Domů
Německo
Ceny energie a energetická politika nutí stále více německých firem uvažovat o přesunu výroby
hydrogen vodík
Zdroj: Linde

Ceny energie a energetická politika nutí stále více německých firem uvažovat o přesunu výroby

Čtyři z deseti průmyslových podniků v Německu zvažují omezení výroby v zemi nebo přesun části svých výrobních kapacit mimo zemi kvůli nejistotě ohledně energetické politiky a vysokým cenám energie. Uvádí to průzkum Svazu německých průmyslových a obchodních komor (DIHK).

Přibližně 37 % z 3 000 dotázaných společností uvedlo, že uvažuje o omezení výroby nebo přesunu části svých výrobních kapacit do zahraničí. V roce 2023 to bylo 32 % a v roce 2022 21 %. V případě energeticky náročných společností uvažuje o zmíněných krocích 45 % dotázaných společností. U velkých společností s více než 500 zaměstnanci uvedlo 51 %, že by to mohla být jedna z možností.

Podíl německých podniků, které plánují nebo realizují omezení výroby v Německu nebo přesun výroby do zahraničí. Zdroj: DIHK

"Důvěra německého hospodářství v energetickou politiku je vážně poškozena," uvedl Achim Dercks, zástupce vedoucího DIHK.

Německá vláda dosud nedokázala podnikům poskytnout jasnou perspektivu spolehlivých a cenově dostupných dodávek energie v budoucnosti, tvrdí Dercks a dodává, že stále více podniků nyní vnímá energetickou transformaci spíše jako hrozbu než jako příležitost.

Na otázku, jak vnímají dopad transformace energetiky na svou konkurenceschopnost, odpověděli respondenti v průměru negativně, přičemž energeticky náročné podniky mají negativnější názory.

"Podniky nadále vidí mnohem více rizik než příležitostí," uvedl Dercks a argumentoval tím, že vláda dosud nedokázala náležitě reagovat na obavy, které se od energetické krize v roce 2022 rapidně zvýšily.

Dercks varoval, že pokud nebudou přijata žádná protiopatření, může se Německo ocitnout na počátku trvalé deindustrializace. Mnoho z dotazovaných podniků uvedlo, že vysoké ceny energie brání investicím do opatření v oblasti klimatu, výzkumu a dalších oblastí. Jako hlavní faktory, které negativně ovlivňují náladu mezi podniky, byly podle průzkumu uvedeny byrokracie a nemožnost plánování.

Achim Dercks, zástupce vedoucího DIHK. Zdroj: DIHK

Z průzkumu dále například vyplývá, že zlepšování vlastních dodávek a dlouhodobých smluv o nákupu elektřiny (anglicky Power Purchase Agreement nebo zkráceně PPA) je stále důležitější nejen pro průmysl, ale pro všechny společnosti.

Pokud jde o spolehlivost dodávek, čtyři z pěti společností hodnotí úzká místa v přenosových a distribučních sítích jako rostoucí problém pro stabilní dodávky energie. Spolehlivý přístup k vodíku je pro podniky také stále důležitější. Téměř dvě třetiny společností proto požadují zabezpečení plánování v této oblasti.

Dopady energetické krize

Energetická krize v roce 2022, kdy došlo k bezprecedentnímu nárůstu cen v celé Evropě, zejména zemního plynu, těžce zasáhla německou ekonomiku v době, kdy se země vzpamatovávala z pandemie koronaviru.

Velkoobchodní ceny plynu sice od svého vrcholu v létě roku 2022 výrazně poklesly, stále však zůstávají nad dlouhodobým průměrem a nadále brání plnému oživení německého průmyslu a hospodářství. Vláda kancléře Olafa Scholze přijala celou řadu opatření s cílem snížit ceny, omezit byrokracii a urychlit oživení průmyslu.

Zástupci průmyslu však tvrdí, že tato opatření stále neřeší základní problémy a jejich realizace trvá příliš dlouho na to, aby vyvedla největší evropskou ekonomiku ze současného propadu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Milan Bačík
6. srpen 2024, 09:17

Takhle končí všechny utopie, včetně té zelené.

Miloslav Černý
6. srpen 2024, 12:16

Tam kde někdo končí, tam druhý začíná. V tak velkých transformacích, ke kterým jde přičlenit tu beze sporu energetickou, nemůže nikdo očekávat, že to proběhne hladce bez obětí, co takové výrazné změny vždycky doprovází. Jde jenom o to, aby byly co možná nejstravitelnější, rozprostřené v čase. V stávajících jaderných mamutech máme dostatečnou rezervu i při tom našem nikdy nekončícím přešlapování i při ukončení plánovaného nového jader. bloku a ušetření těchto prostředků pro efektivnější SMR, když se nedokážeme zatím většinově od toho jádra obejít.

Vladimír Krteček
6. srpen 2024, 10:33

A nebudou v tom sami

Petr prochaska
6. srpen 2024, 10:47

Greendeal v EU je založený na tom, že se zdraží energie pomocí emisních povolenek a tím se donutí firmy a lidi, aby si pořídili soláry. Evidenentně na příkladu Číny je vidět, že se přechod na OZE dá dělat i bez zvýšení cen energií. Pokud Čína udrží současné tempo výstavby OZE a prodeje elektromobilů, tak se jí podaří dříve nahradit většinu fosilních paliv OZE než v EU. A přitom s fungujícím průmyslem, narozdíl od EU s dindustrializací.

Omega
6. srpen 2024, 11:55

Ale Čína se nezbavuje fungující výroby elektřiny jako to udělali Němci. Naopak staví nové zdroje všech typů a na konci bude mít funkční mix.

EU se k tomu postavila přesně obráceně - zrušila funkční zdroje pomocí extra zdanění a najednou se zažalo ukazovat že to bez nich prostě nefunguje.

Zbyněk Poisl
6. srpen 2024, 15:57

Pre velkou část německých firem jsou energie v Německu nesnesitelně levné, takže prchají do zahraničí, kde jsou ceny energií realističtější. To se dalo očekávat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se