Domů
Jaderné elektrárny
Ukrajna zváží nasazení amerických malých modulárních reaktorů NuScale
Malé modulární reaktory NuScale
Zdroj: Oregon State University

Ukrajna zváží nasazení amerických malých modulárních reaktorů NuScale

Ukrajinská společnost Energoatom prozkoumá možnost nasazení malých modulárních reaktorů (SMR) NuScale, které by nahradily elektrárny na fosilní paliva. Jedná se o poslední z řady dohod v oblasti energetiky podepsaných během návštěvy ukrajinské delegace v USA.

"Zvažujeme možnost výstavby malých modulárních reaktorů na Ukrajině, které by nahradily tepelné elektrárny produkující emise uhlíku a zvýšily výkon zdrojů ukrajinského energetického systému schopných reagovat na zatížení," uvedl Petro Kotin, úřadující prezident společnosti Energoatom.

Při včerejším oznámení memoranda o porozumění společnost NuScale uvedla, že bude Energoatomu pomáhat při vypracování studie proveditelnosti včetně navrhovaných lokalit projektu, vypracování časového plánu projektu a jeho výsledků, studií nákladů, technických posudků, udělování licencí a povolení, jakož i specifických inženýrských a projektových prací.

Maketa malého modulárního reaktoru NuScale (zdroj NuScale). Maketa malého modulárního reaktoru NuScale. Zdroj: NuScale

Dohoda byla podepsána během probíhající návštěvy ukrajinské delegace v USA vedené prezidentem Volodymyrem Zelenským. Dne 30. srpna byla podepsána řada strategických dohod o podpoře ukrajinského energetického sektoru ze strany USA a také memorandum o spolupráci se společností Westinghouse na výstavbě pěti nových reaktorů využívajících technologii AP1000.

"Je to další důkaz toho, že spolupráce v energetickém sektoru je jednou z klíčových priorit strategického partnerství mezi Ukrajinou a USA. Hovoříme o perspektivách rozvoje jaderné energetiky na Ukrajině v příštím půlstoletí," uvedl ukrajinský ministr energetiky Herman Halušenko.
Malý modulární reaktor od americké společnosti NuScale, se kterou od poloviny letošního roku spolupracuje i česká Skupina ČEZ, je integrální tlakovodní (PWR) reaktor s přirozenou cirkulací. Reaktor, jež bude vyráběn továrně, bude disponovat elektrickým výkonem 77 MWe, když NuScale navýšil výkon svého reaktoru z původních 60 MWe.  Stavěn by měl být ve skupinách po čtyřech, šesti nebo dvanácti. Podle společnosti bude reaktor možné využívat na výrobu elektřiny, dálkové vytápění, odsolování, výrobu vodíku a další aplikace procesního tepla.

Více o malém modulárním reaktoru  NuScale a dalších SMR v pokročilé fázi vývoje naleznete v naší infografice.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Pavel Veselý
4. září 2021, 22:34

No to má asi stejnou váhu jako memorandum s Westinghouse, že Ukrajina postaví za 30mld. USD celkem 5 bloků. To je asi tak celé to zvážení.

MM
5. září 2021, 00:48

Proč ukrajinské bloky s VVER-1000 nezvýší výkon, jako se to provedlo na ETE? Pro Ukrajinu by to znamenalo prirustek vykonu o velikosti dalsiho bloku. S prechodem na 18m cyklus by pak mohli cpat elektrinu do EU o 106.

Pavel Veselý
5. září 2021, 10:50

Bohužel energetický sektor Ukrajiny je v totálním rozkladu, a to včetně jaderné energetiky. Dluhy astronomické, navíc přechod na část paliva od Westinghouse znamenalo dodatečně stavět dlouhodobé sklady vyhořelého paliva (za cca 200 mil. USD) bez perspektivy co s ním dále. Rusofobie způsobila, že v Černobylu se nachází 124000 vyhořelých palivových článků, a to jsou další náklady opět bez perspektivy co s tím. Studená zima může být na Ukrajině neskutečně "horká".

Jiří Vrubel
5. září 2021, 14:59

To je prosté.

Je třeba přejít vybudovat ve spolupráci s Rosatomem několik reaktorů pracujících s rychlými neutrony a rázem to zabije několik much jednou ranou.

1.Ukrajina bude mít tolik elektřiny, že ji bude moci bez problémů vyvážet.

2.Zanikne problém s jaderným odpadem, protože žádný jaderný odpad nevznikne

3.Dojde k ohromnému nárůstu účinnosti těchto jaderných reaktorů, protože dovedou beze zbytku spotřebovávat i U238.

Jaroslav
5. září 2021, 12:26

pro území jako je Ukrajina, kde hustota zalidnění území není příliš velká se tyto kotle vyplatí...ušetří I my v ČR by jsme o něčem takovém mohli uvažovat jako stabilizátor rozvodné sítě v případě decentralizace jádra a nástupu jiných technologií získávání elektřinu

Jan Veselý
5. září 2021, 14:23

Zvážení si představuju asi tak:

1) Jaké jsou zkušenosti z provozu, jaká je provozní spolehlivost? 0

2) Jaká je cena na pořízení, jaké jsou provozní náklady? Ještě vlastně nevíme, ale podle našich optimistických předpokladů doufáme, že to bude něco na úrovni současných velkých JE (vyjádřeno v $/W).

A tím to asi skončí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se