Domů
Jaderné elektrárny
Zkušenosti s obnovitelnými zdroji by mohly v USA usnadnit nástup malých modulárních reaktorů
Koncept SMR od společnosti Rolls-Royce; Zdroj: Rolls-Royce

Zkušenosti s obnovitelnými zdroji by mohly v USA usnadnit nástup malých modulárních reaktorů

V posledních deseti letech byly v USA využívány dotace pro obnovitelné zdroje energie, čímž docházelo k jejich rozšíření po celé zemi. Pokud budou stejné dotace využity pro malé modulární reaktory (SMR – Small Modular Reactor), tak by SMR mohly být konkurenceschopné a rentabilní. Se studií přišlo americké ministerstvo energetiky (DOE).

Nová studie ministerstva energetiky USA zkoumala podporu ze strany státních, lokálních a federálních vlád, která byla použita pro rozvoj obnovitelných zdrojů. Studie se zaměřila na období mezi roky 2005 a 2015. Studie dále zkoumá, zda SMR mohou získat podobnou podporu.

Současné trendy v sektoru s elektrickou energií představují příležitost pro rozvoj SMR jako flexibilního bezemisního zdroje. Pro jejich rozvoj má sloužit federální pomoc ve formě mandátů, daňových pobídek, půjček a grantů na výzkum. V minulosti byly tyto dotace k dispozici pro větrné a solární elektrárny.

Do roku 2035 by celkové náklady vydané federální vládou měly dle studie činit 10 miliard dolarů (227 miliard korun). Federální vláda by měla vytvořit kombinaci finančních pobídek a vytvořit prostor na trhu s elektrickou energií pro dodávky z modulárních reaktorů. Do roku 2035 by výstavba měla činit 6 GWe v instalovaném výkonu. To představuje 15 reaktorů, každý o instalovaném výkonu 400 MWe.

Srovnání potenciální nutné výše investic do SMR a investic do OZE. Zdroj: DOE
Srovnání potenciální výše podpory pro SMR a OZE. Zdroj: DOE

Větrná a solární energetika získala mezi roky 2005 a 2015 celkem 51 miliard dolarů (1 159 miliard korun) ve formě mandátů, daňových pobídek, úvěrů a grantů na výzkum. Výsledkem byl osminásobný nárůst instalovaného výkonu větrných elektráren (z 9 147 MWe na 74 472 MWe) a padesátinásobný nárůst instalovaného výkonu solárních elektráren (z 479 MWp na 25 459 MWp).

„Přesněji řečeno, odhad pomoci ve výši 10 miliard dolarů (227 miliard korun) činí přibližně 0,0034 dolarů/kWh (0,077 korun/kWh). Pro srovnání, investice do větrné a solární energetiky byly přibližně 0,0108 dolarů/kWh (0,246 korun/kWh),“ uvádí zpráva.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Milan Vaněček
21. listopad 2018, 18:49

Dobrý nápad. Měli bychom si počkat na malé modulární americké jaderné reaktory místo budování zastaralých velkých reaktorů navržených před 50 lety.

Vláďa
21. listopad 2018, 19:40

Dukovanské reaktory mají původně 440 MWe. V čem je pokrok?

Rado
21. listopad 2018, 22:13

Ja to vidím ako možnosť využiť vybudovanú infraštruktúru rozvodní ... a postaviť takúto elektráreň napríklad namiesto hnedouholnej elektrarne Nováky. Modul priveziete na miesto na vybetonovanú dosku a pripojíte ~ . Ďalšia vec je že elektráreň je budovaná niekde u zhotoviteľa a teda náklady na dostavbu prestavbu ... sú fixné nie ako EMO34. Na druhú stranu si myslím, že stále má cenu budovať veľké jadrové elektrarne na pokrytie stabilného percenta spotreby či je deň noc leto zima. Plus mix na regulácie špičky ... teda u nás asi primárne voda.

Jan Veselý
22. listopad 2018, 07:40

Pokrok bude v tom, že se jaderný průmysl konečně vypořádá s gigantománií, kterou posledních 40 let trpí. Konečně akceptuje ten fakt, že růst produktivity práce a technologický pokrok jsou dosahovány v továrních provozech, ne na stavbách.

