Domů
Jaderné elektrárny
V USA budou předčasně vyřazeny další jaderné elektrárny

V USA budou předčasně vyřazeny další jaderné elektrárny

Společnost Exelon, největší americký provozovatel jaderných elektráren, včera oznámila předčasné vyřazení svých elektráren Clinton a Quad Cities ve státě Illinois. Dle vyjádření společnosti je jejich provoz dlouhodobě ztrátový a bez legislativní podpory již dále neudržitelný.

Právě na podporu od státu se energetická společnost Exelon spoléhala. Již v průběhu minulého měsíce oznámila, že pokud stát Illinois nepřijme nově navrhovanou Energetickou koncepci (Next Generation Energy Plan), bude nucena uzavřít dvě své jaderné elektrárny. Nová energetická koncepce si klade za cíl legislativně ustanovit jadernou energetiku jako ekologický zdroj bez emisí CO2 a dále zvýšit podporu pro obnovitelné zdroje energie, zvláště fotovoltaiku.

Do dnešního dne však zákon nebyl schválen, a bylo tedy rozhodnuto o započetí příprav na odstavování obou zmíněných elektráren. Dle tiskové zprávy společnosti bude do 30 dnů podána oficiální žádost o vyřazení elektráren Jadernému regulátorovi (Nuclear Regulatory Commission). Dále budou zrušeny všechny zamýšlené investiční projekty a smlouvy na nákup paliva. V neposlední řadě se upraví odpisy, tak aby odpovídaly skutečnému odstavení.

„Několik let jsme se snažili najít udržitelný plán do budoucna. Při tom jsme spolupracovali se státním regulačním úřadem, operátorem trhu, zákonodárci, akcionáři a environmentálními skupinami. Bohužel nová legislativa nebyla schválena a nám nezbývá než odstavit elektrárny,“ popisuje v tiskové zprávě postup společnosti Exelon její CEO Chris Crane.

Clinton a Quad Cities

Jediný blok elektrárny Clinton byl uveden do provozu v roce 1987. Jedná se o varný reaktor o instalovaném výkonu 1065 MWe. V areálu elektrárny Quad Cities se nacházejí dva varné reaktory, každý o výkonu 940 MWe. Ty byly do provozu uvedeny v roce 1973. Nyní je naplánováno jejich odstavení k 1. lednu 2018. První jmenovaná elektrárna má být vyřazena již o rok dříve.

Kumulovaná ztráty obou těchto zařízení za posledních 7 let dosahuje dle jejich majitele 800 miliónů $. Zlepšení do budoucna nelze předpokládat. Elektrárna Quad Cities dokonce neuspěla během květnové kapacitní aukce pro rok 2019 a 2020, což by pro ni znamenalo další ztráty.

zdroj úvodní fotografie: Daniel Schwen

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Šance pro jádro. Německo zvažuje zachování jaderných elektráren
11. srpen 2022, 11:12
Copak uhlí, ale jádro! Průzkumy veřejného mínění podporují zachování německých reaktorů v provozu
10. srpen 2022, 10:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
František Šimunek
16. leden 2021, 20:07

No je to jako všude. Pokud větràky a solàrka mají privilegia zaručeného odbytu a ceny - nezbývà než stàhnout roletu. A vyčkat první větší zimy.....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se