Domů
Německo
Německo postupuje v přípravách kapacitních mechanismů
Plynová elektrárna Gersteinwerk společnosti RWE je také v kapacitní rezervě. Zdroj: RWE
Zdroj: RWE

Německo postupuje v přípravách kapacitních mechanismů

Aby se zabránilo budoucímu zvyšování cen elektřiny, chce německá vláda zvrátit liberalizaci svého trhu s elektřinou a přejít k intervenčnějšímu přístupu zavedením kapacitních trhů. To, co začalo jako únorový kompromis na podporu nových plynových elektráren, se v Berlíně stalo předmětem vášnivých diskusí.

Na konci 90. let 20. století prošlo Německo na příkaz Bruselu bezprecedentní liberalizací energetických trhů, přičemž energetické společnosti přešly na obchodní model prodeje kilowatthodin na konkurenčním trhu.

Pro německý trh to znamenalo, že bylo schopné vyvážet takové množství elektřiny, které by odpovídalo dnešní roční spotřebě Belgie, a snížit německé ceny elektřiny, které mezi lety 2010 a 2016 klesly o 49 %. Nyní se však zdá, že Německo směřuje k deliberalizaci, píše Euractiv.

Snaha o zajištění investic

V srpnu německé ministerstvo hospodářství představilo „dokument o možnostech“ budoucího uspořádání trhu s elektřinou v zemi, v němž navrhuje kombinaci liberálních a centralizovaných prvků trhu s elektřinou, jak je tomu jinde v Evropě.

„Je jasné, že výstavbu větších elektráren nezajistí pouze volný trh s elektřinou,“ říká Ingrid Nestleová, poslankyně za Zelené, která za stranu hovoří o energetických otázkách.

Dokument mimo jiné navrhuje vytvoření nového „kapacitního trhu“, který by výrobcům platil paušální poplatek podle dostupného výkonu, na rozdíl od současného liberálního trhu, který je odměňuje za prodanou energii.

O to však již Německo usilovalo již dříve, když plánovalo podpořit skrz tento režim rozvoj plynových elektráren. Čtyři němečtí provozovatelé přenosových soustav již v roce 2022 pověřili společnost Consentec a Ekologický institut vypracováním studie k vytvoření specifického kapacitního trhu pro německý trh s elektřinou.

Informace z února říkají, že kapacitní mechanismus by německá vláda měla ráda zavedený do roku 2028.

Takový trh založený na dostupném výkonu by podle německé vlády  poskytl kýženou „dlouhodobou investiční jistotu prostřednictvím centralizovaných výběrových řízení s dlouhými smluvními lhůtami“.

Vláda doufá, že kombinací centrálního kapacitního trhu s místními trhy zachová efektivitu volnějšího trhu - výměnou za větší složitost.

„Německo se v mnoha oblastech ubírá směrem k de-liberalizaci trhu,“ vysvětluje Christoph Maurer, odborník na trh s elektřinou v zemi a jednatel poradenské společnosti Consentec.

Jaká budou pravidla?

S finálním návrhem kapacitního trhu se však v Berlíně stále potýkají.

Sdružení utilit BDEW a skupina plynárenského průmyslu Zukunft Gas vyjádřily částečnou podporu a dávají přednost jednoduššímu kapacitnímu trhu před navrhovaným smíšeným modelem, zatímco lobbistické skupiny zabývající se obnovitelnou energií se obávají jakéhokoli narušení svého obchodního modelu.

„Varujeme před prováděním riskantních experimentů v této citlivé fázi energetické transformace,“ uvedla Simone Peterová, prezidentka sdružení pro obnovitelné zdroje energie BEE.

Konzultační období se zúčastněnými stranami skončilo 6. září a účastníci vládního diskusního fóra o trhu s elektřinou budou o výsledcích diskutovat 26. září.

Kapacitní mechanismy na vzestupu

Česká republika si cestu k zavedení kapacitního mechanismu otevřela v revizi energetického zákona už loni. Různé formy kapacitních mechanismů, které jsou nezbytné pro udržení vybraných řiditelných zdrojů v provozu a zejména potom pro výstavbu nových řiditelných zdrojů, má aktuálně zavedeno již 8 členských států EU.

Například Lucembursko iniciativy Berlína týkající se přeshraničního sladění uvítalo. Německo navíc nebude první evropskou zemí, která se obrátí ke kapacitním trhům.

„Domnívám se, že Německo je v Evropě v dobré společnosti. Různé země již kapacitní mechanismy mají,“ řekla Nestleová a dodala, že Belgie, Francie a Spojené království se již pro nějakou formu kapacitního mechanismu rozhodly.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Martin Prokš
15. září 2024, 18:36

Dobrý den

Cituji: "Je jasné, že výstavbu větších elektráren nezajistí pouze volný trh s elektřinou"

Komentář: No to co jste vy melounoví teroristé udělali s elektroenergetikou za posledních 20-30 let, nemá s volným trhem nic společného. Vypovězení energetické charty mluví za vše. Zakazujete na co se člověk podívá, přikazujete kdejaké zhovadilosti a to vše podle ideologické šablony naprosto odtržené od reality. Naposledy třeba ta tak zvaná rtuť z komínů, na základě které teď nám posílají do kopru další uhelky. Vždyť to ani nejde věrohodně měřit, jsou to jen "fundované odhady".

Kapacitní mechanismy jsou další ranou pod čáru ponoru trhu. Ale v situaci do které jste nás vtlačili dnes, už asi jinak nejde. Nebo se prostě zhasne a bude to. Ale ve skutečnosti těm melounům právě o to jde. VW utíká, chemický průmysl je už z poloviny pryč z Evropy, hutnictví je na lopatkách, sklárny také, cementárny budou brzy následovat. Ale hlavně že jsme správně zelení.

Heil Gréta!

K Zemi Hleď!

Kdo je John Galt?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se