Domů
Komoditní trhy
Merkelová a Zelenskyj: Nord Stream 2 se nesmí stát politickou zbraní
Stagnace jaderné energetiky v Evropě a odchod některých států od tohoto způsobu výroby elektřiny vedou ke stále větší závislosti na plynu, jeho dovozu z Ruska a jeho důsledkem je i budování plynovodu Nordstream (zdroj Nordstream).
Zdroj: Nord Stream

Merkelová a Zelenskyj: Nord Stream 2 se nesmí stát politickou zbraní

Německá kancléřka Angela Merkelová a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes varovali Rusko, aby nový baltský plynovod Nord Stream 2 nepoužívalo jako „politickou zbraň“. Pokud bude plynovod nasazen jako zbraň, budou na Rusko uvaleny sankce, řekla Merkelová podle agentury DPA v Kyjevě při dnešním setkání s hlavou ukrajinského státu. Německo se na tom dohodlo se Spojenými státy, zdůraznila kancléřka.

„Považuji to za nebezpečnou zbraň nejen pro Ukrajinu, ale pro celou Evropu,“ řekl Zelenskyj.

Ukrajina se obává, že po zprovoznění nového plynovodu už nebude mít pro ruské dodávky plynu do Evropy žádný význam coby tranzitní země, čímž přijde o zásadně důležité miliardové příjmy.

Merkelová dnes dala najevo, že Německo chce Ukrajinu při budoucím využívání tranzitní sítě podporovat. Produktovody by podle ní mohly být využity například k transportu vodíku. V jednání je podle ní „vodíkové partnerství“ s Ukrajinou. Zelenskyj ale upozornil, že takový přechod bude časově náročný a Nord Stream 2 je aktuální problém.

Německo sice opakovaně prohlašovalo, že se u Ruska zasadí o pokračování dohody o tranzitu plynu přes Ukrajinu, ruský prezident Vladimir Putin však při pátečním setkání s Merkelovou v Moskvě dal najevo, že to závisí na poptávce na trhu. Stávající tranzitní dohodu platnou do roku 2024 však Rusko dodrží, ujistil Putin.

Ukrajina byla dlouho nejvýznamnější tranzitní zemí pro dodávky ruského plynu do Evropy. Její význam však už několik let klesá kvůli zprovoznění plynovodu Nord Stream 1 před zhruba deseti lety i kvůli plynovodům vedoucím přes Bělorusko a Černé moře. Jestliže ještě v roce 1998 šlo přes Ukrajinu 141 miliard kubických metrů zemního plynu, v roce 2020 to bylo necelých 56 miliard, podotýká DPA. To se odráží i na poklesu příjmů z poplatků za tranzit z někdejších více než dvou miliard eur na zhruba 1,7 miliardy v minulém roce. Pro letošek se očekává, že budou činit něco přes miliardu.

Zelenskyj se na konci měsíce ve Washingtonu setká s americkým prezidentem Joem Bidenem. USA jsou přitom také proti téměř dokončenému plynovodu.

Německo finančně i diplomaticky podporuje Ukrajinu od ruské anexe Krymu a od propuknutí války na Donbasu v roce 2014. Merkelová dnes zopakovala, že Německo považuje anexi Krymu za protiprávní. Řekla také, že si přeje větší pokrok v mírových rozhovorech o východní Ukrajině, a vyzvala k jednáním v takzvaném „normandském formátu“ mezi lídry Německa, Francie, Ruska a Ukrajiny. „To by podle mého názoru umožnilo pokrok,“ citovala Merkelovou agentura Reuters. Zelenskyj podle ní vyjádřil připravenost k takovému setkání.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(29)
Ondřej
22. srpen 2021, 19:24

Jinak, sice na Vás Ukrajina nadává, soudí se s Vámi, všem říká, aby na Vás uvalil sankce, ale koukejte jí dávat peníze za tranzit. I když by to šlo jinudy a levněji.

Dušan
22. srpen 2021, 21:43

Už sa čo sa týka plynu nesúdi ...

