ÚOHS zakázal na žádost EDF a Westingouse uzavřít smlouvu na dostavbu Dukovan
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal předběžná opatření zakazující uzavření smlouvy s korejskou firmou KHNP na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Úřad tak učinil na základě návrhů společností EDF a Westinghouse, jež se o zakázku rovněž ucházely, uvedla dnes Česká televize. ČTK vydání předběžného opatření potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Vydání předběžného opatření nepředjímá způsob, jakým ÚOHS o tendru rozhodne.
„Mohu potvrdit, že ÚOHS vydal v minulých dnech na základě návrhů společností EDF a Westinghouse předběžná opatření, jimiž zakázal zadavateli uzavřít smlouvy v tendru na výstavbu nového jaderného zdroje. Vydání předběžného opatření nevypovídá nic o tom, jakým způsobem bude rozhodnuto ve věci. Jedná se o standardní krok pro procesní zajištění řízení, když o věci není pravomocně rozhodnuto a mohlo by hrozit zmaření účelu vedeného správního řízení,“ uvedl Švanda.
Pokud by smlouva byla již podepsána, nemohl by úřad v případě porušení soutěžních pravidel účinně zasáhnout, mohl by pouze zpětně vyměřit pokutu. Proto v podobných případech vydává předběžná opatření, která podpis smlouvy odloží až po pravomocném rozhodnutí o tom, zda byl tendr v pořádku.
O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda v červenci. Neúspěšní uchazeči EDF a Westinghouse tendr napadli u ÚOHS. EDF primárně napadla rozhodnutí o výběru korejské KHNP, Westinghouse napadl využití bezpečnostní výjimky. „V obou věcech byla zahájena správní řízení, jejichž délku není možno s ohledem na věcnou i procesní složitost předvídat. Až do vydání prvoinstančních rozhodnutí nebude úřad k průběhu těchto správních řízení poskytovat žádné další informace,“ uvedl dříve ÚOHS. Mluvčí Švanda dnes upřesnil, že obě řízení týkající se jaderného tendru pokračují.
Polostátní energetická společnost ČEZ nyní s Korejci jedná o smlouvě, která by měla být podepsána do konce března 2025. První z nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách 400 miliard korun.
dto ska dr
Mohlo by vás zajímat:
Jestliže bude úspěšná inkvizice ČEZU ve spolupráci a následně výrobě SMR, má k tomu příležitost, všechny předpoklady, tak můžou rovnou dostavbu ne jenom v Dukovavech jaderných mamutů zrušít. Ve hře budou další výrobci v četně našich vývojářu. Rozvoj ve všech směrech OZ včetně akumulace už se nikomu úmyslně brzdit nepodaří a případný dovoz samotné energie může být na určitou dobu výhodnější než i výroba z našich záložních plynovkách. Tato potřebná energetická transformace nenechá kámen na kameni a to je jenom dobře.
Za inkvizice už se omluvil papež Jan Pavel II., nevypadá to, že by nějaká další mohla být úspěšná...
O stavu malých modulárních reaktorů nejlépe vypovídá fakt, že ČEZ pečlivě vybíral mezi všemi malými modulárními reaktory na trhu a nakonec vybral takový, který do kategorie malých modulárních reaktorů podle žádného kritéria nespadá. V podstatě se dá označit za "mamuta".
Už to padlo myslím otevřeně v nějakém z dřívějších článků. Pokud nebude dodavatelem nových velkých bloků KHNP (Korejci), tak se prostě žádné tradiční velké bloky stavět nebudou vůbec a přejde se rovnou na scénáře čistě s SMR.
Takže EdF a Westinghouse se musí pořádně rozmyslet, co vlastně chtěj. Scénář, že se nebudou stavět žádné klasické velké bloky, je pro ně ve finále z pohledu industry relations mnohem horší (defacto by to snížilo šance na další zakázky pro kohokoliv kdekoliv jinde), než kdyby je postavilo konkurenční KHNP.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se