Domů
Komoditní trhy
Problémy trhu s LNG: Spotové ceny v Asii jsou rekordně nízké a konkurenceschopnost amerického plynu klesá

Problémy trhu s LNG: Spotové ceny v Asii jsou rekordně nízké a konkurenceschopnost amerického plynu klesá

S oživením ceny ropy převzal roli nejhůře si vedoucí energetické komodity v letošním roce zkapalněný zemní plyn (LNG) obchodovaný na spotovém trhu. Ceny se stále drží na rekordně nízkých úrovních, což se podepisuje na konkurenceschopnosti zejména amerických vývozců.

Spotové ceny LNG s dodávkou v červenci do severní Asie se v týdnu do 29. května dostaly na hodnotu pohybující se okolo 1,85 $/mmBtu, což znamenalo pokles o 0,07 $/mmBtu oproti předchozímu týdnu a návrat na rekordně nízkou cenovou hladinu, která byla v letošním roce k vidění na přelomu dubna a května.

Pro srovnání, v říjnu loňského roku se spotové ceny LNG pohybovaly okolo 6,8 $/mmBtu, je nutné ale dodat, že to bylo v období nejvyšší poptávky.

Produkční škrty a posilování cen ropy

Zástupci OPEC+ se v minulém týdnu dohodli na prodloužení omezení těžby, které bylo v dubnu schváleno z důvodu strmého poklesu poptávky po ropě kvůli COVID-19 a souvisejícím opatřením. Produkční škrty kartelu OPEC a jeho spojenců, nucený pokles těžby břidlicové ropy v USA a opětovně rostoucí poptávka vlivem uvolňování zmíněných restrikcí spojených s COVID-19, zapříčinily růst ceny ropy. Během pondělního dne ceny ropy posilovaly a během poledne se pohybovaly okolo 39,85 $/bbl pro americkou WTI, pro BRENT pak okolo 42,81 $/bbl.

Zhoršená konkurenceschopnost amerického LNG

V případě LNG je ovšem situace složitější. Zkapalňovací zařízení je velmi obtížné odstavit nebo provozovat s podstatně sníženou produkční kapacitou a producenti tento krok zvažují až jako svou opravdu poslední možnost.

Stejně jako v případě ropy se zdá, že většina nedobrovolných produkčních škrtů přichází ze strany USA, kde rostoucí cena zemního plynu zhoršila konkurenceschopnost amerického LNG na trhu v Evropě i Asii.

Futures kontrakty zemního plynu se na NYMEXu pro červenec pohybují okolo 1,8 $/mmBtu, k tomu se ale musí připočíst náklady na zkapalnění a přepravu. Dle Reuters by tak náklady na dodávku LNG z USA do Asii dosáhly nejméně 5 $/mmBtu, tedy více než dvojnásobku aktuální spotové ceny.

Dle Platts bylo doposud pro měsíc červenec zrušeno cca 45 nákladů, asi dvakrát více než v červnu.

Tíhu současných spotových cen LNG ovšem musí pociťovat všichni producenti, v čele s Austrálii, Katarem a Ruskem. Přesto je pravděpodobné, vzhledem k tomu, že většina dlouhodobých kontraktů od těchto producentů je navázána na cenu ropy, že jsou jejich dodávky LNG stále ziskové.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Dalnobojcik
11. červen 2020, 05:47

Jen se z toho neposrat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se