Domů
Jaderné elektrárny
Zeman je proti vylučování Ruska a Číny z tendru na Dukovany

Zeman je proti vylučování Ruska a Číny z tendru na Dukovany

Prezident Miloš Zeman se postavil proti případnému nevpuštění ruských a čínských firem do výběrového řízení na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany. Hrozilo by podle něho zdražení projektu. Nabídky se mají posuzovat podle ceny a technických parametrů, řekl v Partii Terezie Tománkové, kterou dnes odvysílala CNN Prima NEWS.

Senát aktuálně vyzval vládu, aby do tendru nezařadila firmy z Ruska a Číny, tedy zemí, které jsou podle horní komory rizikové z hlediska národní bezpečnosti. Stejný postup požaduje pětice sněmovních opozičních stran. Prosazuje jeho zakotvení do vládního návrhu zákona, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku a je v dolní komoře před schvalováním.

„Čím víc je uchazečů v nějaké tendru, tím lepší jsou podmínky, a naopak. Ti, kdo chtějí redukovat tento tendr o dva uchazeče, poškozují národní zájmy České republiky, protože provokují zvýšení ceny za Dukovany, ať to bude kdokoli,“ prohlásil Zeman.

Pokud by Rusové nebo Číňané vyhráli, nic podstatného by se podle Zemana nestalo. „Museli by splnit podmínky, které byly ve smlouvě uzavřeny,“ dodal.

Výběrové řízení mělo být podle původních plánů společnosti ČEZ vyhlášeno před koncem roku, bylo ale odloženo. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) o Dukovanech rozhodne až příští vláda. Mezi možnými uchazeči dukovanského tendru jsou podle dostupných informací ruský Rosatom, čínská společnost CGN, severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) už dříve uvedl, že do konce ledna by se mělo rozhodnout o čtyřech variantách tendru. Podle první bude pozváno do tendru všech pět aktuálních zájemců, podle druhé jen zájemci bez Ruska a Číny. Podle třetí varianty, kterou Havlíček preferuje, by se Rusko a Čína mohly zúčastnit v dodavatelských konsorciích. Čtvrtou variantou je odložení výběrového řízení až po sněmovních volbách v příštím roce.

Ohledně dostavby Dukovan spekulovala některá média v souvislosti s cestou neformálního prezidenta poradce Martina Nejedlého do Ruska na konci listopadu. Nejedlý se v Moskvě setkal s poradcem prezidenta Vladimira Putina Jurijem Ušakovem.

Zeman dnes zopakoval, že zápis z cesty obsahuje jediný předmět, který je prezidentova plánovaná návštěva Ruska. Původně se měla uskutečnit v květnu, byla ale zrušena kvůli koronavirové krizi. „V Moskvě se dohadovaly parametry nové cesty, to je všechno,“ dodal Zeman.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
Dušan
20. prosinec 2020, 13:35

No ak sa niekto netají svojim obdivom k Rusku a Číne a dostáva od nich penaze, asi ťažko bude hovoriť iné ...

Ale Zeman už bude v čase prípadnej výstavby už dávno minulosťou ...

Jirka Trn
21. prosinec 2020, 07:25

Obdivuji vaši schopnost číst a "chápat" něco jiného, než je prezidentem proneseno a médii napsáno.

Prezident mluví o zdražení projektu nesmyslným ideologickým tlakem na vyřazení konkurentů, a vy z toho pochopíte osobní provizi pro Zemana.

Dušan
21. prosinec 2020, 14:36

Samozrejme nejde o províziu v tomto konkrétnom prípade, ale o celkové "naladenie" Zemana v prospech Ruska a Číny ... teda možno ani nie zrejme tak Zemana ako jeho okolia .... aby som bol presný.

Jirka Trn
21. prosinec 2020, 16:56

Pochopil-li jsem vás správně, tak akceptujete vyšší cenu projektu (která vyřazením dvou z pěti adeptů sníží konkurenční tlak a logicky naroste), s odkazem na ten váš drb s provizí na hrad.

