Ukrajina zvažuje výstavbu malých modulárních rektorů v Černobylu
Ukrajina hledá vhodné lokality pro své malé modulární jaderné reaktory, a to, mimo jiné, také v uzavřené zóně okolo černobylské elektrárny. Země plánuje kromě stavby několika konvenčních jaderných bloků spolupráci s několika dodavateli modulárních reaktorů. Cílem jejich nasazení je nejen odklon od uhlí ve výrobě elektřiny, ale také dekarbonizace ukrajinského ocelářského průmyslu.
Zástupci černobylské jaderné elektrárny v rámci expertní pracovní skupiny zkoumají potenciál pro výstavbu malých modulárních reaktorů (SMR) v lokalitě. Oblast uzavřené zóny rozprostírající se 30 kilometrů okolo elektrárny, která byla dějištěm největší jaderné katastrofy, by totiž mohla v budoucnu posloužit k umístění nových reaktorů.
"Zástupci Státní agentury Ukrajiny pro správu uzavřené zóny a specialisté z ukrajinské energetické společnosti Energoatom se minulý měsíc připojili k představitelům jaderné elektrárny Černobyl, aby navštívili několik oblastí v uzavřené zóně a v okolí elektrárny. Následovala technická diskuse o vhodnosti těchto lokalit pro budoucí výstavbu SMR," uvedli zástupci elektrárny v tiskové zprávě.
Ukrajina, stejně jako celá řada jiných evropských zemí, počítá s výstavbou malých modulárních reaktorů. Státní energetická společnost Energoatom již podepsala memoranda o spolupráci s řadou vývojářů malých reaktorů - Witkowitz Atomica, Holtec International, Westinghouse Electric Company a NuScale Power.
Masivní rozvoj jádra na Ukrajině
Ukrajina disponuje téměř 14 GW instalovaného výkonu ve čtyřech jaderných elektrárnách. Z toho 6 GW se nachází v největší evropské jaderné elektrárně Záporoží, v současné době pod vojenskou kontrolou Ruska.
Na dalším rozvoji své jaderné energetiky se země domluvila s USA a všechny jaderné elektrárny kromě té v Záporoží se mají rozšířit o bloky AP1000 od společnosti Westinghouse. Celkem jich na Ukrajině může vyrůst dalších devět s téměř 10 GW instalovaného výkonu.
Kromě velkých konvenčních bloků plánuje země také desítky malých modulárních reaktorů. Ty zemi pomohou s přechodem na výrobu elektřiny bez uhelných elektráren a dekarbonizací energeticky náročného průmyslu.
Mohlo by vás zajímat:
Černobyl byl plánován s 12 reaktory, třeba se konečně dočká
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se