Ukrajina "na body" (čiže miliardy) arbitráže vyhrala a Rusko neurobilo Ukrajine láskavosť, ale sa dohodlo, že bude tranzitovať, nechá zarábať Ukrajine do roku 2024 a za to Ukrajina nebude požadovať vyplatenie "výhry" z arbitráží ....

Čiže to "nešlo jinudi a levneji", lebo by muselo Rusko platiť Ukrajine ... i ostatným krajinám, napr. i Slovensku za nadodržané kontrakty ... čiže žiadna láskavosť, ale pragmatická dohoda oboch strán.

Jiří
22. srpen 2021, 20:17

Europapaláši a ti tupí Ukrajinci tuplem jsou opět mimo mísu.

Rusko přemýšlí celé dekády dopředu.

Rusko už má rusofóbních europapalášů plné zuby.

NS-2 pro Rusko samozřejmě bude zbraní.

Ale nikoli politickou, jak ti poblbanci z EU a postsovětských republik s Ukrajinou v čele mudrují, ale ekonomickou zbraní.

A nikoli (alespoň prioritně) proti Evropě, ale hlavně jako cenová páka na Čínu a většinu Asie.

Dodávky ruského plynu do EU dlouhodobě (sice mírně ale pořád) klesají a naopak export ruského plynu do Číny a Dálný východ stále stoupá.

Síla Sibiře nestíhá, Síla Sibiře 2 se teprve buduje, plynovod do Jižní Koreje skrz Sev. Koreu je v plánu.

Můj názor je, že Rusko svoji exportní plynovou budoucnost směřuje do Asie.

Dušan
22. srpen 2021, 22:01

Podmienky vždy určuje ten čo má peniaze ... t.j. zákazník.

Európa má tých peňazí dosť a plyn vždy bude mať ... otázka je len cena.

A Rusko skrátka vyváža čo môže a komu môže a za čo najlepšie ceny (mimo svojich polokolónií ako Bielorusko) a nemôže si dovoliť "meditovať" ... skrátka kto zaplatí ... má plyn.

A o "nezáujme" Ruska o EÚ svedčí i tento cirkus o NS-2, že ? : )

A je mi dosť záhada ako môže mať chudobné Rusko ekonomickú páku na Čínu, ktorá je ekonomickou veľmocou ....

Je to presne naopak ... Čína, ako veľmoc diktuje podmienky Rusku ...

Mimo "mísu" je tu evidentne niekto iný ...

Jiří
23. srpen 2021, 06:05

Dušan opět mimo mísu a ještě vidí záhady.

Cena plynu pro Čínu (a vlastně celou Asii)je oproti Evropě většinou podstatně nižší.

A to proto, že Čína vidí, jaké problémy má Rusko s dodávkami po Evropě.

Čína nedělá Rusku problémy, takže prostě za bezproblémový odběr chce nižší cenu.

NS-2 je tu proto, že tento problém Rusku v Evropě odpadne, a Čína tak ztratí argument pro slevu.

Jestli mám pravdu nebo ne se ukáže v nebližších letech.

Dušan
23. srpen 2021, 18:29

No zas je niekto mimo obraz ...

https://www.slovgas.sk/analyzy/dopyt-po-plyne-v-azii-taha-nahor-aj-ceny-na-europskom-trhu/

Samozrejme je to presne naopak a to už dlhodobo. Ceny plynu pravidelne "ťahá" Ázia.

Číne je celý NS-2 šuma fuk a nebude sa s Ruskom o "zľavách" ani baviť ....

PetrV
23. srpen 2021, 07:44

Nevidím, že by evropa měla peníze. Peníze má jihovychod asie a Rusové. Lidi v eu upadaji do energetické chudoby diky politikům eu.

Dušan
23. srpen 2021, 18:33

No Vy to zrejme nevidíte, ale Rusi to dobre vidia a preto sa sem tlačia s tými plynovými rúrami ... a ak ich vykopnete z dverí, už ťahajú rúry oknom : )

Rusi majú toľko peňazí aká je cena energetických surovín na svetových trhoch ....

A "energetická chudoba" je nezmysel .... taký bruselský ...

