Domů
Jaderné elektrárny
Ve Fukušimě začali odstraňovat palivo z poškozeného reaktoru
Fukushima po havárii

Ve Fukušimě začali odstraňovat palivo z poškozeného reaktoru

Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) začala dnes s odstraňováním paliva ze skladovacího bazénu ve třetím bloku jaderné elektrárny Fukušima, kterou v březnu 2011 poničilo zemětřesení a přívalová vlna cunami. Podle agentury Kjódó jde o první odstraňování paliva ze skladovacích bazénů z bloků 1 až 3, jejichž jádro se při havárii roztavilo.

Už před několika lety se odstraňovaly palivové tyče ze čtvrté jednotky elektrárny, která ale byla v době zemětřesení mimo provoz a její jádro se neroztavilo. I to byla ale nebezpečná operace, neboť výbuch vodíku při zemětřesení strhl střechu a část zdí a oslabil tak strukturu budovy.

Začátek odstraňování 566 palivových souborů ze skladovacího bazénu v reaktoru číslo tři byl plánován už na rok 2014, ale byl několikrát odložen mimo jiné kvůli stále vysoké radiaci v místě.

Ilustrační foto

K náročné operaci byla vybudována speciální 54 metrů vysoká konstrukce s ocelovým rámem a filtrační ventilací, s jejíž pomocí a dálkově ovládaným jeřábem bude palivo během následujících dvou let odstraněno.

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná vlna cunami si v březnu 2011 vyžádaly v Japonsku téměř 19.000 obětí a způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986.

Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vynutil evakuaci zhruba 160.000 lidí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
hariprasad
15. duben 2019, 13:21

Proč se v titulku píše, že se začalo odstraňovat palivo z poškozeného reaktoru, když se dále píše, že se začalo odstraňovat vyhořelé palivo ze skladovacího bazénu? To je úplně jiná operace.

Odsttranit a bezpečně uložit palivo z roztavené aktivní zóny reaktoru by znamenalo úplně revoluční krok při odstraňování následků poruch jaderných zařízení.

Tohle je sice také riskantní krok, protže prostředí je zamořené radiací, ale jinak jde celkem o rutinní záležitost.

Milan Vaněček
15. duben 2019, 13:48

Bezpečné odstranění a uložení paliva z roztavené aktivní zóny jim bude trvat mnohem déle. Vždyť i při menší podobné havarii v USA v JE 3 mile island jim to trvalo 14 let a v Černobylu se to nikdy nepodaří.

Emil
15. duben 2019, 14:39

Reaktorem je zde zjevně myšlena reaktorová budova, nikoliv reaktorová nádoba. Rutinní záležitostí se to odstranění těžko dá nazvat nejen kvůli radioaktivitě, ale i kvůli troskám po výbuchu v budově.

Pane Vaněčku, oni také mají ve Fukušimě po 40 letech trochu jiné možnosti než tehdy...

energetik
15. duben 2019, 17:56

Prostě se snaží uklidit rozházené jaderné odpadky, ale takto se o tom tady mluvit nesmí.

konq
16. duben 2019, 08:46

V blesku bych nad tím titulkem povytáhl obočí, ale na odborném webu je to fakt ostuda. A ani výmluva na ČTK to nezachrání.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se