Takže, protože se bůhví proč domníváte, že někdo z hradu může dostat provizi, tak pro jistotu zaplatíme celkově za celý projekt více.

To je jak v Kocourkově.

Carlos
21. prosinec 2020, 17:41

Nejde o nějakou provizi zlomanovi (Asi vás to naštve, ale z toho člověka kape zášť a zloba že by pod ním měla být setrvale plachta nebo nebo kyblíček), ale o to co je to za státy a jak se chovají a o hrozbu vydírání nebo utopení velkých finančních prostředků v projektu který nemusí dopadnout. Navíc jak Rosatom, tak CGN jsou v zásadě státní společnosti, takže tam je slušné nebezpečí zneužití pro politické zájmy těch zemí.

Další věc je že tento argument je lichý v momentě kdy se z tendru vyloučili další dodavatelé technologií tím že se dopředu omezil typ reaktoru, přestože BWR i CANDU jsou dostupné a po dvacetileté prodlevě výstavby by změna technologie vůbec vadit nemusela. Před lety se snad dokonce Drábová vyjádřila v tom smyslu že pro ně z pohledu dozoru by nebyl problém pokud by tu bylo i něco jiného než PWR.

Takže pokud mohly být vyloučeny minimálně dva dodavatelé a na cenu to vliv nemělo, tak není důvod se teď strachovat o cenu v případě toho že se vyhodí dvě ne zrovna přátelské země.

Jirka Trn
21. prosinec 2020, 18:06

Sice nevím, ve které svazácké brožuře jste se dočetl, že mně Asi naštve nějaké výlevové pojmenování prezidenta.

Ale k věci. Jedinný stát, který nám pravidelně vyhrožuje zakazuje a přikazuje, je USA.

Ještě jsem totiž neslyšel, že by nám Rusko nebo Čína vyhrožovaly že neutrácíme za jejich zbraně kolik oni požadují, že by nám zakazovaly pod hrozbou sankcí obchodovat s nějakým státem, nebo že by nás trestaly za to, že chceme s někým stavět plynovod.

A navíc tu pro nás absolutně nevýhodnou "Dohodu o ochraně investic" nemáme s Ruskem a Čínou, ale s USA.

Pokud by se Ruskem, Čínou, Koreou, Francií podepsala smlouva na Dukovany, tak budou tyto jejich firmy muset odvést svoji práci, aby dostaly zaplaceno a měly potencionální zisk.

Při podpisu smlouvy s americkou firmou ale automaticky garantujeme jejich zisk.

St
21. prosinec 2020, 12:46

O panu Prezidentovi si můžete myslet cokoliv. Ale předem vylučovat někoho z tendru je více než nerozumné. Zvláště pak s ohledem na cenu. Myslím, že ideologie do energetiky nepatří.

Carlos
21. prosinec 2020, 13:27

Blbost, pokud jsou to společnosti se stání účastí a pokud se dané vlády vůči nám a našim spojencům chovají poněkud agresivně a nepřátelsky, tak není důvod je do tendru pouště.

Dušan
21. prosinec 2020, 14:35

Ale patrí ... mimochodom práve Rusko rado používa energetiku na svoje ciele ... Ukrajina, Bielorusko, Arménsko...

https://nanias.blog.sme.sk/c/551109/jadrova-energia-cesky-jadrovy-tender-a-ich-obavy-z-rusov.html

Miloslav Černý
20. prosinec 2020, 14:33

Smluvní podmínky vždycky nezaručovaly v minulosti jejich dodržování. Kde je záruka, že to nebude i v tomto případě jinak. Bez vyřešení tohoto zásadního problému se těžko může něco změnit.

Jirka Trn
21. prosinec 2020, 07:30

Osobně vidím největší riziko od USA.

A ne kvůli ideologickým kravinám, jak nám to předvádějí dnešní zaslepení svazáci.

Ale kvůli (pro nás absolutně nevýhodné) dohodě o ochraně amerických investic, která už tak nás stála miliardy.

