Země skupiny G20 se domluvily na snížení ropné produkce o 3,7 milionu barelů denně

DomůKomoditní trhyZemě skupiny G20 se domluvily na snížení ropné produkce o 3,7 milionu barelů denně

Ropní producenti skupiny G20 se dle slov Bijana Zanganeha, íránského ministra energetiky, citovaného zpravodajstvím IRNA, domluvili na celkovém snížení produkce o 3,7 milionů barelů ropy za den (bpd).

Skupina zemí G20 se v pátek sešla za účelem prodiskutování aktuální situace na ropném trhu a možného snížení produkce, ale dle pátečních reportů se země na konkrétním čísle nedohodly.

„Abychom podpořili oživení globální ekonomiky a ochránili naše energetické trhy, zavázali jsme se ke společné spolupráci v řešení situace. Monitoruje odhodlání některých producentů stabilizovat energetické trhy. Uznáváme důležitost mezinárodní spolupráce sloužící k zabezpečení odolnosti energetických systémů,“ uvedli energetičtí ministři skupiny v oficiálním prohlášení.

Prohlášení skupiny G20 bylo vnímáno jako deklarace podpory produkčních škrtů ze strany OPEC+. Stejně jako krize, která ji vyvolala, je takhle široká podpora ropných škrtů bezprecedentní.

Přesto již existuje alespoň jedno konkrétní číslo pro jednoho člena ze skupiny G20. Zmíněným členem jsou USA, které poté, co Mexiko odmítlo podepsat pro něj navrhované škrty v rámci dohody OPEC+ (400 tis. bpd), domluvilo s Mexikem na převzetí části navrhovaných škrtů. Dle vyjádření mexického prezidenta jde o 250 tis. bpd. Prezident Trump dohodu potvrdil.

Kromě uvedených 250 tis. bpd by americká produkce ropy mohla poklesnout do konce roku až o 2 miliony bpd, jak uvedl, dle citace Financial Times, Dan Brouillette, energetický ministr USA, na setkání skupiny G20.

„Je načase, aby všechny národy prozkoumaly, co mohou udělat, aby se na trhu napravila nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou,“ pronesl Brouillette.

Prohlášení Brouilletta může být vnímáno jako odklon od dosavadního postoje USA, dle kterého USA nemusí snižovat těžbu ropy záměrně, jelikož se o snížení postarají samotné nízké ceny.