Domů
Komoditní trhy
Ministři EU schválili přerozdělování zisků v energetice a plán úspor elektřiny
Venkovní elektrické vedení

Ministři EU schválili přerozdělování zisků v energetice a plán úspor elektřiny

Komoditní trhy
6 komentářů
30. září 2022, 13:36
ČTK

Brusel 30. září (zpravodaj ČTK) – Členské země Evropské unie se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny ve špičce a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření. Dosažení politické dohody dnes oznámilo české předsednictví v Radě EU.

Jedna z částí krizového balíku schváleného na mimořádné energetické radě stanovuje limit 180 eur za megawatthodinu (MWh) pro příjmy elektráren využívajících levnější zdroje než plyn. Veškeré příjmy nad touto hranicí mohou státy využít pro vlastní opatření.

Plán povinných úspor elektřiny se týká vybraných hodin s nejvyšší spotřebou, přičemž cílem je dosáhnout v těchto úsecích alespoň pětiprocentního snížení. „Špičkové hodiny“ mají dohromady tvořit desetinu zimních měsíců, jejich výběr je stejně jako konkrétní úsporná opatření na rozhodnutí jednotlivých zemí unie. Cílem je minimalizovat využívání paroplynových elektráren, které vstupují do hry v časech maximální poptávky a jejichž vysoké náklady tlačí cenu elektřiny na dříve nevídané hodnoty.

Třetím pilířem přijatého souboru je nejméně 33procentní zdanění mimořádných příjmů společností dodávajících fosilní paliva. Takzvaný solidární příspěvek se bude vypočítávat ze zisků z letošního a příštího roku, přičemž za takzvaně přebytečné jsou považovány zisky nad hranicí 120 procent průměru z posledních čtyř let.

EU doufá, že tyto zásahy pomohou domácnostem a firmám překonat nastávající zimní měsíce, během nichž hrozí rozsáhlé problémy v důsledku omezení dodávek plynu z Ruska. Podle odhadů Evropské komise (EK) by mohlo odebírání příjmů za levnější elektřinu v kombinaci s příspěvky od sektoru fosilních paliv přinést do rozpočtů unijních zemí až 140 miliard eur (přes 3,4 bilionu Kč). Limit 180 eur za MWh a povinné úspory mají vstoupit v platnost na začátku prosince.

„Máme shodu,“ uvedl dopoledne na twitteru český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který dnešnímu jednání předsedá.

„Tentokrát jsme schválili mechanismus, který umožní vrátit peníze vybírané kvůli vysokým cenám energií zpět domácnostem a firmám,“ dodal. Po dnešní „politické dohodě“ jsou unijní krizová opatření v zásadě hotová, jejich definitivní schválení se čeká příští týden.

Společný postup EU přichází poté, co řada zemí zavedla národní opatření ve snaze zmírnit dopady vysokých cen energií a odvrátit rozsáhlé sociální problémy či uzavírky ve výrobě. Velkoobchodní cena elektřiny se v unii v létě vyšplhala až na 1000 eur za MWh, načež tento měsíc klesla zhruba na polovinu. Unijní činitelé nárůst připisují především Rusku, které dramaticky snížilo dodávky plynu, což vedlo k prudkému zdražení suroviny.

Evropský blok aktuálně hledá cestu, jak tento vývoj zvrátit, zatím ovšem nenachází shodu na konkrétním způsobu. Mnohé členské země volají po zastropování ceny plynu importovaného na lodích i sítí plynovodů, Evropská komise ovšem dává najevo, že preferuje jiné cesty.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
intfor
30. září 2022, 16:07

Slovenský premiér mluví o znárodnění již prodané elektřiny pokud nedostane peníze z EU. Neříká se tomu vydírání?

Je smutné sledovat jak se mluví o demokracii, právním státě, svobodě projevu, pravidlech, nepřípustnosti kolektivní viny, ale reálně se to dělá jak se zrovna hodí.

Anton Meško
1. říjen 2022, 16:27

Byť premiérom, riadiť krajinu, je podstatne zložitejšie ako bolo predávať v USA ruskú vodku. Jeho stranícky šéf, Matovič stále vykrikuje, že predchádzajúce vlády Smeru okradli štát o 30 mld.€. Vraj oni nekradnú, tak Slovensko peniaze má, pomáha občanom viac ako vlády smeru, len zabudol k svojim grafom prikresliť graf o raste inflácie, ktorá znehodnocuje všetky naše peniaze.

Teraz sa ukazuje, aký sú neschopní, keď vychádza na povrch, že Slovenské elektrárne, síce len s 1/3 účasťou štátu urobili "obchod storočia". Skoro celú produkciu na roky dopredu predali lacno nejakému fondu, ktorej hodnota na trhu je v súčasnosti 10 mld. €. Znárodňovanie podľa plánu B je nereálne. Premiér plače na dávno rozliatym mliekom. Jeho horlivosť v udeľovaní sankcií RF a vojenskej podpore Ukrajiny EK nemieni odmeniť, aby slovenská ekonomika nepadla na kolená.

