Ceny elektřiny na pražské burze dál trhají rekordy, ještě více zdražuje plyn
Velkoobchodní ceny elektřiny na pražské energetické burze dál trhají rekordy. Cena na příští rok zakončila poslední zářijový den na rekordní hodnotě 132,93 eura (asi 3365 Kč) za megawatthodinu (MWh), uvedla dnes středoevropská energetická burza Power Exchange Central Europe (PXE) na svém twitteru. Upozornila, že během čtvrtečního dne se ceny pohybovaly dokonce nad hranicí 135 eur/MWh, což znamená nárůst o více než 150 procent od začátku roku. Ještě výrazněji roste velkoobchodní cena plynu, vyplývá z dat burzy.
Právě raketový růst velkoobchodních cen plynu je podle analytiků spolu s vysokými cenami emisních povolenek hlavním důvodem rekordních burzovních cen elektřiny. Podle dat burzy PXE je velkoochodní cena plynu s dodávkou příští rok proti začátku letošního 3,5násobná a činí 57,7 eura/MWh. „Aktuálně se ve čtvrtek cena plynu na další den vyšponovala až k 95 eurům za megawatthodinu. Loni to bylo necelých 13 eur/MWh. To je nárůst o astronomických 650 procent,“ upozornil ve čtvrtek večer server Hospodářských novin.
Experti tvrdí, že velkoobchodní cenu plynu by mohlo snížit plánované zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Ruský plynárenský gigant Gazprom na začátku září oznámil, že výstavbu podmořského plynovodu do Německa, který zdvojnásobuje kapacitu přepravy Baltským mořem, dokončil. Dodávky plynu plynovodem však musí ještě schválit německý regulátor a může trvat až čtyři měsíce, než začne plyn novou trasou, která obchází Ukrajinu, proudit.
Ředitel strategie energetické poradenské firmy EGÚ Brno Michal Macenauer minulý týden ČTK řekl, že důvodem současného růstu cen plynu je mimo jiné nízké využití kapacit potrubí zejména přes Ukrajinu. Ukrajinská agentura Unian dnes s odvoláním na ukrajinského provozovatele tranzitních plynovodů uvedla, že Gazprom zastavil přepravu zemního plynu pro Maďarsko přes území Ukrajiny.
Rozhodnutí Gazpromu přerušit přepravu plynu pro Maďarsko přes Ukrajinu ukazuje, že Rusko používá dodávky energií jako zbraň, uvedl podle agentury Reuters ředitel ukrajinské společnosti Naftogaz Jurij Vitrenko. Podle něho je nezbytné odpovědět Rusku na tento postup sankcemi proti plynovodu Nord Stream 2.
Dodavatelé energií, které v minulých dnech oslovila ČTK, připouštějí, že držet ceny pro domácnosti je při nynějších velkoobchodních cenách neudržitelné. Analytici odhadují, že některé ceníky mohou zdražit o desítky procent. Ekonomický deník tento týden upozornil, že například firma Bohemia Energy zvýšila cenu jednoho ze svých produktů na dvojnásobek. Skupina se také stahuje ze slovenského trhu. Zdůvodnila to právě vývojem velkoobchodních cen energií a také státní regulací cen. Odběratelé tamní Slovakia Energy si mohou vybrat nového dodavatele, nebo zajištění dodávek ze zákona převezmou určené firmy, kterými jsou největší hráči na trhu.
Mohlo by vás zajímat:
A já bych se na Rusáky vyprdla velebnosti ! A just bych od nich NIC nekoupila...
A uvidí se kdo dřív zmrzne!!
To jsou ta kvanta levné elektřiny z OZE, které se jaksi nekonají! Nedej Bože, aby v zimě mrzlo!
Nikde, v ČR se přece čeká na zázračný jaderný reaktor. Nic jiného přece nemá smysl, ne?
tak to budeme mrznut este minimalne 10 rokov
Hlavním tahounem současných cen je zemní plyn. České plány na zemní plyn jakožto přechodný zdroj se tak rozpadají. Je to v hlavách. Návrat do světa, kde fosilní zdroje nemusí platit za škody, které způsobují a nepodléhají zpřísňující se regulaci, není možný. Česká republika si stále nechce stanovit ambiciózní cíle výstavby OZE.
