Domů
Jaderné elektrárny
Westinghouse rozšiřuje výrobu paliva pro reaktory VVER

Westinghouse rozšiřuje výrobu paliva pro reaktory VVER

Westinghouse Electric Company oznámila rozšíření své továrny na výrobu jaderného paliva ve švédském Västerås. Důvodem rozšíření závodu je reakce na požadavky zvýšení diverzifikace dodávek paliva pro reaktory typu VVER-1000. Pro tyto reaktory je přitom jedním z nejvýznamnějších dodavatelů ruská společnost TVEL.

Westinghouse je původně americkou společností, dnes většinově vlastněnou japonskou Toshibou. Společnost se rozhodla investovat do dodatečného výrobního zařízení pro výrobu jaderného paliva a návazných provozů. Nové provozy byly oficiálně otevřeny 28. 4. 2016 José Emeterio Gutiérrezem, viceprezidentem Westinghouse pro palivo a komponenty, za přítomnosti místních zástupců z obce Västerås a také zástupců místní podnikatelské komunity a ukrajinského velvyslanectví ve Švédsku.

Pohled do reaktoru JE Temelín během odstávky pro výměnu paliva s charakteristickým namodralým Čerenkovým zářením. Zdroj: ČEZ

Mluvčí společnosti Westinghouse prohlásil, že investice společnosti do rozšíření švédské továrny je v řádu desítek milionů dolarů. Práce jsou již téměř ukončené a 100% funkční provoz se očekává v průběhu podzimu.

Palivo pro Ukrajinu

Důvody pro rozšiřování provozu na výrobu paliva pro reaktory VVER-1000 můžeme v současnosti hledat především na Ukrajině, která se snaží zbavit se závislosti na ruském dodavateli jaderného paliva. V letošním roce dodá Westinghouse na Ukrajinu čerstvé palivo pro Jihoukrajinskou jadernou elektrárnu a elektrárnu v Záporoží.

Na Ukrajině přitom pochází 56 procent vyráběné elektřiny právě z jaderných elektráren ruského typu VVER-1000. Kontrakt na dodávku paliva pro ukrajinské jaderné elektrárny od Westinghouse byl ze strany ukrajinského provozovatele jaderných elektráren, společnosti Energoatom, prodloužen v prosinci 2014.

Westinghouse cílí i na další evropské země

Zástupci společnosti Westinghouse zároveň poznamenali, že více než 60 % ze 131 jaderných elektráren, které působí v EU, obsahují alespoň část technologií od firmy Westinghouse. Pět zemí je zároveň i provozovateli reaktorů typu VVER. Jde o Bulharsko, ČR, Finsko, Maďarsko a Slovensko, které provozují čtyři reaktory VVER-1000 a 14 reaktorů typu VVER-440. Ty se přitom podílí na nemalém množství vyráběné elektřiny v jednotlivých zemích. Všech pět zemí je přitom dnes 100% závislých na jediném dodavateli paliva, což je dle vyjádření zástupců Westinghouse dalším důvodem pro zaměření se na výrobu paliva pro tyto typy reaktorů.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Evropské plány na život bez ruského plynu. Spoléhání na LNG, jádro i úspory, část zemí opět pálí uhlí
15. srpen 2022, 04:00
Slunce a vítr předehnaly jádro. Poprvé vyrobily více elektřiny
14. srpen 2022, 15:31
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se