Domů
Názory
Energie pod kontrolou - rekapitulace případu

Energie pod kontrolou - rekapitulace případu

Obsah tohoto článku nebyl zpracován ani upravován redakcí webu oEnergetice.cz a článek nemusí nezbytně vyjadřovat její názor.

Před několika týdny přinesl server irozhlas.cz rozhovor s nynějším ředitelem společnosti Energie pro, která vešla do povědomí díky kauze Energie pod kontrolou, jež stále není dořešená. Pojďme si ji zrekapitulovat.

Neziskovka Energie pod kontrolou

Obecně prospěšná společnost vznikla v roce 2011. O tři roky později  spustila projekt, který nabízel starostům obcí a měst výhodné nabídky dodávek energií. V některých případech byla EPK zprostředkovatel, v jiných zase přímo figurovala jako správce odběrných míst.

Jelikož se jednalo o obecně prospěšnou společnost, dopouštění se komerčních aktivit bylo v rozporu se zákonem, nicméně díky právním kličkám ve smlouvách se o neziskovku rozhodně nejednalo.

EPK spadala pod akciovou společnost West trade a.s., jak upozornila v pořadu Reportéři bez hranic Česká televize, a v roce 2015 převáděla EPK peníze z neziskového sektoru do této akciové společnosti.

Na popularitě projektu se podepsali i špičky z KDU-ČSL, které EPK doporučovali dalším starostům obcí. Ze začátku celý projektu fungoval dobře, nicméně postupem času firma přestávala komunikovat, peníze mizely a obce se začaly obávat, co vlastně podepsaly.

V roce 2015 byla na EPK upřena pozornost novinářů ČT i Občanského sdružení Oživení. Ovšem vedení společnosti odmítalo komunikovat a tradičně zapíralo. Dle již zmíněné reportáže České televize přišli novináři k zásadním zjištěním ohledně smluv, ve kterých EPK nespecifikovalo služby, které obce a města dostanou, navíc EPK chtělo po starostech víceleté zavázání.

Mezi lety 2016 a 2017 EPK zkrachovala a zbyly po ni dluhy v částce zhruba 162 miliónů korun. Mezi hlavním poškozeným byla firma Amper Market dodávající EPK elektřinu, mezi další pak patřily přímo obce a města, celkový součet čítal okolo 400 věřitelů.

Policie začala vyšetřovat  EPK a jeho hlavního představitele Davida Tejmla na konci roku 2015. Tejml byl již předtím stíhaný za podvody s elektřinou, jednalo se o člověka s bohatou kriminální minulostí.

Celá kauza se táhla až do roku do 2017, kdy padlo první obvinění týkající se Tejmla. Z ambiciozního projektu, velkého taháku komunálních voleb, se nakonec stala velká fraška,  kdy zmizelo několik miliónu korun.

Od EKP dávaly ruce pryč i politické špičky, které před tím za projekt houževnatě lobovaly. Věřitelé zase zpochybnili vyšetřování policie, která se začala případem zabývat pozdě. Tejml chytře přeléval peníze z EPK svým dalším firmám. Po prvním obvinění ze zpronevěry, následovalo další – obvinění za neposkytování součinnosti insolvenčnímu správci.

Absurdita celé věci

Zatímco se vyšetřování táhlo, Tejml zapíral a převáděl peníze na další firmy, navíc smlouvy patřící EPK před vyvrcholením celé kauzy přepsal na společnost Energie pro. Jak to bylo vůbec možné ? Starostové dali plnou moc EPK, ta později podepsala a převedla smlouvy na Energii pro, která se začala domáhat svých závazků. Nicméně Energie pro se brání proti takovému tvrzení a dle rozhovoru, který poskytl serveru irozhlas.cz majitel Vítězslav Fiala, nešlo o přepsání, ale o vybrání firmy jako výhodného dodavatele elektřiny, které je zcela zákonné.

Rozuzlení

Celá kauza EPK se táhne zhruba pět let, peněz se domáhají věřitelé EKP i firma Energie pro. Starostové se brání, zároveň si přiznávají, že ušlé peníze zřejmě neuvidí.

David Tejml byl obžalován v roce 2019 za poškození věřitele, původní stíhání bylo policií překvalifikováno. Balík smluv EKP získala Energie pro, ta se soudí s obcemi a městy a domáhá se jejich plnění, navíc zvažuje prodání pohledávek další straně. Neziskový projekt slibující mnohé se stal fraškou, od které raději všichni utíkají pryč.

Táhnoucí kauza nám ukazuje vypočítavost, politické lobby a byznys s energiemi, který se pořád nedočkal svého konce. Zda se z něho všichni zúčastnění ponaučili, je otázkou.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.