Bizon
20. prosinec 2020, 15:30

I kdybychom je vyloučili, proč to sakra vytrubovat do světa? Měli bychom naopak tvrdit že jsou favoriti, aby se ostatní kandidáti víc snažili!

Na druhou stranu, možná opravdu jsou favoriti, a tyto zprávy jsou vypouštěny proto aby se víc snažili Rusko a Čína:D

Josef
20. prosinec 2020, 16:11

Jak říkám ať mu někdo ukáže jak nás Rusko ovládá proto, že postavilo Dukovany a Američané proto , že postavili Temelín. Je to celé nesmysl. Stavět má ten kdo dá nejlepší nabídku a je naprosto jedno jestli to bude Rus, Číňan , Francouz, Korejec nebo Američan.

Veselkapb
20. prosinec 2020, 18:20

Bloky v ETE jsme si postavili sami, zařízení vyrobily československé firmy a stavbu prováděly i naše stavební firmy . Od WEC jsme koupili řídící systém, který se musel naroubovat na ruský projekt. A poté i prototypové palivo na kterém s problémy byl blok provozován do r. 2010.

Josef
20. prosinec 2020, 20:53

No a tímto způsobem bychom postavily i další elektrárny dodavatel postaví reaktor a jeho řízení zbytek JE české firmy. Takto to nabízejí pokud vím jak Ruskové tak i Američani. Já opravdu nevím v čem je problém při výběru dodavatele JE.

energetik II
20. prosinec 2020, 17:48

Francouzi a Finové jsou dva demokratické státy z EU , přesto už Francouzi staví svou jaderku ve Finsku 15 let, místo původně ohlášených 4 roků. Rusko o Bělorusko jsou dva totalitní státy ,přesto už Rusko postavilo Bělorusku první reaktor Ostrovets jen za 7 let. Čína a Pakistán mají "zvláštní režimy", přesto Čína postaví v Pakistánu reaktor Karachi- 2 jen za 6 let. To jen my Češi do všeho zatahujeme politiku a hrajeme si na největší myslivny na světě. Teď máme vymyšlené nějaké čtyři "varianty" o které se bude hrát. K popukání !! Jinde se staví bez "VARIANT" a hlavně rychle. Není na tom náhodou Pakistán lépe jak Finsko, i když u něj staví totalitní Čína ?? Přeci jen 6 let stavby a 16 let, to už je rozdíl !!!

Pavel
20. prosinec 2020, 23:51

Co se toho Finska týče, tak i rusáci tam staví elektrárnu. Tedy "staví" ... ještě nekopli do země a už mají 4 roky zpoždění. V Maďarsku je to totéž v bledě modrém. Naproti tomu V SAE postavili jihokorejci JE stejně rychle jako rusáci v Bělorusku. Mimo EU se staví "rychle", protože tam není EIA, není tam několikakolové připomínkové řízení, nejsou tam drakonické normy na výstavbu zařízení tohoto typu. K popukání je představa místních lidových rusáků, že čína nebo rusácko jsou nějakou zárukou rychlé výstavby. Nejsou. V okamžiku kdy se střetávají s eurounijní legislativou dopadají stejně jako Areva.

Bob
20. prosinec 2020, 19:24

Osobně si myslím, že kombinace jaderný ostrov s ověřenou ruskou technologií s relativně rychlou výstavbou a řídícího systému třeba z USA (ověřeno v Temelíně), nebo i Francie, je optimální.

S tím, že velkou část ostatních dílů (turbíny, čerpadla, apod.) mohou vyrobit naše podniky. Případně se dá nakoupit i jinde s nejlepším poměrem cena/výkon za zachování co nejvyšší spolehlivosti (bezpečnosti).

V každém případě co největší část platby podmínit (platit až po) uvedení do provozu.

Budu klidnější, když řídící systém nebude ovládat Rusko, nebo Čína, ale musíme si přiznat, že nechat stavět celou JE západní firmou je z hlediska dodržení termínu dokončení a nákladů rizikovější, než od Ruska a Číny.

Kromě toho není žádný precedens, že by Rusko provádělo nějaký silový nátlak v souvislosti se stavbou a provozem JE své technologie.

