Domů
Komoditní trhy
Produkce uhlí v USA má letos vzrůst o 9 %, růst má také jeho vývoz 
Vlak vezoucí uhlí
Zdroj: Wusel007 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Produkce uhlí v USA má letos vzrůst o 9 %, růst má také jeho vývoz 

Spojené státy americké by měly v letošním roce vyprodukovat 534 milionů tun uhlí, což by znamenalo o 9 % vyšší hodnotu ve srovnání s rokem 2020, kdy byla produkce uhlí v USA nejnižší za posledních 55 let. Ze čtyřletého minima by měl letos vzrůst také vývoz uhlí z USA, a to na 77 milionů tun.

Podle nedávno zveřejněného krátkodobého energetického výhledu od státní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) má v letošním i příštím roce růst produkce i vývoz uhlí z USA. EIA očekává, že v letošním roce dosáhne produkce uhlí v USA hodnoty 534 mil. tun a v roce 2022 poté 539 mil. tun.

Velká část vyprodukovaného uhlí má být využita k výrobě elektřiny, a to 431 mil. tun v roce 2021 a 460 mil. tun v roce 2022. Celková spotřeba uhlí v USA má letos dosáhnout hodnoty 466 mil. tun, příští rok poté 494 mil. tun.

Uhlí by podle EIA mělo mít letos 21,4% podíl na výrobě elektřiny v USA, což by znamenalo nepatrný růst z loňských necelých 20 %. Růst má také podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, a to přibližně o 1,5 procentního bodu na 21,3 %.

Naopak klesat má v následujících dvou letech podíl elektřiny vyrobené ze zemního plynu. Z loňských 39,3 % by měl letos klesnout na 36,7 % a následně na 35,3 % v roce 2022. Příčinou očekávaného poklesu podílu elektřiny ze zemního plynu je zejména předpokládaný růst jeho ceny. Podle lednové předpovědi očekává letos EIA nárůst ceny zemního plynu meziročně o 41 %, zatímco u uhlí očekává pouze 6% růst ceny.

„Přechod z uhlí na plyn znamenal významnou změnu v energetických zdrojích využívaných pro výrobu elektřiny ve Spojených státech v uplynulé dekádě. Tento přechod byl hnán zejména dlouhodobě nízkými cenami zemního plynu. V roce 2020 byly ceny zemního plynu nejnižší za několik desítek let,“ uvedla v lednu EIA.

Štítky:USA
uhlí

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Jimi
13. únor 2021, 09:32

EIA uz se v predpovedich spletla tolikrat, ze jeji analyza nema ani hodnotu elektronu co ji prenaseji po internetu

Kozák
13. únor 2021, 12:09

Snad po odchodu Trumpa pojedou USA víc pře OZE. Doufejme.

Jan Veselý
13. únor 2021, 14:54

Vypadá to, že Kongres Bidenovi schválí 1.9 bilionu USD jako finanční injekci do ekonomiky. Zástupci byznysu okolo OZE prohlašují, že oni jsou jedni z mála, kdo má připravený dostatek investičních projektů, na které se ty peníze dají použít. Silnou pozici na úrovni států mají jak u těch vedených Demokraty tak u těch vedených Republikány.

Josef
13. únor 2021, 21:30

No teď vidíme důsledky rozvoje OZE ve Švédsku - měli perfektní energetický mix pro výrobu el. energie JE + vodní el. Ale pak je napadlo ty JE postupně nahrazovat větrem no tak zavřeli jednu JE a místo ní vybudovali větrné parky. Množství ročně vyrobené energie zůstává přibližně stejné, jenže v zimě když nefouká tak v přehradách dojde voda no a výsledkem je ,že Švédsko provozuje 1000MW elektrárnu na ropu, dováží el. energie z okolních zemí, utlumuje průmysl a žádá občany, aby šetřily el. energií a například nevysávaly. Z OZE pro výrobu el. energie má dostatečný potenciál zejména slunce a vítr, jenže oba tyto zdroje potřebují zálohy, které běží na nějaká paliva typicky fosilní paliva ( teoreticky syntetická). Oni vlastně OZE generují spotřebu fosilních paliv na rozdíl od jádra. Z tohoto pohledu bych se o celosvětovou spotřebu fosilních paliv rozhodně neobával.

JD
13. únor 2021, 13:53

Uhlí svého vrcholu dosáhlo v USA v roce 2007 a od té doby jeho spotřeba klesá:

https://oenergetice.cz/uhli/spotreba-uhli-usa-posledni-dekade-intenzivne-klesa-napric-vsemi-sektory

Po krátkodobém propadu poptávky díky pandemii COVID-19 se spotřeba opět zvedne, ale dlouhodobý trend směrem dolů bude s největší pravděpodobností pokračovat. Za zhruba 12 let (2007-2020) se spotřeba dostala na polovinu, takže pokud tento trend bude zhruba zachován, tak někdy okolo roku 2030 bude uhlí v USA okrajová záležitost.

Josef
13. únor 2021, 22:41

Vývoj může jít různými směry, pokud by USA měli čelit stejným cenám energií jako třeba Německo pak při jejich podnebí - běžné -30°C v zimě v severní části země , by to pro ně bylo zničující.

Spotřeba uhlí v USA je závislá zejména na ceně plynu, je to právě levný plyn, který vyřazuje uhlí z energetického mixu, pokud bude cena plynu nízká dalších 10 let dojde zcela určitě k dalšímu dramatickému poklesu spotřeby uhlí v USA kdežto drahý plyn naopak způsobí růst spotřeby uhlí. Co se týče výhledu na 20 let , pak pokud vím USA plánuje stagnaci emisí CO2 což znamená že spotřeba fosilních paliv by měla stagnovat.

Miloslav Černý
14. únor 2021, 17:55

Mají navíc v záloze svůj super vulkán. Větší zlo by udělal při přirozeném uvolnění , než třeba v krajní případě chybným navrtáním pro energetický využití při nižším tlaku. Vzorem jim může být Island.

markusaurelius
13. únor 2021, 17:10

Přeji si abychom začaly dovážet ,,molekuly svobody,, v pevném stavu do české ,,banánové,, republiky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se