Domů
Komoditní trhy
Problémy trhu s LNG: Spotové ceny v Asii jsou rekordně nízké a konkurenceschopnost amerického plynu klesá

Problémy trhu s LNG: Spotové ceny v Asii jsou rekordně nízké a konkurenceschopnost amerického plynu klesá

S oživením ceny ropy převzal roli nejhůře si vedoucí energetické komodity v letošním roce zkapalněný zemní plyn (LNG) obchodovaný na spotovém trhu. Ceny se stále drží na rekordně nízkých úrovních, což se podepisuje na konkurenceschopnosti zejména amerických vývozců.

Spotové ceny LNG s dodávkou v červenci do severní Asie se v týdnu do 29. května dostaly na hodnotu pohybující se okolo 1,85 $/mmBtu, což znamenalo pokles o 0,07 $/mmBtu oproti předchozímu týdnu a návrat na rekordně nízkou cenovou hladinu, která byla v letošním roce k vidění na přelomu dubna a května.

Pro srovnání, v říjnu loňského roku se spotové ceny LNG pohybovaly okolo 6,8 $/mmBtu, je nutné ale dodat, že to bylo v období nejvyšší poptávky.

Produkční škrty a posilování cen ropy

Zástupci OPEC+ se v minulém týdnu dohodli na prodloužení omezení těžby, které bylo v dubnu schváleno z důvodu strmého poklesu poptávky po ropě kvůli COVID-19 a souvisejícím opatřením. Produkční škrty kartelu OPEC a jeho spojenců, nucený pokles těžby břidlicové ropy v USA a opětovně rostoucí poptávka vlivem uvolňování zmíněných restrikcí spojených s COVID-19, zapříčinily růst ceny ropy. Během pondělního dne ceny ropy posilovaly a během poledne se pohybovaly okolo 39,85 $/bbl pro americkou WTI, pro BRENT pak okolo 42,81 $/bbl.

Zhoršená konkurenceschopnost amerického LNG

V případě LNG je ovšem situace složitější. Zkapalňovací zařízení je velmi obtížné odstavit nebo provozovat s podstatně sníženou produkční kapacitou a producenti tento krok zvažují až jako svou opravdu poslední možnost.

Stejně jako v případě ropy se zdá, že většina nedobrovolných produkčních škrtů přichází ze strany USA, kde rostoucí cena zemního plynu zhoršila konkurenceschopnost amerického LNG na trhu v Evropě i Asii.

Futures kontrakty zemního plynu se na NYMEXu pro červenec pohybují okolo 1,8 $/mmBtu, k tomu se ale musí připočíst náklady na zkapalnění a přepravu. Dle Reuters by tak náklady na dodávku LNG z USA do Asii dosáhly nejméně 5 $/mmBtu, tedy více než dvojnásobku aktuální spotové ceny.

Dle Platts bylo doposud pro měsíc červenec zrušeno cca 45 nákladů, asi dvakrát více než v červnu.

Tíhu současných spotových cen LNG ovšem musí pociťovat všichni producenti, v čele s Austrálii, Katarem a Ruskem. Přesto je pravděpodobné, vzhledem k tomu, že většina dlouhodobých kontraktů od těchto producentů je navázána na cenu ropy, že jsou jejich dodávky LNG stále ziskové.

Komentáře

(1)

Dalnobojcik

11. červen 2020, 05:47

Jen se z toho neposrat.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.