Domů
Komoditní trhy
Těžba kartelu OPEC v červnu klesla na nové pětileté minimum

Těžba kartelu OPEC v červnu klesla na nové pětileté minimum

Těžba Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) klesla v červnu na nové pětileté minimum. Způsobila to zejména nižší produkce v Íránu a Venezuele kvůli americkým sankcím, z části pak i výpadky v dalších členských zemí skupiny, které nevykompenzovala ani vyšší těžba v Saúdské Arábii. Všech 14 členů kartelu těžilo 29,6 milionu barelů denně, o 170.000 barelů méně než v květnu a nejméně od roku 2014. Vyplývá to z propočtů agentury Reuters, které vycházejí z údajů o přepravě a z informací od zdrojů z odvětví.

Průzkum také naznačuje, že přestože Saúdská Arábie po tlaku amerického prezidenta Donalda Trumpa zvyšuje těžbu, stále dobrovolně těží méně, než jí umožňuje dohoda o výši těžby uzavřená mezi členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalšími předními světovými těžaři v čele s Ruskem. Skupina, nazývaná také OPEC+, teto týden prodloužila platnost své dohody o omezování těžby o devět měsíců.

Členové OPEC plnili podle propočtů Reuters v červnu dohodu o omezení těžby na 156 procent. To znamená, že těžili o 56 procent méně, než jim stanovuje dohoda. Důvodem byla hlavně nižší těžba v Iráku, Kuvajtu a v Angole. Tento údaj se ale vztahuje pouze na 11 členů kartelu, kteří musejí dohodu plnit. Výjimku z plnění dohody mají Írán, Libye a Venezuela. Ve všech třech těchto zemích se ale těžba také snížila.

Spojené státy v listopadu na Írán opět uvalily sankce, když se předtím stáhly z jaderné dohody uzavřené v roce 2015 mezi Teheránem a šesti dalšími světovými mocnostmi. Cílem Washingtonu je snížit prodej íránské ropy na nulu. Tento měsíc Spojené státy ukončily výjimky ze sankcí pro dovozce íránské ropy. Vývoz ropy z Íránu se tak snížil na méně než 400.000 barelů z 2,5 milionu barelů denně loni v dubnu. Také ve Venezuele klesá těžba kvůli sankcím, které vůči venezuelské státní ropné společnosti PDVSA vyhlásily Spojené státy.

Saúdská Arábie naopak zvýšila těžbu o 100.000 barelů na 9,8 milionu barelů denně. Podle dohody OPEC+ však může těžit až 10,311 milionu barelů denně. Těžba stoupla také v Nigérii, která dokonce těžila o něco více, než jí umožňuje dohoda.

OPEC, Rusko a další světoví těžaři ropy mimo OPEC se loni dohodli, že sníží v letošním roce těžbu o 1,2 milionu barelů denně. Z toho těžba OPEC má klesnout o 800.000 barelů denně. Dohoda měla platit šest měsíců, tento měsíc však byla prodloužena do konce března 2020.

Štítky:ropaOPEC

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.