Základy další čínské jaderné elektrárny s reaktory Hualong One byly položeny

DomůJaderné elektrárnyZáklady další čínské jaderné elektrárny s reaktory Hualong One byly položeny

Čínská společnost China General Nuclear (CGN) oznámila provedení prvního lití betonu pro první reaktor nové čínské jaderné elektrárny San-ao. Po dokončení se má nová elektrárna skládat z celkem 6 čínských reaktorů Hualong One.

Průzkum lokality pro možnost výstavby elektrárny započal již v roce 2007. Čínský Národní energetický úřad povolil provedení demonstračních prací v lokalitě v květnu 2015. Samotná výstavba prvního a druhého bloku elektrárny byla schválena na výkonné schůzi Státní rady 2. září minulého roku.

Čínský Úřad pro jadernou bezpečnost následně vydal stavební povolení pro první fázi výstavby elektrárny 30. prosince. Již o den později, 31. prosince, v 9:30 místního času proběhla ceremonie a oficiální start výstavby prvního bloku.

Projekt elektrárny nacházející se na pobřeží čínské provincie Če-ťiang (Zhejiang) je specifický tím, že se jedná o první podobný projekt, který zahrnuje soukromý kapitál, 2% podíl na elektrárně má totiž převzít společnost Geely Technolog Group. CGN má držet 46 % podíl na projektu, 34 % má držet Zhejiang Energy Power, zbylá část je rozdělena mezi další stání podniky. Projekt má být realizován společností Cangnan Nuclear Power.

„CGN využije sil celé své skupiny a naplno zhodnotí výhody získané více než třicetiletou nepřetržitou výstavbou jaderných projektů a zkušenosti s výstavnou reaktorů Hualong One. Ponese politickou odpovědnost za jadernou bezpečnost a bude spolupracovat se všemi zúčastněnými stranami při kvalitní výstavbě Jaderné elektrárny San-ao.“ – předseda představenstva a generální manažer CGN, Jang Čchang-li.

Počítačová vizualizace JE San-ao po dokončenísmall

Po dokončení má mít elektrárna 6 bloků. S oficiálním začátkem výstavby prvního bloku má CGN v současnosti ve výstavbě 7 jaderných reaktorů o celkovém instalovaném výkonu 8,21 GWe.

Zdroj úvodního obrázku: CGN