Ropa by mohla vykázat nejprudší týdenní pokles od finanční krize

DomůKomoditní trhyRopa by mohla vykázat nejprudší týdenní pokles od finanční krize

Ceny ropy dnes rostou díky naději, že vláda Spojených států v boji s dopady nového koronaviru podpoří ekonomiku. Za celý týden by ale mohly vykázat nejprudší pokles od finanční krize v roce 2008, píše agentura Reuters.

Severomořská ropa Brent kolem 16:30 SEČ přidávala 2,8 procenta na 34,15 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala nárůst o 2,95 procenta na 32,43 dolaru za barel. V průběhu dne Brent přidával i přes sedm procent, stále je ale o 24 procent levnější než minulý týden – to je nejhlubší propad od prosince 2008. Podobně pětinu své hodnoty ztrácí oproti minulému týdnu i WTI.

Dnešní nárůst cen ropy a akciových trhů vyvolala podle analytičky Paoly Rodriguezové-Masiuové ze společnosti Rystad Energy naděje na americký stimulační balíček, který by zmírnil obavy z ekonomického šoku z koronaviru. Dolů ale ropu stále tlačí mimo jiné strach z cestování a rušení řady plánovaných akcí. Zároveň roste nabídka – Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty zaplavují trh po krachu dohody s ostatními producenty o dalším omezení těžby.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentkvěten34,1533,22
New York – NYMEXWTIduben32,4331,50

vjn mka