Těžba uranu se v USA loni propadla na historické minimum, většina jaderného paliva pochází z dovozu

DomůJaderné elektrárnyTěžba uranu se v USA loni propadla na historické minimum, většina jaderného paliva pochází z dovozu

Spojené státy americké jsou tradiční jadernou velmocí a zároveň zdaleka největším výrobcem elektrické energie z jaderných elektráren. Palivo pro jadernou flotilu USA nicméně pochází zejména z dovozu, domácí produkce stabilně klesá, přičemž v loňském roce se propadla na historicky nejnižší úroveň.

Spojené státy disponují největší flotilou jaderných elektráren na světě, které zabezpečují přibližně pětinu tamní výroby elektrické energie. Přestože jsou USA tradičně jadernou velmocí, domácí těžba uranu ve v průběhu 80. a 90. let postupně propadla. V loňském roce podle dat vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) klesla na vůbec nejnižší hodnotu od roku 1950. Většinu svých potřeb tak provozovatelé tamních jaderných elektráren pokrývají již poslední tři desetiletí dovozem ze zahraničí.

Vývoj domácí produkce uranového koncentrátu (U3O8) v USA mezi lety 1950 a 2019. Zdroj: EIA

Provozovatelé jaderných reaktorů v USA nakupují palivo mimo jiné ve formě koncentrátu U3O8, hexafluoridu uranu nebo obohaceného uranu. Tyto vstupní suroviny jsou následně v několika krocích zpracovány na jaderné palivo uložené v palivových souborech. V loňském roce bylo podle EIA do amerických komerčních reaktorů zavezeno palivo obsahující více než 19 tisíc tun U3O8, přičemž pouhých 9 % pocházelo z domácích zdrojů.

Vývoj domácí produkce a dovozu uranu do USA mezi lety 1950 a 2019. Zdroj: EIA

Tradičně největším dodavatelem uranu do Spojených států je Kanada, která disponuje rozsáhlými a kvalitními zásobami uranu. Dále následovaly Kazachstán, Austrálie či Rusko. Kazachstán se díky podpoře domácího průmyslu stal největším těžařem a vývozcem uranu na světě, přičemž v současné dekádě si stabilně udržuje zhruba 35-40% podíl na globální těžbě.

Objem uranu nakoupeného provozovateli komerčních jaderných reaktorů v USA ze zahraničí dle země původu. Zdroj: EIA