Michal K.
1. říjen 2022, 21:12

- co sa tyka nekradnutia. Za prevadzku momky pocas covidu dostal prevadzkovatel 30 000 ecike mesacne. Samozrejme zriadovatela urcovalo ministerstvo. A tak statny tajomnik z ministerstva financii mal na sebe 10 momiek .... Hrablozuby Edo lieta v kauze z podplacania, ked bol este minister financii. Mikulec, Nad zakazky za miliony priamo kamaratom bez obstaravania .....

- samozrejme toto vsetko vysetrovatelia NAKA nejakou zahadnou zhodou okolnosti nevysetruju. Pravny stat uz ani nepredstierame standard. sk/254654/co-odkazal-hascak-slovenskym-volicom-a-ako-to-suvisi-s-pcolinskym

- demontaz/rozobranie slovenskej armady je uz len taka ceresnicka na torte.

- na jar Edo rozpraval, ze on nema najmensi problem sa odstrihnut od Ruskeho plynu a ropy a je ochotny to urobit. O pol roka tento lokaj a uctivy sluzobnicek Bruselu, ktoreho IQ nepresahuje dnesny datum, narazil na realitu. Zufalstvo terajsej situacie dokazuje aj jav, ze uz aj takyto popierac faktov a reality tvrdi, ze je zle.

No a na zaver perlicka:

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) vo štvrtok v relácii Na hrane rozprával aj o téme pomoci v súvislosti s cenami energií. Na otázku, aké opatrenia môžu občania očakávať, odpovedal: „Zároveň ideme urobiť opatrenie na ďalšie zastropovanie ceny elektriny a plynu na budúci rok. Čiže občania budú celý rok platiť tú istú cenu z hľadiska plynu aj z hľadiska elektriny tak, ako je to aj teraz, ale v inej výške,“ popísal súčasnú situáciu šéf vládneho kabinetu.

Ivan Novák
30. září 2022, 17:18

A vítězem jsou ... ... obchodníci, jako vždy.

intfor
30. září 2022, 19:52

No jasne, proste vyrobce proda za 200, obchodnik 1 proda za 500 a obchodnik 2 proda zakaznikovi za 180 a 320 si necha doplatit od statu. Vyrobce utre, oba obchodnici budou spokojeni, stat zadotuje. Tohle urcite pomuze usporam a investicim do novych zdroju, nebo ne?

Rejpal
30. září 2022, 23:26

EU chce levnou elektřinu , ale svojí politikou zničila nebo přes povolenky příšerně zdanila levné zdroje energie a teď když to prasklo a je jasné, že jejich politika byla chiméra , tak daně nechají , ale vezmou výrobcům nadměrné zisky , které mají zejména provozovatelé starých jaderných elektráren jako je ĆEZ, protože všichni ostatní platí povolenky , takže žádné velké zisky nemají stát

je totiž už dávno oškubal. Dobře vezmou zisky problém je v tom ,že 180 EUR je zhruba 4,5 kč /kWh jenže za to se při dnešní byrokracii a ceně peněz po vlně inflace žádná nová jaderná elektrárna už nepostaví. Stejně jako se nepostaví uhelná elektrárna , protože musí platit povolenky. Když někdo chce vyrábět elektřinu luxusním způsobem pak za ní podle toho musí platit. A představa části populace, co volí strany , které se ohánějí zelenou ideologii - dnešní výkvět ve vládě, že existuje nějaké řešení na bázi zelené ideologie tak je to velký omyl realita je taková , že celková cena VTE a FVE tedy hlavních zelených zdrojů je zhruba dvojnásobná než je cena elektřiny , za kterou jsou oni schopní fungovat je to kvůli nutnosti mít 100% zálohy. Kdo má k tomu příležitost může si to zkusit postavit si FVE , která Vám dá za rok tolik kolik spotřebujete není žádný problém postavit FVE ,která dá tolik aby jste každý měsíc měly nulovou bilanci tj. i prosinci vyrobila v průměru tolik kolik potřebujete už jen mnohem dražší , ale to ještě není 100% OZE musíte postavit FVE , která vyrobí a akumuluje tolik aby jste v tom prosinci nemuseli nic koupit a to je super drahé, protože se neobejdete bez vodíkové baterie a teď ještě aby se z té FVE nedaly prodávat přebytky , protože když bude svítit tak se nikomu prodat nedají nebo za málo , je jasné že tento model je extrémně drahý - a to je přesně program EU. Pokud si lide

rychle nezvolí novou politickou reprezentaci , která bude chápat rozdíl mezi racionálnem a chimérou ne jen v energetice , pak většinu lidí tady čeká chudá budoucnost.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se