Domů
Komoditní trhy
Ropa zlevňuje kvůli arabským plánům na zvyšování těžby

Ropa zlevňuje kvůli arabským plánům na zvyšování těžby

Komoditní trhy
Bez komentáře
11. březen 2020, 17:31
ČTK

Ceny ropy dnes klesají kvůli plánům Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů na zvyšování těžebních kapacit. Vyhlídky pro poptávku po ropě se navíc zhoršují v důsledku negativních hospodářských dopadů nového typu koronaviru.

Severomořská ropa Brent kolem 16:30 SEČ ztrácela 2,3 procenta na 36,37 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala pokles o 2,5 procenta na 33,49 dolaru za barel.

Společnost Saudi Aramco, která má jako státní podnik pod kontrolou těžbu ropy v Saúdské Arábii, dnes oznámila, že zvýší těžební kapacity na 13 milionů barelů denně. Rijád tím podle expertů dál vyostří spor s Moskvou, s níž se Saúdové nedohodli na koordinovaném omezení těžby. Záměr zvýšit těžbu dnes oznámily i Spojené arabské emiráty.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) kvůli koronaviru snížila odhad letošního růstu globální poptávky po ropě o 920.000 barelů denně na pouhých 60.000 barelů denně. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) předpověděl, že v prvním čtvrtletí globální poptávka po ropě meziročně klesne o 910.000 barelů denně. Původně přitom očekával nárůst čtvrtletní poptávky o 320.000 barelů denně.

Úřad dnes rovněž oznámil, že zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 7,7 milionu barelů. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters očekávali mírnější nárůst, a to o 2,3 milionu barelů.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentkvěten36,3737,22
New York – NYMEXWTIduben33,4934,36

pmh šeb

Štítky:ropa
cena ropy

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se