Domů
Elektřina
Westinghouse dodá testovací palivové soubory pro JE Temelín
Palivové tyče - JE Temelín

Westinghouse dodá testovací palivové soubory pro JE Temelín

Jaderná elektrárna Temelín bude nově testovat palivo od společnosti Westinghouse, která dodá celkem šest testovacích palivových souborů. Z důvodu licencování tohoto paliva pro JE Temelín je nutné testování provádět po dobu dvou let. 

Hlavním důvodem testování je získání licence pro nové palivo od společnosti Westinghouse, protože současné palivo užívané v JE Temelín je specifického designu. Pro splnění standardů v jaderném průmyslu je nutné palivo testovat po dobu dvou let. Testovací soubory budou vyrobeny ve Švédsku ve městě Västerås, kde se nachází podle vlastní prezentace jedna z nejmodernějších výrobních jednotek na výrobu jaderného paliva.

Podle současné strategie Evropské unie je v energetice jednou z priorit diverzifikace dodávek paliva pro elektrárny a obecná diverzifikace zdrojů energie.

Palivový soubor složeny z palivových proutků. Zdroj: ČEZ
Palivový soubor složeny z palivových proutků. Zdroj: ČEZ

V tomto ohledu jsou na vrcholu zájmu především dodávky plynu, kde se Evropa snaží zbavit závislosti na Rusku. Obdobné pravidla ale platí i pro jaderné elektrárny, jejichž provozovatelé mají podle Strategie evropské energetické bezpečnosti z roku 2014 zajistit diverzifikované portfolio dodávek paliva. Více str. 18, bod 7.2 Evropské strategie energetické bezpečnosti.

„Rozhodnutí ČEZ zahájit v Temelíně testování nového paliva je skutečně významné. Vypovídá o tom, že ČEZ myslí vážně opatření pro zvýšení bezpečnosti dodávek prostřednictvím diverzifikace zdrojů jaderného paliva. Zároveň jsme přesvědčeni, že tato objednávka ČEZu je vyjádřením důvěry v kvalitu, spolehlivost a konkurenceschopnost paliva Westinghouse pro reaktory VVER-1000.“

José Emeterio Gutiérrez, viceprezident Westinghouse pro jaderné palivo a výrobu komponentů

Pro jadernou elektrárnu Temelín bylo v prvních deseti letech dodáváno palivo od společnosti Westinghouse, které ale trpělo častým ohýbáním, kroucením a netěsnostmi. V roce 2006 byl vybrán nový dodavatel s kontraktem na deset let od roku 2010 – ruská společnost TVEL. Více o dodávkách jaderného paliva pro JE Temelín v našem předchozím článku zde.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se