Martin Prokš
22. listopad 2018, 10:13

Ta "gigantománie" je daná ekonomikou. Ve stávajícím společenském nastavení malé reaktory nemají ekonomický smysl.

Když stavíte energetický jaderný reaktor vlastně jedno jakého typu, tak pro 15 MW i 1 500 MW je:

- povolovací řízení prakticky stejně náročné

- potřebujete velice podobné pomocné provozy o podobném rozsahu

- prakticky stejné bezpečnostní prvky o stejném rozsahu

- fyzická ochrana a radiační ochrana je totožná

- administrativa je prakticky totožná

Provozní náklady a údržba pak jsou jen menší částí nákladů. Stavba je skoro stejně velká a náročná a i ostatní fixní záležitosti převládají. To vedlo a vede ke koncentraci výkonu do co nejméně co nejvýkonějších bloků aby když už jsou téměř fixní náklady byl co největší výkon. Obdobné to je ale ve všech elektro-energetických zdrojích včetně FVE a VTE. Proč asi dominují mega farmy nad decentralizovanými domácími instalacemi?

Změna by musela obnášet dvě nezávislé změny.

- Jednak společenskou změnu - snížení tlaku na byrokracii, fyzické zabezpečení a NIMBY.

- Za druhé průmyslové a ekonomické zvládnutí systémů, které nevyžadují takové zázemí a zabezpečení jako tlakovodní/tlakoplynové systémy. Ideálně asi beztlaké systémy na bázi solí. To by možná mohlo snížit složitost a cenu podpůrných a bezpečnostních systémů.

Tam evidentně směřuje ta americká iniciativa a naděje. Technický bod by možná řešení měl, pracuje se na tom, dílčí úspěchy jsou, na ponorkách to už funguje, Fénix fungoval, Rusové mají BNka a SNBčka nebo jak se to jmenuje, Francouzi dále léta projektují i když jim superfénix politici zařízli, Britové také, Američané jsou na tom stejně, takže technicky se pomalu blížíme. Ale té společenské změně nevěřím a bez ní to nemá šanci.

Milan Vaněček
22. listopad 2018, 10:34

Takže budeme muset počkat až se ve světě ekonomika malých modulárních elektráren dostane o řád s cenou dolů, podobně jako se to podařilo fotovoltaickým elektrárnám. U nich je modularita a seriová výroba samozřejmostí.

Vláďa
22. listopad 2018, 11:03

Tak kde je pokrok u nových reaktorů proti těm které se stavěly před 50 lety. Zatím žádná relevantní informace.

Milan Vaněček
22. listopad 2018, 12:11

Na to může odborně odpovědět pan Wagner, já ne.

Vláďa
22. listopad 2018, 13:46

Tak se podívejte na váš první komentář v této diskusi.

Milan Vaněček
22. listopad 2018, 14:17

Přečtěte si pár článků o tom na webu world-nuclear-news.com a tam Vám to vysvětlí jako to vysvětlili mě (když se místní jaderný expert neozývá).

Petr
22. listopad 2018, 12:12

No jasně budeme čekat 20 let, aby jsme si mohli dovézt jaderný blok z USA a tady ho jenom instalovat.

Když máme možnost jako jeden z mála států světa s dostatečným know-how postavit národní jadernou elektrárnu, kde 80% udělají naši lidé, a pak ji můžeme až do konce 60 let nezávisle spravovat.

Martin_C
22. listopad 2018, 15:53

Americani alespon neco zverejnily, u nas je vse pouze ve stupni politickych proklamaci. Osobne povazuji za nejvetsi prinos rozvinuti mistnich schopnosti, prikladne vyhlasenim souteze na modularni maly reaktor, ktery nasledne podporit do vyse nakladu jeho stavby v prostorach Temelina nebo Dukovan. At vyhraje UJV nebo jeho konkurence

https://www.tespo-eng.cz/images/zpravy/24-21-rocnik-konference-technologie-pro-elektrarny-a-teplarny-na-tuha-paliva-minulosti/Medlov_FHR_vl.pdf

prineseu poznatky naskok ve vyberu nahrady teplaren nebo dostavby velkych bloku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se