Spotové ceny zkapalněného zemního plynu atakují roční maximum

DomůKomoditní trhySpotové ceny zkapalněného zemního plynu atakují roční maximum

Spotové ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) na referenčním trhu v severní Asii – JKM (Japan Korea Marker), dosahují takřka svého ročního maxima uprostřed zvýšené poptávky vyvolané předpovědí chladné zimy a četnými výpadky v dodávkách.

Spotová cena LNG na JKM se pohybuje od 16. října tohoto roku těsně pod svým ročním maximem, a to na hodnotě okolo 6,613 $/MMBtu. Jde tedy o více než trojnásobek hodnoty od historického minima, které bylo k vidění 28. dubna letošního roku, a které dosáhlo až na hodnotu 1,825 $/MMBtu. O problémech trhu s LNG v letošním roce jsme psali zde.

Roční maximum je dosud z 23. října 2019 a činí 6,668 $/MMBtu, jak ukazují údaje Plattsu.

Nejistota na straně produkce

Na straně dodávky přispěl k býčímu trendu výpadek zkapalňovacího zařízení v Hammerfestu od společnosti Equinor, nejistota produkce spojená se stávkami v Norsku, přerušení dodávek ze zkapalňovacích zařízení v USA kvůli hurikánům Laura a Delta a rovněž nedávné problémy nigerijského zkapalňovacího zařízení.

Hammerfest LNG není v provozu od 28. září, kdy v tomto závodě propukl požár. Opětovné spuštění provozu se očekává až v lednu 2021.

Snížené dodávky plynu do kontinentální Evropy z Norska způsobené stávkami ropných pracovníků zvedly ze začátku října cenu dodávky plynu na nejbližší měsíc na evropském benchmarku TTF o více než 13 % na cenu z 19. října pohybující se okolo 5,136 $/MMBtu.

Hurikány Laura a Delta narušily dodávky z exportních zařízení Cameron a Sabine Pass. Dle dat Plattsu klesl sedmidenní klouzavý průměr vývozu z obou terminálů celkově z 97,4 milionů m³/den ze začátku října na 43,3 milionů m³/den z 20. října.

Rovněž sedmidenní klouzavý průměr nigerijského Bonny LNG poklesl z hodnot na začátku října pohybujících se okolo 81,9 milionů m³/den na 50,38 milionů m³/den z 20. října. Dle nepotvrzených informací je na vině neplánová údržba jednoho ze zkapalňovacích zařízení.

„Dramatický nárůst ceny na JKM ukazuje, jak napjatým se stal asijský trh a jak moc je závislý na dodávkách ze zemí mimo region. Nicméně prodejci jsou pravděpodobně mnohem ochotnější prodávat za nynější ceny větší množství produkce, takže bez teplot chladnějších než normálových teplot v letošní zimě je spotová cena LNG shora limitována,“ uvedl v komentáři Jeff Moore, analytik Plattsu.