Josef
22. srpen 2021, 23:33

Samozřejmě že budoucnost odbytu je asi Asie , jenže v příštích 5 letech bude EU rozhodně nejlepším trhem , protože pokračující likvidace uhelné a jaderné energetiky bude trvale zvyšovat poptávku po plynu. A jde o to kdo tento růst pokryje jde čistě o ekonomický boj mezi LNG z USA a levnější alternativou od Rusů. Rusko má více plynu než kdokoli jiný na světě. Asie je sice velký zákazník, ale je daleko a navíc je velmi pravděpodobné, že oni už nikdy nevybudují tak rozsáhlé plynovody jako existují u nás nebo jinde v Evropě, protože u nás se to budovalo v době, kdy ve vytápění budov neexistovala možnost využití tepelných čerpadel ať už ve formě klasického zdroje pro teplovodní topení a nebo systémů vzduch / vzduch jako velmi účinné topící klimatizace. Jenže toto vše dnes existuje a pro státy jako je Čína rozhodně nebude výhodné přejít na plyn. Takže poptávka a Asii patrně nedosáhne zdaleka takové úrovně jako v EU nemyslím celková , ale na obyvatele. Takže pustit část Evropského trhu s tím, že tuto mezeru vyplní Asie by pro Rusko nebylo moudré.

Carlos
22. srpen 2021, 23:47

I Rusové (Novatek) prodávají LNG, takže tam je to tak nějak jedno, asi, Brát se případně bude jakýkoliv plyn.

Asie hlavně nepotřebuje povětšinou topit a v momentě kdy plyn nemá tradici tak jej doma nikdo moc nechce, elektřina je mnohem pohodlnější médium. To samé, přijde mi, platí pro CZT.

Lepší by bylo myslím nasadit TČ země/X, ideálně tak aby se do toho podloží i chladilo, tím by se měl vytvořit jakýsi tepelný zásobník a v létě by to mohlo ušetřit náklady protože se nebude tlačit do takové protiteploty.

Dušan
23. srpen 2021, 15:56

No práveže to Rusom úplne jedno nie je ...

Za "rúrový" plyn majú viac u seba zdanený, čiže ak si môžu vybrať, tak radšej predaj cez "rúry" .... na tom skrátka zarobia viac ...

Josef
23. srpen 2021, 21:54

Ale jo země /X je řešení máte pravdu. Problém je ale v ceně, systém země voda se spojením podlahového topení je skutečně super topný faktor 5 celoročně v létě s tím téměř zadarmo chladíte. Jenže moc se to moc nedělá, protože to stojí 2x tolik než systém vzduch/x.

Ja
23. srpen 2021, 05:53

Tak EU už o plynu jako fosilním palivu mluví o omezování a po konci uhlí ty tlaky na plyn zesílí. Nebude to brát Ukrajina jako útok proti ní? Mluví se o uhlíkové neutralite do roku 50, což se současným množstvím plynu bude nereálné a pokud se podaří zvládnout fúzi, plyn bude odepsany kromě použití v chem průmyslu...

PetrV
23. srpen 2021, 07:48

Na fúzi potřebujete tritium jako palivo z Měsíce. Evropa těží tritium na Měsíci?

Dříve jej bude těžit čína a rusko.

Emil
23. srpen 2021, 09:19

Na fúzi nepotřebujete tritium z Měsíce, daleko jednodušší je jeho výroba a extrakce na Zemi, např. z reaktorů CANDU. V kanadské JE Darlington je třeba zařízení na extrakci tritia s 99.9% čistotou. Že nejde o žádný exotický izotop, kvůli kterému by bylo potřeba létat na Měsíc, dokazuje i fakt, že se běžně prodávají např. hodinky s ciferníky, osvětlovanými právě tritiem.

Vladimír Wagner
23. srpen 2021, 09:38

Zatím se předpokládá, že tritium pro fúzní reaktory bude dominantně získáváno z lithia. Při fúzní reakci deuteria s tritiem totiž vznikají neutrony a reakcemi neutronu s lithiem vzniká tritium.

S tím Měsícem jste to spletl. Druhou reakcí, kterou lze ve fúzních systémech využít, je reakce helia 3 a deuteria. A právě helium 3 se jen ve velmi omezené míře vyskytuje na Zemi, ale mělo by být na Měsíci. Tato reakce se dominantně uvažuje pro využití při pohonu mezihvězdných lodí.

