Výbuch v dole OKD v roce 2018

21. prosinec 2020, 14:29
DomůNázoryVýbuch v dole OKD v roce 2018

Dvacátého prosince uplynulo dvouleté výročí od tragédie, která se stala v jednom z největších uhelných podniků v ČR. V OKD, kdy se psal rok 2018, pár dní před Vánoci, došlo k výbuchu metanu, ten zabil celkem 13 osob ( z toho 12 Poláků a 1 Čecha) a dalších 10 zranil. Jednalo se o jednu z největších důlních katastrof od devadesátých let.

Co se stalo?

Když v lednu tohoto roku ohlásilo vedení OKD zprávu, že v roce 2019 žádný dělník neumřel, byl to velký úspěch. V dolech OKD se totiž stávají nehody od 90. let velmi často, a vždy si vyberou daň v podobě lidského života.

V roce 2018 vybuchl metan v dole ČSM na Karvinsku v podvečerních hodinách, 880 metrů pod povrchem. Metan se vznítil a zdevastoval několik důlních pracovišť. OKD zastavilo těžbu a začalo evakuovat pracovníky z dolů. Vláda svolala bezpečnostní radu, a o výbuchu byla informována i polská strana. Tehdejší polský premiér Mateusz Morawiecki dorazil na místo činu uctít památku obětí, jelikož větší újma byla na polské straně.  Horníci se pak vrátili do práce o sedm dní později.

Příčina

Český báňský úřad ihned zahájil vyšetřování příčiny výbuchu metanu, které trvá do dnes. Avšak už od počátku tragédie se začaly objevovat různé teorie a spekulace. Nejpravděpodobnější verze potvrzená i komisí poukazovala na několikanásobně vyšší koncentraci metanu, než je požadovaná norma. V souvislosti s vyšší koncentrací pak muselo dojít k nějakému počinu, možná chyba lidského faktoru nebo technická závada. Vyšetřování ovšem stále není ukončeno.

Sami horníci pak naznačili možné pochybení vedení OKD, které podobná nařčení samozřejmě odmítlo. Někteří pracovníci uvedli, že docházelo k manipulování s čidly, aby docházelo ke snížení hodnot metanu a tím se zamezilo případnému přerušení šichty. Čas jsou totiž peníze. A každá přerušená směna zmanená menší množství vytěženého uhlí daný den.
OKD potvrdilo výskyt čidel v dolech, které kontrolují hodnotu metanu, avšak co se stalo, že nedošlo k zapnutí alarmu, zůstává pořád otázkou.

Polská kritika

OKD patřilo už v roce 2018 pod státní společnost PRISKO. Nejvíce obětí bylo na polské straně. A právě Poláci začali českou stranu velmi kritizovat. Mezi prvními se ozval otec jedné z obětí, který upozornil na možnou manipulaci s čidly, tím že je přelepují fólií. Následně se pak vyjádřil i ex-náměstek Markowski, nelíbilo se mu netransparentní jednání ohledně záchranářské akce z české strany.

Markowski poukázal na komplikovanost samotného těžebního místa a vyzval vedení OKD k větší opatrnosti. Česká strana na výtky nereagovala, pouze se ohradila probíhajícím vyšetřováním a odmítla veškeré spekulace.

Jak vyšetřování dopadne se snad dozvíme brzy. Zároveň můžeme doufat, že s blížícím se koncem těžby v OKD se podobná tragédie nebude už nikdy opakovat. Zdař bůh.

Štítky: Názor