Domů
Komoditní trhy
Ruská vláda nařídila pozastavit zveřejňování statistik o těžbě ropy a plynu
Omezování těžby ropy USA. Ilustační foto

Ruská vláda nařídila pozastavit zveřejňování statistik o těžbě ropy a plynu

Ruská vláda nařídila pozastavit do začátku dubna příštího roku zveřejňování statistik o těžbě ropy a plynu v Rusku. Informovala o tom dnes agentura TASS s odvoláním na vládní dekret.

Podle dekretu bude zákaz platit již pro údaje o těžbě za letošní březen a první čtvrtletí. Moskva po zahájení svého útoku na Ukrajinu pozastavuje či odkládá zveřejňování různých klíčových statistik, napsala agentura Reuters.

Rusko zahájilo útok na Ukrajinu 24. února loňského roku. Následně se stalo terčem rozsáhlých hospodářských sankcí ze strany západních zemí.

Evropská unie spolu se skupinou ekonomicky vyspělých zemí G7 a s Austrálií od loňského 5. prosince zavedla maximální cenu 60 dolarů za barel ruské ropy přepravované po moři. V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu. Od 5. února vstoupily v platnost i cenové stropy na ruské ropné produkty.

Evropská unie také zavedla embarga na dovoz ruské ropy a ropných produktů. Rusko se proto snaží přesměrovávat vývoz ropy do jiných zemí, například do Indie a Číny, kde tuto surovinu prodává s výraznými slevami. Válka na Ukrajině vedla rovněž k výraznému poklesu dodávek ruského plynu do Evropy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
PetrD
1. květen 2023, 20:52

indie v aprili byla nejvetsi dovozce ropnych produktu do EU.

Ani sem netusil, ze Indie ma tolik ropnych zdroju.

A kapacit na spracovani ropy nemluve. Svet se teda meni rychle

Ivan Švančara
29. duben 2023, 13:52

Uz som dlho necital Habeckov vyrok, ze Rusko pouziva Nord Stream ako nastroj natlaku.

Dpetr
29. duben 2023, 15:51

Nemůžou, vyhodili si ho do vzduchu. Viz

"Několik dní před loňskými zářijovými výbuchy na plynovodech Nord Stream zahlédlo dánské námořnictvo poblíž místa jejich poškození ruskou speciální loď. Šlo údajně o plavidlo typu SS-750, které mělo na palubě menší ponorku."

Karel Salaj
29. duben 2023, 15:11

Proč by měli zveřejnovat nějaké konkrétní údaje o těžbě, hned se najdou západní ekonomové kteří začnou závidět a přepočítávat zisky...

Ivan Švančara
29. duben 2023, 22:31

ako mozes vykazovat zisky, ked predavas tri krat drahsie aj s vyraznou zlavou?

Pravoslav Motyčka
29. duben 2023, 23:20

Rusko dodává svoje produkty do Asie je největším dodavatelem ropy do Číny i Indie. Tam žije více než 1/3 světové populace to je 6x více než má EU. Navíc jdou to země s velkým růstem HDP ,takže každý rok potřebují více a více ropy. Odklon EU od levných surovin z Ruska je pro ně výbornou zprávou a nakonec je to dobré i pro Rusko, protože získalo nové rozvíjející se trhy a spojilo se s novým ekonomickým centrem planety, kterým je dnes Asie. A jestli si nabuřelá Amerika myslí že zastaví růst moci Číny nějakými sankcemi na čipy pro mobily , tak je na omylu jediné čeho západ dosáhl je nálepka nespolehlivého partnera a postupného vyřazení z dodavatelského řetězce + nastartování procesu dedolarizace. V jižní a JV Asii žije asi 10x více lidí než v USA. Jejich zájem je spojenectví s Ruskem a středním východem USA jsou v tomto regionu geopoliticky nepotřební kromě sankcí nemají co nabídnout. Takže se snaží vytvářet napětí a pak nabízet "vojenskou pomoc" Podobně "zachraňují" EU od zlého Ruska.....

Jan Stehlik
30. duben 2023, 13:06

Já nevím. S tou Asii souhlasím. Ale řízení státu má být transparentní a dohledatelne. Jde o důvěru občanů, korupci atd. Dlouhodobě státy, kde se krade nevydrží. Mají špatné výsledky viz Ukrajina

Vlado
1. květen 2023, 07:25

Jako byste nechcačky charakterizoval Česko!

PetrD
1. květen 2023, 20:53

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

no pockat, ale pro ukroruinu mame prece plan obnovy. To bude druhe svycarsko !
.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se