Ostatně o peníze jde až především i Rusům a Číňanům, a nemohou si to dovolit. To už by žádnou další JE neprodali a už vůbec ne na západě.

Kromě toho by měla být v průběhu stavby ta pojistka platbou až za hotovou JE.

Po postavení už je závislost malá, i palivo se dá zakoupit jinde.

Jaroslav Studnička
20. prosinec 2020, 19:31

Již tak Rosatom i staví. Spolupráce s konsorciem Siemens - Framatome, kdy dodávají řídicí systémy.

petr
20. prosinec 2020, 23:16

Stavět JE s Čínou může jen rozvojová zem, které je jedno co by se mohlo, byť teoreticky stát.

Rusko je jiný případ, je to nebezpečná zem pro EU a pro nás obzvláště.

Na druhou stranu je asi pravda, že ve zbraních, kosmických technologiích a jaderné energetice jsou světový TOP. Kontrakt s nimi však nebude jednoduchý, neb slovo ani smlouva není pro Rusa nic závazného...

Prostě jediné co by bylo možné, využít jejich model 3 + tedy VVER 1200 ovšem se západním MaR. Tedy v konsorciu firem včetně těch našich (jsou-li však ještě vůbec schopny to dělat, doba nám nenahrává...)

A.O
20. prosinec 2020, 23:54

Rosatom hodně staví v konsorciích. V Maďarsku, pokud vím, tak staví s EDF.

Zároveň tu máme ŠKODU JS. Sice je vlastněná Ruskem, ale sídlí v ČR a zaměstnává z velké části Čechy.

Bez toho, aby Rus dodal hlavní funkční celek (tj. projekt, dle kterého by se stavělo s reaktorem a kontejmentem) EDU II nedostavíme včas. Řízení může dodat třeba Siemens (umí to a běžně se kombinuje ruský reaktor - siemenský řídící systém) a vše ostatní bychom měli být schopni vyrobit sami (turbíny) případně je dovézt od koho, kdo to nabídne nejkvalitněji a nejlevněji).

To by se ale musel změnit model dodávky, protože pokud vím, tak tu chceme mít elektrárnu na klíč. Ale zaručí se-li jakýkoliv dodavatel, že to dodá včas, jinak bude platit vysoké penále, ať to staví klidně i EDF. Westinghousu bych věřil asi stejně jako CNNC (prakticky vůbec).

Pokud by to neprošlo, tak bycb byl nejraději, aby to dostali Korejci... ti aspoň umí dodat v termínu, když nic jiného.

Omega
21. prosinec 2020, 12:10

No já bych k tomu ještě přidal politickou vůli.

Rusko má politickou vůli podpořit RosAtom - proto si mohou dovolit stavět za kontraktované ceny a čas.

USA ví, že skutečná podpora Westinghouse (to jest ručit penězma) je ztráta, takže do toho nepůjdou.

Hawkie
21. prosinec 2020, 12:28

Ono to ani s Fr a USA bezpečností není tak dobré, viz vyděračské praktiky USA- to, jak se snaží zabránit dostavbě NS2 ve jménu LNG, je z mého pohledu těžce za hranou. Koneckonců i nátlak velvyslance není zrovna košer a hloupoučký elaborát Hilšera a senátorů z bezpečnostního výboru zavání na dálku něčím divným.

Hawkie
21. prosinec 2020, 12:29

To mělo být na Petra.

Pete
22. prosinec 2020, 11:00

Vyloučit dokud to jde. A svést to na politické důvody. Ruské technické řešení bude dobré pro východ. Kdo měl šanci srovnat západní a východní jadernou technologii asi může potvrdit rozdíl v přístupu. Množství oceli, nerezu a lidí nejsou na východě problém a tomu ty elektrárny odpovídají. Je legrační jak lidé co ty JE obsluhují je hájí, ale sami by si dnes vůz Lada stěží koupili. Cenově budou výhodnější a pak je půjde těžko vyloučit. Pro tendr bude lepší mít limitní cenu a nad ni to prostě nestavět.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se