Fosilní zdroje mají problémy s financováním, proto se dostatečně neotvírají nová naleziště. Je to pro investory riziko navzdory současným vysokým cenám. Fosilní zdroje budou čím dál vzácnější, to je třeba brát jako fakt. Proto budou využívány pouze tam, kde se to vyplatí.
Budoucnost patří OZE a všemu s nimi spojenému. Psal jsem již a proto pouze zopakuji. Kolosální obchodní příležitosti právě vznikají pro ty, kdo se jich ujmou.
Dobře napsáno . Němci už s tím mají dobré zkušenosti . Když fouká , tak větrníky jedou a je tedy přebytek a nízká cena (nevydělávaj) . No a když nefouká , tak také nevydělávaj . ještě že máme ty dotace . No a spotřebitelé rádi zaplatí poplatky za stabilitu sítě.
Nevím jestli jste to nepochopil , ale pokud bude cena el. energie okolo 5kč v topné sazbě a to už je pak vytopit běžný domek tepelným čerpadlem bude stát okolo 50 000 korun + k tomu dáte 20 tisíc korun za domácnost to je 70 tisíc korun. Veškeré další energie se tomu přizpůsobí plyn , ropa , uhlí. Tím se zvednou ceny vstupů do výrobků a nejvíce energeticky náročné jsou potraviny. Takže drahé energie a drahé potraviny, drahá doprava = drahé stavební materiály. Pokud toto bude trvat déle než pár měsíců ceny se přelijí do celé ekonomiky jako k tomu došlo v roce 2008 v USA. Pokud EU rychle neustoupí udělá si tady vlastní soukromou krizi a to bude konec. A jestli si myslíte že když zdvojnásobíte ceny energií že všechno pojede dál postaví se FV panely všechno bude hezké zelené pak jste na omylu bez levných energií jsme jako průmyslová země vyřízení.
preco by ustupovali? to sa netyka len EU, u nas zatial aspon na rozdiel od Ciny premavaju vytahy
vyrizeni budeme ak neprestaneme do luftu chrlit CO2
Vždyť to píši. Jednou z příčin současné nákladové inflace jsou fosilní komodity jako je zemní plyn, uhlí a emisní povolenky. Více než desetiletí centrální banky umožňovaly tvorbu levných peněz. Jelikož tyto vesměs zůstávaly ve finančním sektoru, inflace byla nízká. Zdražení komodit je tím nástrojem, pomocí kterého se inflace přelije do reálné ekonomiky. Je to tady a teď.
Návrat do starého světa není možný. Vše založené na fosilních zdrojích skončí.
Neplačte nad rozlitým mlékem.
Protože bez fosilních zdrojů to ještě hodně dlouho nepůjde, ani zde ani globálně, nic neskončí, jen to zdraží.
V současné době ruší mnoho velkých obchodníků s elektřinou fixace ceny elektřiny u konečných odběratelů elektřiny. A to jsme viděli v televizi každý den několikrát, že si máme fixovat! Energetický regulační úřad nemá lidi, aby situaci řešil. Na úřad se nelze telefonem dovolat. Obdobně se nelze telefonem dovolat na obchodníky s elektřinou. Konečným zákazníkům je dopisem nabízena místo zafixované ceny komodity elektřiny aktuální hodinová cena elektřiny na burze s tím, že je to cena velkoobchodní. Prostí lidé, kteří umí nakupovat potraviny za "velkoobchodní" ceny se domnívají, že budou mít přechodem na velkoobchodní ceny výhodnou cenu elektřiny. Je to velmi sprostý přístup šmejdů k obyvatelstvu naší zemičky. Dnes se dá předpokládat, že cena v zimě v některé hodiny a dny bude atakovat 1000 EUR/MWh, to jest 25 CZK/kWh. Je to likvidační pro celé rodiny. Kolik měsíců si může domácnost půjčovat peníze na elektřinu ? Maximálně dva měsíce, pak nastoupí exekutoři. Blbé je, že na důchody se také může vztahovat exekuce. Kdo stojí v pozadí???
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se