
Altmaier: Neshody ohledně plynovodu Nord Stream 2 chceme s USA vyřešit do konce srpna
Plynovod Nord Stream 2, který má zdvojnásobit přepravní kapacitu přímé trasy pro dodávky zemního plynu z Ruska do Německa, je již řadu let klínem ve vztazích mezi jednotlivými členskými zeměmi EU, stejně jako mezi Německem a USA. Spojené státy na projekt a společnosti, které se na něm podílí, uvalily řadu sankcí, které realizaci projektu významně zdržely. Přesto Rusko nedávno oznámilo, že jedna ze dvou paralelních větví nového plynovodu byla již zcela dokončena, a zemní plyn by tak do Německa mohla teoreticky začít dodávat na přelomu letošního třetího a čtvrtého kvartálu.
Se značným pokrokem při výstavbě plynovodu se postoj Spojených států částečně změnil, když se americká vláda rozhodla neuvalit sankce na developera projektu a jeho výkonného ředitele, ačkoliv se svou činností vystavili této možnosti. Americký prezident Joe Biden se poté nechal slyšet, že projekt je téměř dokončen a sankce by pouze poškodily vztahy USA s Evropou.
Podle německého ministra hospodářství a energetiky, Petera Altmaiera, jsou však země nyní odhodlané své neshody vyřešit v nejbližší době. Celá záležitost je podle něj nadále značně komplexní vzhledem k geopolitickým, energetickým či podnikatelským zájmům, nicméně byl optimistický ohledně možného řešení, především s ohledem na plány obou zemí na ústup od využívání fosilních paliv.
Altmaier podle agentury Reuters po jednání s americkou ministryní energetiky Jennifer Granholmovou sdělili médiím, že byl v minulém týdnu rovněž povzbuzen slovy amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, který uvedl, že je plynovod téměř dokončen a jakékoliv řešení musí být přijatelné pro obě strany. Blinken však nadále trval na tom, že Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny a je hrozbou pro energetické zabezpečení Evropy.
„Jsme odhodláni najít řešení do konce srpna. Rozmotání tohoto gordického uzlu dá hodně práce a určitě stojí za to, pracovat za účelem nalezení dobrého řešení,“ uvedl Altmaier.
Německý ministr dále řekl, že při vyjednávání s Trumpovou vládou souhlasil s vybudováním dvou terminálů na dovoz zkapalněného zemního plynu, které by mohly přijímat dodávky plynu z USA v případě, pokud se vyskytnou problémy s dodávkami z Ruska. Současná vláda USA podle něj nicméně cílí spíše na rozvoj emisně neutrálních energetických technologií, a tudíž by země mohly spolupracovat například na rozvoji výroby zeleného vodíku pomocí energie z obnovitelných zdrojů.
Mohlo by vás zajímat:
Marně přemýšlím, jak může Nordstream2 ohrozit bezpečnost úkáček...?!
Snad jen tím, že budou muset za plyn platit a nebudou ho moci krást ...
No a především o tom to je. Rusko by Ukrajině platilo za tranzit a Ukrajina by za vydělané peníze mohla nakupovat americké zbraně a okopávat Rusku kotníky a v neposlední řadě i krást plyn a neplatit za něj. Takhle může Rusko kdykoliv plynovod na Ukrajinu zavřít a počkat až za plyn Ukrajina zaplatí. Navrch amíci mají zájem cpát do Evropy svůj drahej plyn a nemůžou tomu z Ruska konkurovat, protože je veden plynovodem.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se