Domů
Německo
Plynaři v Německu volají po podpoře na ukončení provozu tamní plynárenské sítě
Podzemní zásobník plynu Rehden
Zdroj: astora GmbH

Plynaři v Německu volají po podpoře na ukončení provozu tamní plynárenské sítě

Německo
4 komentáře
4. květen 2024, 08:08
Jan Budín

Německá asociace VKU volá po veřejné podpoře, která by měla financovat plánované postupné ukončení provozu tamní plynárenské sítě. Podpora má zamezit vysokým poplatkům, které by musely podle asociace platit zákazníci, kterých bude na stávající síti stále méně. Informoval o tom zahraniční server Clean Energy Wire.

Probíhající přechod na klimaticky neutrální energetický systém v Německu staví tamní provozovatele plynárenské infrastruktury před volbu, jestli mají stávající infrastrukturu postupně začít demolovat nebo přebudovat na přepravu vodíku.

Asociace VKU zároveň upozornila, že se stále více zákazníků začíná od plynárenské sítě odpojovat, jelikož své plynové vytápění nahrazují tepelnými čerpadly či soustavami centrálního zásobování teplem. Následkem je, že měrné náklady na zbylé zákazníky připojené k plynárenské síti budou růst.

Rostoucí měrné náklady by dle asociace VKU měly být kompenzovány právě navrženým schématem veřejné podpory, které má zamezit nepřiměřenému růstu síťových poplatků pro zbylé odběratele.

"Stát financuje rozvoj nového (energetického) světa pomocí veřejných peněz, avšak ukončení provozu starého (energetického) světa bude také něco stát," uvedl ředitel asociace VKU Ingbert Liebing.

Zahraniční server Clean Energy Wire připomněl, že německé ministerstvo hospodářství začátkem letošního roku představilo opatření zaměřená na řízení transformace tamní plynárenské sítě, která má aktuálně délku zhruba 500 tisíc kilometrů. Zemní plyn z ní odebírají zejména domácnosti, které jej využívají k výrobě tepla a přípravě teplé vody, či větší průmysloví zákazníci, kteří jej využívají ve svých výrobních procesech. Zemní plyn v těchto procesech přitom často bude moci být nahrazen pouze pomocí vodíku či jiných "čistých" plynů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Pravoslav Motyčka
4. květen 2024, 22:47

Ne oni volají po dotacích , aby tím zpomalili přechod na tepelná čerpadla tím že stát bude dotovat náklady na provoz plynovodů. Zatím se ovšem nemají čeho obávat , přechod na tepelná čerpadla v Německu ještě ani nezačal. Německo nebude mít na to ani dost elektřiny, protože bezhlavě odstavilo jaderné elektrárny a část uhelných. NSR přitom směřuje k výrobě el. z OZE s letní špičkou , ale spotřeba má přesně opačný charakter. Tento trend bude gradovat jak na straně výroby z OZE tak na straně spotřeby elektřiny a to povede k tomu ,že chybějící el. energii v zimě bude v Německu muset dodat plyn. Patrně všechen , který bude ušetřen díky tepelným čerpadlům , padne v zimě na výrobu el. energie , část na pohon tepelných čerpadel , část na elektromobilitu a část padne na náhradu uhelných el. V následující fázi bude muset být plyn nahrazen vodíkem a i ten bude třeba rozvádět k elektrárnám. Ale v domech s tím topit nebude ekonomické proto plynovody jak je známe dnes skončí.

Roman Čejka
5. květen 2024, 11:49

Bilance nesedí. Když to vztáhnu na ČR, náhrada elektřiny z uhlí znamená téměř zdvojnásobení spotřeby plynu České republiky.

Bob
5. květen 2024, 16:06

A co takhle firmy, včetně těch malých, kde je přechod na něco jiného, než plyn nemožný, problematický, nebo o hodně dražší. Co kombinované zdroje, s TČ a plynovým kotlem pro dobu, kdy TČ má malý TF, co plynové kogenerační jednotky v decentrálních kotelnách firemních, větších objektů, nebo blokových kotelnách zásobování teplem?

Ty nebudou potřebovat plynovodní síť?

Spoustu toho dokonce EU podporuje.

Když už tedy nechcete dát každému odběrateli, volbu včetně topení v RD.

Právě proto, že to spěje k přebytku elektřiny v létě a nedostatku v zimě, potřebujeme i plynové spotřebiče, hlavně pro topení. Také proto, že plyn (včetně směsi s vodíkem) lze snadno a levně skladovat na zimu ve stávajících vybudovaných zařízeních. Přičemž elektřinu v takových objemech skladovat neumíme a levně a bez velkých ztrát to nebudeme pravděpodobně umět nikdy

Pravoslav Motyčka
7. květen 2024, 20:01

Už mi zase systém vyhodnocuje příspěvky jako spam , udělejte s tím něco tady se nedá diskutovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se