Domů
Komoditní trhy
Spotové ceny zkapalněného zemního plynu atakují roční maximum
<p>Zdroj: http://www.incoreinsightlytics.com/wp-content/uploads/2017/04/LNG-terminal.jpg</p>
Zdroj: http://www.incoreinsightlytics.com/wp-content/uploads/2017/04/LNG-terminal.jpg

Spotové ceny zkapalněného zemního plynu atakují roční maximum

Spotové ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) na referenčním trhu v severní Asii – JKM (Japan Korea Marker), dosahují takřka svého ročního maxima uprostřed zvýšené poptávky vyvolané předpovědí chladné zimy a četnými výpadky v dodávkách.

Spotová cena LNG na JKM se pohybuje od 16. října tohoto roku těsně pod svým ročním maximem, a to na hodnotě okolo 6,613 $/MMBtu. Jde tedy o více než trojnásobek hodnoty od historického minima, které bylo k vidění 28. dubna letošního roku, a které dosáhlo až na hodnotu 1,825 $/MMBtu. O problémech trhu s LNG v letošním roce jsme psali zde.

Roční maximum je dosud z 23. října 2019 a činí 6,668 $/MMBtu, jak ukazují údaje Plattsu.

Nejistota na straně produkce

Na straně dodávky přispěl k býčímu trendu výpadek zkapalňovacího zařízení v Hammerfestu od společnosti Equinor, nejistota produkce spojená se stávkami v Norsku, přerušení dodávek ze zkapalňovacích zařízení v USA kvůli hurikánům Laura a Delta a rovněž nedávné problémy nigerijského zkapalňovacího zařízení.

Hammerfest LNG není v provozu od 28. září, kdy v tomto závodě propukl požár. Opětovné spuštění provozu se očekává až v lednu 2021.

Snížené dodávky plynu do kontinentální Evropy z Norska způsobené stávkami ropných pracovníků zvedly ze začátku října cenu dodávky plynu na nejbližší měsíc na evropském benchmarku TTF o více než 13 % na cenu z 19. října pohybující se okolo 5,136 $/MMBtu.

Hurikány Laura a Delta narušily dodávky z exportních zařízení Cameron a Sabine Pass. Dle dat Plattsu klesl sedmidenní klouzavý průměr vývozu z obou terminálů celkově z 97,4 milionů m³/den ze začátku října na 43,3 milionů m³/den z 20. října.

Rovněž sedmidenní klouzavý průměr nigerijského Bonny LNG poklesl z hodnot na začátku října pohybujících se okolo 81,9 milionů m³/den na 50,38 milionů m³/den z 20. října. Dle nepotvrzených informací je na vině neplánová údržba jednoho ze zkapalňovacích zařízení.

„Dramatický nárůst ceny na JKM ukazuje, jak napjatým se stal asijský trh a jak moc je závislý na dodávkách ze zemí mimo region. Nicméně prodejci jsou pravděpodobně mnohem ochotnější prodávat za nynější ceny větší množství produkce, takže bez teplot chladnějších než normálových teplot v letošní zimě je spotová cena LNG shora limitována,“ uvedl v komentáři Jeff Moore, analytik Plattsu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
PetrV
24. říjen 2020, 18:52

To je zjištění, přichází silná La nina a s ní chladné počasí jako zima 2010/11 a o plyn je rvačka.

Možná amíci teď jen šponují cenu, aby ztrátu za svůj polotovar LNG snížili. Přece jen zkapalnění stojí velké peníze. To poznali poláci se svým LNG terminálem, kde musí plyn ohřívat.

Tak trochu ze strany USA vyděračská taktika 6,613 $/MMBtu. Naštěstí je k dispozici qatar LNG, možná i ruský LNG.

Jižní Korea je energeticky na ostrově a má 22 terminálů, Japonsko je na ostrově a má terminálů 36.

V Evropě jsou zásobníky plné, tak snad vlnu studeného počasí zvládne Evropa v pohodě. Celkem má terminálů 25. zbytek potrubí.

Nakupuje se v létě do zásobníků a tlakuje potrubí na vyšší tlak. Pak se dá snadno tlak snižovat. Důležitá je spolehlivost.

Evropa v létě nakupovala do zásoby plyn za 1,2-2 $/MMBtu.

Spotřeba plynu zima léto v Evropě je až 10:1.

Kolemjdouci
24. říjen 2020, 22:49

Muzete zde uvest zdroj pro tvrzeni typu, ze zime bude kruta jako 2010/11? Zatim je naopak nadprumerne teplo s max. 15-18 C...a evropske, po zime, z velke casti jeste plne zasobniky jsou dnes za levne leto skutecne plne.

PetrV
25. říjen 2020, 20:46

Vychází to z historických zkušeností.

Přichází La Niña v rámci ENSO. V Evropě je více vlhko, chladněji + změny tryskového proudění (Jetstream). Budou vpády ledového vzduchu do Evropy.

https://www.ncdc.noaa.gov/teleconnections/enso/indicators/soi/

Souvisí to nějak s Měsícem, patrně Sluncem a jejich vlivem na klima.

Výzkum v této oblasti byl přerušen hokejkovým grafem a celou hysterií okolo CO2.

Přečtěte si práce od Ivanky Charvátové, dnes ji následuje pan Kalenda z Geofyzikálního ústavu ČSAV.

Politické špičky před těmito pracemi strkají hlavu do písku.

Nadprůměrné teplo v listopadu souvisí se zatím ohřátým oceánem.

Jinak počasí je náhodný proces se spousty vlivy.

Ten rozhodující je bohužel zamlčován-vliv těles sluneční soustavy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se