Domů
Jaderné elektrárny
V Třebíči se u „kulatého stolu“ diskutovalo o výstavbě nového jaderného bloku

V Třebíči se u „kulatého stolu“ diskutovalo o výstavbě nového jaderného bloku

Dne 12. prosince 2017 se ve společenských prostorách třebíčského hotelu ATOM uskutečnil „Kulatý stůl se společností ATMEA“. Hlavním tématem byla výstavba 5. bloku JE Dukovany. Organizátory akce byly společenství Energetické Třebíčsko, Okresní hospodářská komora Třebíč a OBK při JE Dukovany.

Tato akce byla již čtvrtou v pořadí obdobného druhu. Již dříve se představení svých jaderných reaktorů v Třebíči zúčastnily společnosti Rosatom (6. 9. 2016), KHNP (24. 5. 2017) a CGN (19. 9. 2017).

Ukázkový model reaktoru ATMEA 1

Účastníky diskuze uvítal předseda spolku Energetické Třebíčsko, Vítězslav Jonáš, na kterého navázal prezident a generální ředitel společnosti ATMEA, Benoit Blassel.

Ve své prezentaci představil základní informace o mezinárodní společnosti ATMEA (Francie, Japonsko) a její přednosti. Zmínil například možnost zadat výrobu turbíny místním dodavatelům, pilotní projekt výstavby tohoto reaktoru generace III+ v tureckém Sinopu (4×1200 MW), nebo dlouhodobou spolupráci s českými společnostmi (některé systémy EDU).

V průběhu vystoupení došlo i k připomenutí bohatých zkušeností společnosti s výstavbou jaderných elektráren (AREVA) a probíhající projekty výstavby finské elektrárny Olkiluoto 3, francouzské Flamanville 3 a úspěšně dokončené elektrárny typu APWR, Tomari 3.

Dalším řečníkem byl technický ředitel společnosti ATMEA, Takashi Kanagawa, který se zaměřil na popis samotného reaktoru ATMEA 1. Dle jeho slov tento projekt kombinuje to nejlepší z reaktorů společností AREVA a Mitsubishi.

Mezi primární vlastnosti patří dlouhá životnost elektrárny (60 let), vylepšený systém ochrany do hloubky, který kromě provozních a bezpečnostních systémů přidává systém prevence tavení aktivní zóny a zmírnění vážných havárií. Projekt disponuje třemi stavebně a elektricky nezávislými bezpečnostními systémy a navíc jedním zvláštním systémem chlazení a elektrického napájení za „extrémních podmínek“. Kromě vysoké úrovně bezpečnosti technický ředitel vyzdvihl nadprůměrnou tepelnou účinnost 37 % a roční využitelnost výkonu elektrárny na úrovni 92 %.

Na závěr svého vystoupení Kanagawa dále uvedl možnost přepracování použitého jaderného paliva na směsné palivo MOX, které v reaktoru může být použito v zastoupení 0 až 100 % palivové vsázky.

Projekt ATMEA 1 si klade za cíl především vysokou provozní bezpečnost; Zdroj: ATMEA

V druhé části programu se představil Antoine Verdier, ředitel pro obchodní rozvoj společnosti. Jeho prezentace byla zaměřena na výběr dodavatelů a možnosti pro místní pracovní trh. V krátkosti představil čtyřstupňový schvalovací proces dodavatelů, podle kterého je vybrán vhodný dodavatel pro práci odpovídající jednomu ze tří kvalitativních stupňů (bezpečnostní, standardní, nekvalifikovaný). Na závěr Antoine Verdier zdůraznil přínos výstavby jaderné elektrárny pro místní region a jako příklad uvedl oblast kolem finské elektrárny Olkiluoto:

 • Více než 6000 lidí zapojeno do výstavby
 • Snížení nezaměstnanosti na polovinu
 • Zvýšení HDP o 2,6%
 • Práce pro 200 místních společností
 • Následující vystoupení zajistil starosta francouzského města Les Pieux, Jacques Lepetit, které leží v těsné blízkosti Jaderné elektrárny Flamanville. Starosta vyzdvihl přínosy výstavby 3. bloku, mezi které řadí rozvoj dopravní infrastruktury a bydlení, výstavbu nových školních zařízení a finanční prostředky plynoucí pro město díky výstavbě a zapojení firem.

  Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku prezentuje očekávané snížení výrobních kapacit

  Závěr konference patřil Jánu Štullerovi, vládnímu zmocněnci pro jadernou energetiku, který ve svém projevu seznámil posluchače s hlavními body Národního akčního plánu, stavem přípravných prací a povinnostmi vlády a ČEZu.

  V současnosti se podle jeho slov čeká na volbu vhodného modelu financování a rozhodnutí o dodavateli jaderného bloku. Aktuální informace jsou dostupné na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu v sekci „Nový jaderný zdroj“.

  V případě souhlasu vystupujících budou do 7 dní zveřejněny prezentace na stránkách spolku Energetické Třebíčsko.

  Komentáře

  (0)

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
  Vyžadované informace jsou označeny *
  Pravidla diskuze
  Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
  Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
  Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
  Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
  V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
  OM Solutions s.r.o.
  Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
  Třebíč
  IČ: 02682516
  SOCIÁLNÍ SÍTĚ
  © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.