Domů
Ropa
Stávka v norském ropném sektoru po deseti dnech končí
Zdroj: Kjell Jøran Hansen / Creative Commons / CC BY 2.0

Stávka v norském ropném sektoru po deseti dnech končí

Ropa
Bez komentáře
10. říjen 2020, 07:13
ČTK

Norské ropné firmy uzavřely mzdovou dohodu s představiteli odborových organizací. Končí tak stávka v ropném průmyslu, která trvala deset dní a hrozilo, že pokud bude pokračovat, sníží těžbu ropy a plynu v zemi příští týden o 25 procent, uvedla agentura Reuters.

„Máme dohodu, nebudou (další) stávkové akce,“ uvedl vyjednávač svazu norského ropného a plynárenského průmyslu NOG Jan Hodneland po konci rozhovorů.

Zprávu potvrdil i odborový svaz Lederne. „Stávka končí,“ uvedl šéf odborů Audun Ingvartsen.

Hlavní bodem sporu byl rozdílný přístup k zaměstnancům pracujícím na platformách na moři a na pevnině. Tento přístup se podařilo v rámci dohody změnit.

Stávka již zastavila těžbu na šesti polích a snížila těžbu v zemi o zhruba osm procent. Pokud by se nepodařilo dohodu dokončit, měla být o víkendu ukončena těžba na dalších šesti polích a příští týden se měla přerušit i těžba na největším poli Johan Sverdrup.

Ceny ropy reagovaly na zprávu poklesem. Cena ropy Brent se snížila o více než jedno procento, když v reakci na stávku ceny tento týden rostly.

Norsko je největším producentem ropy a plynu v západní Evropě. Zaměstnanci norského ropného průmyslu patří mezi nejlépe placené v Evropě. Vydělávají však méně než jejich kolegové v Austrálii a Severní Americe, uvedla agentura Reuters.

Štítky:ropa
Norsko

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Od 5. prosince se do Evropy nedostane po moři ruská ropa. Družba pojede dál
1. prosinec 2022, 20:40
Fiala: Česko bude do roku 2025 nezávislé na ruské Družbě, z Rakouska se rozšíří Transalpinský ropovod
30. listopad 2022, 15:17
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se