Domů
Komoditní trhy
Ceny energií pro odběratele se zřejmě ještě sníží, míní experti
Elektroměry
Zdroj: Pixabay

Ceny energií pro odběratele se zřejmě ještě sníží, míní experti

Ceny energií pro koncové odběratele budou během tohoto roku zřejmě ještě klesat. A to i přesto, že situace na energetické burze se ustálila a velkoobchodní ceny se už příliš měnit nebudou. Na úroveň z období před energetickou krizí se ovšem ceny energií nevrátí. I proto budou lidé pokračovat v úsporách ve spotřebě. Shodli se na tom při dnešní diskusi v Praze zástupci oborové asociace a dodavatelů.

Ceny elektřiny i plynu se na energetické burze v posledních týdnech poměrně ustálily. Podle analytika společnosti ENA a výkonného ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiřího Gavora se už v následujících týdnech ani příliš měnit nebudou. Očekává, že megawatthodina (MWh) elektřiny bude na trhu stát kolem 130 až 160 eur (zhruba 3060 až 3770 Kč), a ceny plynu budou v rozmezí od 45 až 65 eur za MWh (1060 až 1530 Kč).

Další výraznější pokles velkoobchodních cen energií už nepředpokládá ani Michal Kulig, šéf energetické společnosti Yello ze skupiny Pražská energetika (PRE). „Na úroveň cen z roku 2020 se už nedostaneme,“ připomněl Kulig období před začátkem energetické krize, kdy byly ceny energií výrazně nižší než v současnosti. V delším časovém horizontu naopak mohou na ceny podle něj působit například aktivity v rámci transformace energetiky v Evropě. Na přetrvávající nejistotu v době pokračující války na Ukrajině upozornil i Gavor.

I přesto se podle Gavora dají očekávat od dodavatelů další nabídky se sníženými cenami energií pro koncové odběratele. Postupně se totiž podle něj budou projevovat nákupy energií na trhu za snížené ceny. Upozornil, že dodavatelé nakupují energie na burze s předstihem, proto se snížené ceny projevují v nabídkách často se zpožděním. Podle Gavora lze očekávat nárůst nových nabídek například před začátkem nové topné sezony, kdy se může projevit vyšší konkurenční boj.

Ilustrační foto

Dalším tématem dnešní diskuse byly také úspory energií. Šetření ve spotřebě bude podle Gavora i přes příznivější ceny na trhu nadále pokračovat. „Ta cenová úroveň je pořád dost vysoká. Když si lidé uvědomili, kde lze ušetřit, tak už v tom nastavení zůstanou,“ podotkl. Neočekává však už další dramatický pokles ve spotřebě. Odběratelé se podle něj nyní zaměří spíše na dlouhodobé investice, jako jsou například zateplení domu nebo pořízení zařízení na obnovitelné zdroje.

Ceny elektřiny v loňském roce na evropském trhu rekordně zdražovaly. V létě cena za megawatthodinu elektřiny atakovala až 1000 eur (24.700 Kč). V současnosti stojí MWh elektřiny 150 eur (3705 Kč). Vláda proto pro letošní rok stanovila strop pro ceny energií. Ten činí 5000 korun za MWh elektřiny bez DPH a 2500 korun za MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Velkoobchodní ceny energií se ovšem už několik měsíců pohybují pod vládním stropem. Cena elektřiny je v současnosti 147 eur (asi 3460 Kč) za MWh bez DPH. MWh plynu pak nyní stojí 58 eur (zhruba 1365 Kč). Většina tuzemských dodavatelů energií tak už v předchozích týdnech představila nabídku tarifů se sníženými cenami.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Lukáš
20. duben 2023, 20:47

Mňa kontaktoval TIWAG predvčerom v Tirolsku kde bývam, že mi znižuje cenu EE z 0,369€ na 0,226€ za kwh, samozrejme pred februarom 2022 to bolo lepšie, vtedy bolo 0,171€

Jan Stehlik
21. duben 2023, 10:44

A to si vemte , že ceny plynu od kterého se odvíjejí ceny elektřiny , byly před třemi lety čtvrtinové . No ale to už se nevrátí .

Jan Veselý
21. duben 2023, 11:28

Asi hned tak ne, protože to bylo během brutálně zpomalené ekonomice během covidových lockdownů. Ale dolů snad půjde.

Jan Stehlik
21. duben 2023, 11:56

Dolů jít nemůžou. Jsme na cenách LNG a ten bude vždy nasobne dražší než potrubní. Prostě máte v nákladech stlacovani a rozmrazování. Navíc i ty lodě mají životnost a musí se propsat do nákladů. Nárazově třeba nějaký obchodník prodela, ale dlouhodobě nesmí.

Martin P
22. duben 2023, 06:51

Dolů jít mohou, ale nebude to dřív než během jednotek let. Faktory, které mohou zase oživit zbývající plynové potrubí z východu bude rozvoj např. těžby ukrajinských ložisek (2-5 bilionu m3, podle toho, jestli se bude těžit východně od Charkova, kolem Lvova a zároveň v šelfu kolem poloostrova Krym) a nebo změna politické reprezentace v Rusku s tím, že by došlo ke změně toku peněz od oligarchů (kteří si nechávají např. polovinu zisku pro sebe) směrem k ruskému státu (norský systém výnosu z přírodního bohatství směřovaný celý do státního rozpočtu, resp. penzijních fondů apod.). Ale jak říkám, to by byla otázka let.

Podobný potrubní plyn nám (střední Evropě ) "hrozí i ze střední Asie (přeprava přes Zakavkazsko). Ale i to je otázka let potrubí vybudovat.

Petr prochaska
21. duben 2023, 19:20

V současné době se cena elektřiny odvíjí od ceny uhlí a emisní povolenky. Ne od ceny plynu.

Karel Salaj
21. duben 2023, 13:14

My zcela jistě dostaneme speciálě upravené ceny pro západní majetné odběratele...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se