Domů
Jaderné elektrárny
Finský jaderný reaktor Olkiluoto 3 dosáhl první kritikality
Zdroj: TVO

Finský jaderný reaktor Olkiluoto 3 dosáhl první kritikality

Ve Finsku v noci na dnešek dosáhl první kritikality jaderný reaktor Olkiluoto 3, který měl podle původních plánů začít dodávat elektřinu již v polovině roku 2009. Oznámila to dnes finská energetická společnost TVO, která je provozovatelem reaktoru.
„Spuštění provozu bylo historickým okamžikem. Nová jednotka jaderné elektrárny byla ve Finsku naposledy uvedena do provozu před více než 40 lety. Dokonce i v celé Evropě se takováto věc naposledy stala asi před 15 lety,“ uvedla ve své tiskové zprávě TVO.
Ilustrační foto

Nový reaktor disponuje instalovaným výkonem 1650 MW, takže by měl pokrýt zhruba 15 procent spotřeby elektřiny ve Finsku, poznamenala agentura AFP. Výstavba reaktoru na finském ostrově Olkiluoto, kde už několik desítek let fungují dva jaderné bloky, začala v roce 2005. Potýkala se ale se zpožděními a růstem nákladů.

Koncem ledna hodlá společnost TVO nový reaktor připojit k elektrické síti. V té době by měl výkon dosahovat 30 procent celkové kapacity, běžný provoz by měl reaktor zahájit v červnu.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zásadní otázka české energetiky: K čemu je nám skutečně dobrý Temelín?
4. říjen 2022, 15:30
Budou německé jaderné elektrárny přece jen zapojeny do sítě? Co stojí za rozhodnutím „zeleného“ ministra hospodářství a klimatu?
29. září 2022, 14:40
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Matěj
21. prosinec 2021, 13:38

Přeju mnoho let úspěšného provozu.

PetrV
21. prosinec 2021, 13:52

Hodně zdaru v provozu. V době greendeal tunelu to je světlý okamžik.

Martin V.
21. prosinec 2021, 14:08

Je to každopádně úspěch po letech zpoždění a prodražení projektu. Ale celá ta zpráva ČTK mi připadá poněkud zavádějící. Pokud to správně chápu, tak "zahájením provozu" se míní první kritikalita (pojem, který používá třeba Jiří Salavec vedle v článeku o čínském reaktoru Hualong One). Přifázovat ho chtějí až v lednu a naplno vyrábět v létě. To znamená, že letos v zimě Evropě s výrobou elektřiny ještě nepomůže. A taky pojem "kapacita" ve smyslu instalovaný elektrický výkon se mi příčí, ale někteří autoři ho používají už spoustu let (to jen tak na okraj).

Turby
21. prosinec 2021, 14:14

jaderny kondenzator. je to je vlastne baterie pro oze :-)

Jaroslav Loudil
21. prosinec 2021, 15:19

Sice se zpožděním přes 12 let , ale hlavně že konečně poběží ! Byla to celá věčnost. Nyní by měli ještě uspíšit projekt ruského reaktoru VVER v Hanhikivi. Ukázali by , že nejsou tak vyděšení strašpytlové jako my, když nám BIS s Koudelkou poroučí, kdo tu může stavět reaktory a kdo nemůže. Takže nyní napřít všechny síly na Hanhikivi.

Jaroslav Loudil
21. prosinec 2021, 17:54

Další malá aktualitka z jádra. Rosatom včera zahájil v Indii stavbu reaktoru VVER- 1000 - Kudankulam -6. V květnu to byl Kudankulam - 5. V Turecku- Akkuyu- 3 - = VVER-1200. V Číně 2 krát VVER-1200 a doma v Rusku rychlý reaktor BREST -OD- 300 chlazený olovem. Rosatom tedy letos zahájil stavbu celkem 6 nových reaktorů a tím bezpečně obsadil první místo na světě v zahajování nových staveb.

Petr
21. prosinec 2021, 21:04

Už je načase i v ČR přidat nějaký ten reaktor. Však myslet si, že sami evropští lidé-voliči zastaví onen hysterický Green Deal, by bylo zcela naivní. Ani Češi sami se nedokáží zbavit onoho bruselského jha, natož bohatší západní Evropané, kteří ho naopak udržují v chodu.

Tomáš Novák
22. prosinec 2021, 15:28

Je to kravina

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se