Domů
Jaderné elektrárny
Záporožská JE je odpojená od dodávek elektřiny zvenčí, uvedly ruské úřady
JE Záporoží. Zdroj: Energoatom
Zdroj: Energoatom

Záporožská JE je odpojená od dodávek elektřiny zvenčí, uvedly ruské úřady

Záporožská jaderná elektrárna byla zcela odpojena od dodávek elektrické energie zvenčí a byla převedena do záložního režimu, uvedl dnes zástupce Ruskem dosazené okupační správy ukrajinské Záporožské oblasti Vladimir Rogov. Ukrajinská strana podle něj odpojila vedení, které má pod kontrolou. Ukrajina přičítá odpojení největší jaderné elektrárny v Evropě od sítě ruskému ostřelování, které poškodilo poslední elektrické vedení do elektrárny.

V důsledku „nesmyslného nočního ostřelování“ muselo být odpojeno poslední vysokonapěťové vedení, ze kterého je elektrárna napájena pro vlastní potřebu, uvedla ukrajinská společnost Enerhoatom. V režimu odpojení od dodávek elektřiny zvnějšku, které je nutné pro zajištění chodu čerpadel pro chlazení jaderných reaktorů, byly automaticky zapnuty všechny dieselgenerátory jaderné elektrárny. Zásoba paliva by měla vystačit na deset dní. Pokud v této době nebude možné obnovit vnější napájení stanice, může dojít k havárii s radiačními následky pro celý svět, varoval Enerhoatom, který elektrárnu provozoval před ruskou okupací.

„Už posedmé od začátku okupace ruskými teroristy z 4. března 2022 přechází ukrajinská elektrárna na režim black-outu,“ uvedla firma.

„Rusové ohrožují jadernou a radiační bezpečnost celého světa,“ dodala a vyzvala k převedení elektrárny pod kontrolu společnosti jako legitimního provozovatele.

Ruská strana tvrdí, že důvody odpojení elektrárny od sítě zjišťuje, a ujistila, že radiační situace v elektrárně a jejím okolí je normální.

Tajemník záporožské radnice Anatolij Kurtev uvedl, že v tomto městě kontrolovaném Ukrajinou byly částečně přerušeny dodávky elektřiny. Na telegramu napsal, že se to stalo „kvůli nouzové situaci na jednom z energetických zařízení“.

Rusko Záporožskou jadernou elektrárnu, největší zařízení svého druhu v Evropě, obsadilo krátce po začátku loňské invaze na Ukrajinu. Přes elektrárnu ve městě Enerhodar tak nyní prakticky vede frontová linie, Rusko a Ukrajina se v minulosti navzájem vinily z ostřelování ruskými silami okupovaného zařízení.

Ruský prezident Vladimir Putin loni v říjnu podepsal výnos o převedení elektrárny pod ruskou jurisdikci. Elektrárnu řídí dceřiná společnost Rosatomu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) usilovala o zřízení bezpečné zóny okolo elektrárny, ale to se nepodařilo; podle ruské strany vinou Ukrajiny. Tento měsíc šéf MAAE Rafael Grossi označil situaci za potenciálně nebezpečnou, poznamenal list Kommersant.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Milan Vaněček
24. květen 2023, 10:54

To jsou ta rizika jaderné energetiky v přímém přenosu. Výroba elektřiny=0, plná závislost chlazení na dieselgenerátorech, zásoby nafty na 10 dní.

Antonín Mikeš
24. květen 2023, 11:04

Elektrárna může vyrábět pouze pro svou spotřebu, tedy jeden blok by mohl jet na 15% (vlastní spotřeba bloku je asi 5% při plném výkonu, ale pouhé doplňování vody do parogenerátorů nepotřebuje významný zdroj energie) a živit celý areál.. Neprovozování bloků v režimu vlastní spotřeby je zřejmě politické rozhodnutí.

Emil
24. květen 2023, 11:37

Stihli ji připojit mnohem rychleji než vy napsat tento hejt...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se