Domů
Komoditní trhy
Dohled nad energetickými trhy v EU posílí, EU chce předejít manipulaci s cenami elektřiny a plynu
Trading, cena, ceny
Zdroj: Pixabay

Dohled nad energetickými trhy v EU posílí, EU chce předejít manipulaci s cenami elektřiny a plynu

Evropský parlament a Rada Evropské unie se dohodly na společném postupu ohledně novely tzv. nařízení REMIT. Účelem novely je posílení dohledu nad obchodováním na energetických trzích, přičemž vyšší dohled by měl zamezit manipulaci s velkoobchodními cenami energetických komodit. Novela nařízení REMIT musí být ještě formálně schválena Evropským parlamentem a Radou Evropské unie. 

Evropská unie v důsledku energetické krize postupně reviduje své energetické právní předpisy. Hlavní účel revize je přitom jasný - zabránit opakování současné energetické krize, která se začala projevovat v druhé polovině roku 2021.

Jedním z revidovaných právních předpisů je tzv. nařízení REMIT, jehož cílem je zabránit manipulacím na velkoobchodních trzích. Ten se dostal do pozornosti Evropské unie právě kvůli podezřením, že extrémní ceny komodit v polovině roku 2022 nebyly zcela dílem náhody, ale mohla na ně mít vliv právě manipulace s trhem, a to ze strany Ruska.

"Vidíme také, že ruská manipulace s trhem s plynem se přelévá také na trh s elektřinou. Takže na jedné straně je tu ruská manipulace, ale v průběhu letošního léta jsou tu i další faktory," uvedla Ursula von der Leyen v září loňského roku na adresu Ruska.

Evropská komise proto navrhla upravit nařízení REMIT, jehož pravidla mají na evropské úrovni zajistit transparentnost obchodování a integritu na trzích s komoditami. Podle tohoto nařízení jsou obchodníci již nyní povinni hlásit své uzavřené obchody a provozovatelé soustav nebo výrobních zdrojů hlásit jejich dostupnost, resp. plánované a neplánované odstávky (pozn. takto zveřejňuje údaje o dostupnosti svých výrobních zdrojů ČEZ).

Novinky se mají týkat především dvou oblastí – v prvé řadě má dojít k posílení pravomocí evropského energetického regulátora ACER, v druhé řadě pak nařízení stanoví nové povinnosti obchodníkům ze zemí mimo evropskou sedmadvacítku (tj. včetně obchodníků ze Spojeného království, Norska a také Švýcarska, které je sídlem mnoha nadnárodních obchodníků s komoditami).

ACER by nově mohl mít oprávnění k tomu, aby prováděl šetření přímo u obchodníků na velkoobchodních trzích. V rámci šetření si bude moci vyžádat dodatečné informace a v případě, že by konkrétní obchodník nespolupracoval, ACER by mohl udělit také donucovací pokuty. Odpovědnost za vyšetřování manipulací s trhem by ovšem i nadále měla zůstat v pravomoci národních regulačních orgánů.

Další povinnosti pak dopadnou na mimoevropské obchodníky. Ti budou muset v některém z členských států Evropské unie mít samostatného zástupce, který bude zajišťovat plnění všech povinností směrem k energetickému regulačnímu úřadu dané země a ACERu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se