Domů
Komoditní trhy
Ropa je na dvouletém maximu po zprávě o nečekaně silném poklesu amerických zásob

Ropa je na dvouletém maximu po zprávě o nečekaně silném poklesu amerických zásob

Komoditní trhy
Bez komentáře
23. červen 2021, 20:08
ČTK

Ceny ropy rostou po zprávě o nečekaně silném poklesu jejích amerických zásob a díky oživení cestování v Evropě a v Severní Americe. Severomořská ropa Brent se dnes krátce přehoupla přes cenu 76 dolarů za barel a americká lehká ropa WTI se dostala přes 74 dolarů za barel – obě tak vystoupaly nejvýše od října 2018.

Krátce před 17:00 SELČ vykazoval Brent nárůst o 1,3 procenta na 75,79 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 1,4 procenta na 73,86 dolaru za barel.

Podle zdrojů agentury Reuters americký ropný institut API oznámí, že se zásoby ropy ve Spojených státech snížily o 7,2 milionu barelů. To by bylo více, než odhadují analytici.

Brent si letos připsal více než 45 procent. Pomáhá mu omezení dodávek na trh vedené Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a oživování poptávky díky zmírňování protikoronavirových opatření. Někteří manažeři ropného průmyslu dokonce mluví o návratu ropy na 100 dolarů za barel, což by byla úroveň naposledy dosažená v roce 2014.

„Lidé se znovu vracejí ke svým autům a to se ve velkém projevuje v číslech. Tím se drží tlak na růst cen,“ citovala agentura Reuters analytika Phila Flynna ze společnosti Price Futures Group v Chicagu.

Globální poptávka se má ve druhé polovině roku dále zvyšovat, ačkoli skupina OPEC+, tedy členové OPEC a jejich spojenci včetně Ruska, čelí také vyhlídce na růst íránských dodávek, napsala agentura Reuters. Ten by mohl přijít v případě, že rozhovory se světovými mocnostmi povedou k oživení teheránské jaderné dohody z roku 2015.

Ropu podporuje i pokles amerického dolaru, který ji zlevňuje pro odběratele, kteří mají jiné měny.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentsrpen75,7974,81
New York – NYMEXWTIsrpen73,8672,85

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se