Produkce uhlí v USA má letos vzrůst o 9 %, růst má také jeho vývoz 

DomůKomoditní trhyProdukce uhlí v USA má letos vzrůst o 9 %, růst má také jeho vývoz 
Zdroj: Wikimedia Commons

Spojené státy americké by měly v letošním roce vyprodukovat 534 milionů tun uhlí, což by znamenalo o 9 % vyšší hodnotu ve srovnání s rokem 2020, kdy byla produkce uhlí v USA nejnižší za posledních 55 let. Ze čtyřletého minima by měl letos vzrůst také vývoz uhlí z USA, a to na 77 milionů tun.

Podle nedávno zveřejněného krátkodobého energetického výhledu od státní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) má v letošním i příštím roce růst produkce i vývoz uhlí z USA. EIA očekává, že v letošním roce dosáhne produkce uhlí v USA hodnoty 534 mil. tun a v roce 2022 poté 539 mil. tun.

Velká část vyprodukovaného uhlí má být využita k výrobě elektřiny, a to 431 mil. tun v roce 2021 a 460 mil. tun v roce 2022. Celková spotřeba uhlí v USA má letos dosáhnout hodnoty 466 mil. tun, příští rok poté 494 mil. tun.

Uhlí by podle EIA mělo mít letos 21,4% podíl na výrobě elektřiny v USA, což by znamenalo nepatrný růst z loňských necelých 20 %. Růst má také podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, a to přibližně o 1,5 procentního bodu na 21,3 %.

Naopak klesat má v následujících dvou letech podíl elektřiny vyrobené ze zemního plynu. Z loňských 39,3 % by měl letos klesnout na 36,7 % a následně na 35,3 % v roce 2022. Příčinou očekávaného poklesu podílu elektřiny ze zemního plynu je zejména předpokládaný růst jeho ceny. Podle lednové předpovědi očekává letos EIA nárůst ceny zemního plynu meziročně o 41 %, zatímco u uhlí očekává pouze 6% růst ceny.

„Přechod z uhlí na plyn znamenal významnou změnu v energetických zdrojích využívaných pro výrobu elektřiny ve Spojených státech v uplynulé dekádě. Tento přechod byl hnán zejména dlouhodobě nízkými cenami zemního plynu. V roce 2020 byly ceny zemního plynu nejnižší za několik desítek let,“ uvedla v lednu EIA.

Štítky: USAuhlí
Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují