Domů
Plynárenství
Německo a USA v návrhu dohody o Nord Streamu 2 varují Rusko
The onshore and offshore parts of Nord Stream have been connected with a final weld on 19 August 2011.

Německo a USA v návrhu dohody o Nord Streamu 2 varují Rusko

Plynárenství
6 komentářů
21. červenec 2021, 11:15
ČTK

Německo a Spojené státy se blíží urovnání dlouhodobého sporu o plynovod Nord Stream 2, který přivede ruský plyn do Evropy a přitom obejde Ukrajinu. Podle zdrojů agentury Reuters a návrhu dohody, do kterého nahlédla agentura Bloomberg, obě země vyzvou Rusko, aby nepoužívalo energie jako zbraň proti svým sousedům. V opačném případě hrozí Moskvě sankce a dalšími odvetná opatření, stojí podle Bloombergu v návrhu dohody.

Podmořské potrubí bylo jedním z témat rozhovoru amerického prezidenta Joea Bidena a německé kancléřky Angely Merkelové při jejich schůzce minulý týden ve Washingtonu. Tam se jim ještě nepodařilo neshody ohledně projektu urovnat.

Podle návrhu dohody se Německo zavazuje k blíže neurčenému postupu, pokud by Rusko energie zneužívalo. To je podle Bloombergu ze strany Merkelové ústupek, protože dříve nezávislý postup proti Kremlu kvůli plynovodu, který povede z Ruska přímo do Německa, odmítala. Pokud by Rusko použilo energie jako zbraň nebo podniklo agresi proti Ukrajině, Německo samo zareaguje a zároveň bude naléhat na přijetí opatření na evropské úrovni. A to včetně sankcí, které by omezily ruský export energetických surovin, stojí v návrhu.

„Vypadá to dobře,“ řekl Reuters jeden zdroj, který chtěl zůstat anonymní, protože rozhovory ještě nejsou u konce.

„Předpokládáme, že se dohodneme v příštích dnech,“ dodal.

Podle amerického zdroje agentury Bloomberg je jazyk dohody úmyslně nejednoznačný, aby Rusko nedostalo vodítko, jaká odpověď přijde v případě, že se bude chovat špatně. Zdroj nevyloučil, že by mohlo dojít i k omezení čerpání plynu z Ruska do Německa. Právě nejednoznačný jazyk úmluvy ale podle Bloombergu zklame kritiky projektu Nord Stream 2 včetně mnohých amerických zákonodárců.

Podle nich neučinila Bidenova vláda dost pro to, aby výstavbu plynovodu zastavila. Pravdou ale je, že v lednu, kdy se současný prezident USA ujal úřadu, bylo potrubí už z více než 90 procent dokončeno.

Odpůrci Nord Streamu 2 dlouhodobě argumentují, že Moskvě dá příliš mnoho vlivu na evropskou národní bezpečnost. Bidenova administrativa zpočátku navrhovala, že se pokusí stavbu zastavit, ale později přístup změnila a řekla, že by to trvalo příliš dlouho a také poškodilo vztahy s německou vládou silně narušené už v době, kdy v Bílém domě působil Donald Trump.

vjn ank

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Petr Závodský
21. červenec 2021, 13:21

slovy klasika: "poslali do Moskvy ostrou prosbu".

Jan Veselý
22. červenec 2021, 08:07

Ono je to spíše: „Mluv mírně, ale v ruce drž pořádný klacek.“ - Theodor Roosevelt.

Ivan Novák
21. červenec 2021, 20:27

Zaprvé je nutné, aby byl zemní plyn zatížen GHG regulací, když už této příčině globální změny klimatu věříme, v celém řetězci, od těžby až po konečné použití. A za stejné prvé by NS2 při vstupu do Německa měl podléhat režimu nediskriminačního přístupu třetích stran, a ne dohodě zvířat, která jsou si rovnější než jiná. Zařídit obojí je povinností Evropské komise, to jsem zvědav.

Josef
21. červenec 2021, 22:35

NS2 je výsledkem zničení domácí energetiky v Německu - uhlí a jádra, podobným směrem jdou i další země. Bez relativně levného Ruského plynu bychom byli totálně nahraní.

Jan Veselý
22. červenec 2021, 08:05

Definujte prosím co je domácí energetika.

Carlos
22. červenec 2021, 12:10

Sím, si pod tím představuji soláry na střeše a baterky ve sklepě a dynamo se stabilákem na pančovanú gořalku v šopě :D

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se