Energetik 007
24. srpen 2021, 05:47

To nám na ČVUT už před 40 lety taky říkali a ještě k tomu přidali MHD generátory, supravodiče, lineární motory v dopravě...

A ČD jezdí na 50 let starých mašinách z ČKD

energetik
23. srpen 2021, 09:59

Já doufám že taková likvidace lithia nebude nikdy dovolena. Tento prvek má daleko důležitější, vhodnější a opakovatelné využití než aby se takto nadobro znehodnotil a zlikvidoval.

Ať si těží tritium z Fukušimské vody.

Emil
23. srpen 2021, 10:19

Reaktor ITER spotřebuje údajně za celý svůj provoz zhruba 20 kg tritia. Typický elektromobil obsahuje zhruba 10 kg lithia. Celkový obsah tritia, uskladněný ve fukušimské vodě, je necelé tři gramy. Rádoby energetik se zase projevil...

energetik
23. srpen 2021, 12:57

To je úplně jedno ani gram. Těch 10kg lithia s elektromobilu lze stále dokola používat a nebo se uvolní zpět do přírody kde je důležitým stopovým prvkem pro život.

Na takové ptávání energií jaké vidím kolem sebe je likvidace lithia škoda a jen by to přispělo k dalšímu zbytečnému oteplení Země. Z lithia s vyrábí i důležité léky což není ani v rozporu v jeho dočasném použití v akumulátorech.

Michal K.
23. srpen 2021, 10:45

Merkelova a Zelenskyj by mali v prvom rade zabezpecit aby ukrajina nebola pouzivana ako geopoliticka zbran.

Milan
23. srpen 2021, 13:18

To jsou naivkové! Kdo jim to zaručí, že by sankce? Když dojde na věc, tak to zbraň bude, at si oba rikají co chtějí. Je jen chyba Němců (a Evropy), že tu možnost Rusku dáváme.

energetik II
23. srpen 2021, 23:31

Ve světě se dějí divné věci. Armáda USA prohrála s Talibánem, který má vojáky ze 70 % negramotné střelce ze zastaralých pušek. Jinak, SSSR u nás měl vojáky 20 let, USA v Afganistánu taky 20 let. Ovšem za těch 20 roků u nás bylo 430 mrtvých, většinou silniční nehody. V Afganistánu bylo za 20 let 180 000 mrtvých. 60 000 civilistů. Osobně bych za toto znemožnil pro firmu Westinghouse účast v dostavbě Dukovan ! Stát , který má své pracky od krve by neměl mít naši důvěru ! Co na to vlastně BIS s tím svým Koudelkou ?? Už přestali odposlouchávat Zemana ?

Energetik 007
24. srpen 2021, 05:55

A ještě bych přidal počet obětí 2. světové vyvolané předchůdci Merkel pouze za 6 let v ČR asi 400 tisíc to si to už nikdo nepamatuje?...

Milan
24. srpen 2021, 12:20

Armáda USA nic neprohrála. To prohráli US politici. A srovnávat naši okupaci s Afganistánem je mimo mísu.

Energetik 007
24. srpen 2021, 05:50

Merkelová má špatnou paměť v 1973 už byla na světě a právě arabové vyhlásili na Evropu ropné embargo.

SSSR a Rusko nikdy nic takového neudělalo.

Milan
24. srpen 2021, 12:21

A máte nějaké záruky, že neudělá?

Energetik 007
25. srpen 2021, 10:02

Kdyby chtěli tak dají embargo na dodávku paliva do JEDU JETE...

Rusko bylo vždy součástí evropské politiky a mocenských bloků.

Za napoleonských válek a 1. i 2. světové války vždy na různých stranách.

Není důvod dnešní Rusko vyčleňovat stranou.

Omega
25. srpen 2021, 11:03

To by se ovšem nic nestalo. Zásoby máme ve skladu na roky a mezitím by je stihly vyrobit Francouzi i Američané, takže tam by to blokování nedávalo smysl.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se