Domů
Komoditní trhy
Země skupiny G20 se domluvily na snížení ropné produkce o 3,7 milionu barelů denně
Ropná plošina v Mexickém zálivu
Zdrojr: Bill Colclough

Země skupiny G20 se domluvily na snížení ropné produkce o 3,7 milionu barelů denně

Ropní producenti skupiny G20 se dle slov Bijana Zanganeha, íránského ministra energetiky, citovaného zpravodajstvím IRNA, domluvili na celkovém snížení produkce o 3,7 milionů barelů ropy za den (bpd).

Skupina zemí G20 se v pátek sešla za účelem prodiskutování aktuální situace na ropném trhu a možného snížení produkce, ale dle pátečních reportů se země na konkrétním čísle nedohodly.

„Abychom podpořili oživení globální ekonomiky a ochránili naše energetické trhy, zavázali jsme se ke společné spolupráci v řešení situace. Monitoruje odhodlání některých producentů stabilizovat energetické trhy. Uznáváme důležitost mezinárodní spolupráce sloužící k zabezpečení odolnosti energetických systémů,“ uvedli energetičtí ministři skupiny v oficiálním prohlášení.

Prohlášení skupiny G20 bylo vnímáno jako deklarace podpory produkčních škrtů ze strany OPEC+. Stejně jako krize, která ji vyvolala, je takhle široká podpora ropných škrtů bezprecedentní.

Přesto již existuje alespoň jedno konkrétní číslo pro jednoho člena ze skupiny G20. Zmíněným členem jsou USA, které poté, co Mexiko odmítlo podepsat pro něj navrhované škrty v rámci dohody OPEC+ (400 tis. bpd), domluvilo s Mexikem na převzetí části navrhovaných škrtů. Dle vyjádření mexického prezidenta jde o 250 tis. bpd. Prezident Trump dohodu potvrdil.

Kromě uvedených 250 tis. bpd by americká produkce ropy mohla poklesnout do konce roku až o 2 miliony bpd, jak uvedl, dle citace Financial Times, Dan Brouillette, energetický ministr USA, na setkání skupiny G20.

„Je načase, aby všechny národy prozkoumaly, co mohou udělat, aby se na trhu napravila nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou,“ pronesl Brouillette.

Prohlášení Brouilletta může být vnímáno jako odklon od dosavadního postoje USA, dle kterého USA nemusí snižovat těžbu ropy záměrně, jelikož se o snížení postarají samotné nízké ceny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Lukas
14. duben 2020, 19:27

Nateraz sa dohodli, ale USA porusi tu dohodu casom oko prva krajina a ked sa niekto ozve, hned pojde na jeho adresu kritika alebo aj sankcie.

Dušan
14. duben 2020, 21:47

Ropné dohody nikdy reálne neplatili .... väčšina krajín ich plnila len formálne. Zväčša si to odskákala hlavne SA a ostatné bohaté štáty v zálive, ktoré o niečo nižšia ťažba až tak nebolí ...

Taká Nigéria, Irak či Irán určite nebudú dohody dodržiavať ... potrebujú každý dolár.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se