Domů
Jaderné elektrárny
V dukovanské jaderné elektrárně začala plánovaná odstávka třetího bloku

V dukovanské jaderné elektrárně začala plánovaná odstávka třetího bloku

V Jaderné elektrárně Dukovany dnes začala plánovaná odstávka třetího výrobního bloku spojená s výměnou části jaderného paliva, kontrolami a údržbou zařízení. Do sítě přestal energii dodávat po 12:00, sdělil ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Odstávka je plánovaná na 40 dní. Další tři výrobní bloky dukovanské elektrárny zůstávají v provozu.

V bloku bude nutné vyměnit čtvrtinu paliva za čerstvé. Výkon bloku začali operátoři postupně snižovat od 6:30. „V Dukovanech jde o předposlední plánovanou odstávku v tomto roce, která i přes celorepublikové rozvolňování bude probíhat za mimořádných opatření proti šíření nemoci covid-19,“ uvedl Bezděk.

Energetici z reaktoru do sousedního bazénu skladování vyvezou 90 palivových a regulačních kazet, které dodávaly potřebný výkon uplynulých pět let. „Zbývající kazety přeskládáme a na uvolněná místa zavezeme stejný počet čerstvých palivových kazet. Kromě toho nás čeká kontrola tlakové nádoby reaktoru, parogenerátorů nebo generální údržba druhého cirkulačního čerpadla,“ řekl ředitel elektrárny Roman Havlín.

Energetici také zkontrolují části parních turbín, provedou údržbu systémů kontroly a řízení nebo elektrických systémů záložního napájení. Bude taky pokračovat modernizace podružných rozvaděčů.

Třetí dukovanský blok je v provozu od 1. května loňského roku. Bloky elektrárny se kvůli výměně části jaderného paliva, servisu a kontrolám zařízení zastavují pravidelně. Čtvrtý blok Dukovan byl letos odstavený od 12. února do 8. dubna. Poslední letošní plánovaná odstávka začne v dukovanské elektrárně v polovině listopadu, bude se týkat bloku číslo dvě.

Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR, její bloky byly zprovozňovány v letech 1985 až 1987. Vloni Dukovany vyrobily 14,3 terawatthodiny (TWh) elektrického proudu a od začátku letoška 5,809 TWh.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Průzkum: Kvůli válce na Ukrajině stoupla v ČR podpora jaderné energetiky
17. květen 2022, 09:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jaroslav Novák
29. květen 2021, 08:52

je vhodné porovnat, jak dlouho trvá odstávkastejné technologie ve Finsku Lovisija (9dnů) a proč v EDU 40 dnů? Každý den odstávky EDU bloku =-7 mega Kč, ve Finsku se dělí servis a provozovatel o odměnu, pokud se odstávka zkrátí, servisáci po JE i běhají, v ČR se něco podobného nechápe, naplánovat hladký průběh odstávky na 10 dnů non stop. Odhalte rezervy a využijte je, stejné=dostavba ETE34=ETE12 by byla zahájena co nejdříve, zdražování cen odkládání ETE34 prodraží, argumenty pro stavbu ETE34 nezajímají ani akcionáře, natož politiky. ANI DEKARBONIZACE NENÍ VÝZVA PRO STAVBU ETE34??? Co se musí stát, aby vedení ČEZ i ČR konalo v národním zájmu??? Synergie z ETE12 nestačí???

Emil
29. květen 2021, 09:28

Odstávka prvního bloku v JE Loviisa trvala loni 45 dnů a druhého 24 dnů. Jak jste přišel na 9 dnů?

fortum. com/about-us/our-company/our-energy-production/our-power-plants/loviisa-nuclear-power-plant/operations/annual-outages

Miloslav Černý
29. květen 2021, 11:36

Ono už se stalo. To konání ve státním zájmu je na soustředění se v maximální míře na OZ, jejíž dodavatel primárního zdroje (slunce) nám energii stejně bude dávat (je jistá) a nebude ji hlavně zdražovat. Ty koncepce už tady byly předkládány mnohokrát a je třeba jenom co možná nejvíce je zefektivnit, abychom se poučili z dob minulých a hlavně již přikročili k dílu. Kdo dřív dává, dvakrát dává.

energetik
29. květen 2021, 13:27

"Co se musí stát, aby vedení ČEZ i ČR konalo v národním zájmu???"

Vyprdnout se na další jaderný tunel, zahájit skutečnou liberalizaci energetického trhu a jeho zrovnoprávnění i v rámci EU, hlídat a tvrdě trestat zneužití informací a porušení unbundlingu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se