pochází z dovozu
Uranový koncentrát, nazývaný také "žlutý koláč" (yellowcake). Zdroj: IAEA
Zdroj: IAEA

Těžba uranu se v USA loni propadla na historické minimum, většina jaderného paliva pochází z dovozu

Spojené státy americké jsou tradiční jadernou velmocí a zároveň zdaleka největším výrobcem elektrické energie z jaderných elektráren. Palivo pro jadernou flotilu USA nicméně pochází zejména z dovozu, domácí produkce stabilně klesá, přičemž v loňském roce se propadla na historicky nejnižší úroveň.

Spojené státy disponují největší flotilou jaderných elektráren na světě, které zabezpečují přibližně pětinu tamní výroby elektrické energie. Přestože jsou USA tradičně jadernou velmocí, domácí těžba uranu ve v průběhu 80. a 90. let postupně propadla. V loňském roce podle dat vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) klesla na vůbec nejnižší hodnotu od roku 1950. Většinu svých potřeb tak provozovatelé tamních jaderných elektráren pokrývají již poslední tři desetiletí dovozem ze zahraničí.

Vývoj domácí produkce uranového koncentrátu (U3O8) v USA mezi lety 1950 a 2019. Zdroj: EIA
Vývoj domácí produkce uranového koncentrátu (U3O8) v USA mezi lety 1950 a 2019. Zdroj: EIA

Provozovatelé jaderných reaktorů v USA nakupují palivo mimo jiné ve formě koncentrátu U3O8, hexafluoridu uranu nebo obohaceného uranu. Tyto vstupní suroviny jsou následně v několika krocích zpracovány na jaderné palivo uložené v palivových souborech. V loňském roce bylo podle EIA do amerických komerčních reaktorů zavezeno palivo obsahující více než 19 tisíc tun U3O8, přičemž pouhých 9 % pocházelo z domácích zdrojů.

Vývoj domácí produkce a dovozu uranu do USA mezi lety 1950 a 2019. Zdroj: EIA
Vývoj domácí produkce a dovozu uranu do USA mezi lety 1950 a 2019. Zdroj: EIA

Tradičně největším dodavatelem uranu do Spojených států je Kanada, která disponuje rozsáhlými a kvalitními zásobami uranu. Dále následovaly Kazachstán, Austrálie či Rusko. Kazachstán se díky podpoře domácího průmyslu stal největším těžařem a vývozcem uranu na světě, přičemž v současné dekádě si stabilně udržuje zhruba 35-40% podíl na globální těžbě.

Objem uranu nakoupeného provozovateli komerčních jaderných reaktorů v USA ze zahraničí dle země původu. Zdroj: EIA
Objem uranu nakoupeného provozovateli komerčních jaderných reaktorů v USA ze zahraničí dle země původu. Zdroj: EIA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
energetik II
21. červenec 2020, 13:20

Když se dívám na ten graf , tak tři postsovětské republiky = Kazachstán, Rusko, Uzbekistán dodaly loni do USA zhruba 50 % importu uranu. Podíl Ruského Gazpromu na dodávkách plynu Evropě je asi 33 % a přesto USA křičí, že se EU stává závislou na ruském plynu. To je zajímavé, tři totalitní postsovětské republiky zajišťují cca. 40 % paliva pro US jaderné elektrárny a je to zřejmě v pořádku a národní bezpečnost USA není ohrožena. Když se ale staví plynovod NS II, to už dle Trumpa v pořádku není ! Fuj ! Politika USA páchne na 100 honů !

Bizon
21. červenec 2020, 21:21

Politika/zájmy až na prvním místě. Historický precedent je zde jasný, Rusko dodávalo plyn "nepřátelskému" Německu celou studenou válku, všechny raketové krize které hrozily jadernou válkou nezpůsobily přerušení dodávek plynu. 90% argumentů k tomuto tématu je jen zástěrka pro geo-politické soupeření. Ale to víte, za "plyn svobody" není žádná cena moc vysoká:D

Jinak těžba uranu nevnímám jako kritické téma. Objem paliva pro jaderné elektrárny je minimální, cena paliva představuje jen 10% ceny jaderné elektřiny, a většina té ceny navíc leží v náročném obohacování. Čerstvé jaderné palivo se dobře skladuje, a elektrárny jsou v případě nouze schopny ždímat stávající palivo několik měsíců nad plán.

johnz
22. červenec 2020, 12:18

Říká se, že máme jaderné palivo ještě na 70 let, problém je v tom, že v zemi, a nikdo to nechce těžit kvuli rozsáhlé devastaci, u nás nejčastěji podzemních vod.

energetik
23. červenec 2020, 23:51

Uran je levnější z Nigeru, proč ho rabovat zde? Navíc tam bylo oficiálně zrušeno otroctví až v roce 2003, ale ve skutečnosti žádná změna. Takže tam mají atomteroristi volné pole působnosti podobně jako zde za komunizmu.

Je s podivem že stát, kde se takto rabuje uran pro nejbohatší státy je paradoxně jeden z nejchudších na světě.

Ondra
24. červenec 2020, 10:45

Atomteroristi operující v Nigeru sou ještě v pohodě ale co teprv ti v otrokářskejch zemích jako Kanada nebo Australie kde těžej uranu víc jak dvakrát tolik. S těma by se mělo pořádně zatočit!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se