Domů
Komoditní trhy
Cena plynu v Evropě se dostala nejvýše od února, za týden stoupla o 45 procent
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Cena plynu v Evropě se dostala nejvýše od února, za týden stoupla o 45 procent

Komoditní trhy
4 komentáře
13. říjen 2023, 19:19
ČTK

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes pokračovala v růstu. Během dne překročila 56 eur (téměř 1400 Kč) za megawatthodinu (MWh), dostala se tak na nejvyšší úroveň od konce února. Od začátku týdne vzrostla o zhruba 45 procent, napsala agentura DPA. Vzhůru ji v poslední době tlačí vyhlídky na příchod chladnějšího počasí a nejistota ohledně dodávek.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku dnes vystoupila až na 56,1 eura za MWh. Později část růstu smazala a pohybovala se mírně nad 55 eury za MWh. Oproti čtvrtku si tak připisovala zhruba čtyři procenta.

Ve čtvrtek cena stoupla o zhruba 15 procent. „Je třeba počítat s tím, že jakmile udeří mrazy, před kterými jsme poslední dobou varováni, tak se cena zvedne ještě více,“ sdělil ČTK v reakci na čtvrteční růst Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz. „Ve spojení s počasím je nutné počítat s velmi nestabilními cenami,“ dodal.

Za obavami o dodávky stojí ozbrojený konflikt mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem, poškození podmořského plynovodu spojujícího Finsko a Estonsko a přetrvávající hrozba stávky v australských závodech produkujících zkapalněný zemní plyn (LNG).

Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za megawatthodinu. Od té doby však výrazně klesla, k čemuž přispěly vysoké dodávky LNG. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

pmh mka

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Ivan Novák
13. říjen 2023, 23:35

Příštích 20 let se bez plynu neobejdeme. Na množství ovšem záleží. Polské ultimatum, že do dvou týdnů ČR musí rozhodnout o svém zájmu o podíl v jejich LNG terminálu, jinak že nebude Stork2, se mi vůbec nelíbí. Bohužel, s Lubminer Heide je to potenciální finanční past taky, prašť jako uhoď.

Nutno přehodnotit úprk od domácího uhlí a překonat nadávky od těch, co ho nemají nebo jim pokračování těžby nevyhovuje politicky. Povolenky fungují už jen jako falešným medem pomazaný trojský kůň drahoty, a každý předpis jde změnit, když se dost chce.

Pravoslav Motyčka
14. říjen 2023, 19:47

EU stahuje povolenky tempem 4% ročně. ČR nemůže snižovat emise tímto tempem bez likvidace uhelné energetiky. Navíc politické strany ještě chtějí zachovat teplárenství na bázi fosilních paliv aby z toho mohli sát jejich kamarádi na tyto teplárny napojené. To je vražedný koktejl.

jiri sekerac
15. říjen 2023, 03:14

Pokud jde skutecne o klimatickou neutralitu, pak proc se do ni nazapocitavaji lesy, ktere pokryvaji 40 procent uzemi. Proc se do ni naopak zapocitava bioplyn, v podstate elektrina kterou pestuji zemedelci mozna na polovine poli na ukor kvality pudy a tech moznych lesu. V padesatych letech, v casech nejvetsiho evropskeho exhalacniho bordelu umrelo timto na 10000 obyvatel Londyna za tyden, ale o tani ledovcu nebyla rec. Energetika se musi zmenit, ale ne politickym tmarstvim, protoze to se take pocita. Uhli v teplarnach ma logiku, ale vytvaret vyloucene lokality s lhostejnym obyvatelstvem nikoliv

Ivo Kohn
16. říjen 2023, 09:10

"Pokud jde skutecne o klimatickou neutralitu, pak proc se do ni nazapocitavaji lesy, ktere pokryvaji 40 procent uzemi."

Jste si jist? Každá EU země reportuje emisní inventuru, najděte si aktuální zprávu (chmi.cz/files/portal/docs/uoco/oez/nis/nis_nir_cz.html), konkrétně LULUCF sektor, kategorii 4.A Forest land. A jestli si myslíte, že snad lesy stabilně uhlík jen saturují, tak posledních 5 let byly naše lesy výraznými emitenty (Fig. 6-18).

"elektrina kterou pestuji zemedelci mozna na polovine poli" - jedná se cca 3-4 % zemědělské půdy (zdroj: ASZ).

Pokud se někde má vést nějaká diskuse, měla by být založena na faktech, ne falešných domněnkách.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se