Domů
Plynárenství
Altmaier: Neshody ohledně plynovodu Nord Stream 2 chceme s USA vyřešit do konce srpna
Pokládka potrubí plynovodu Nord stream 2 v Německých vodách. Zdroj: Nord Stream 2
Zdroj: Nord Stream 2

Altmaier: Neshody ohledně plynovodu Nord Stream 2 chceme s USA vyřešit do konce srpna

Německo a Spojené státy by mohly již brzo dospět k vyřešení svých sporů, které se týkají projektu kontroverzního plynovodu Nord Stream 2. Podle německého ministra hospodářství by se tomu tak mohlo stát již do konce prázdnin. Americká vláda však nadále trvá na tom, že projekt je především geopolitický a ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy.

Plynovod Nord Stream 2, který má zdvojnásobit přepravní kapacitu přímé trasy pro dodávky zemního plynu z Ruska do Německa, je již řadu let klínem ve vztazích mezi jednotlivými členskými zeměmi EU, stejně jako mezi Německem a USA. Spojené státy na projekt a společnosti, které se na něm podílí, uvalily řadu sankcí, které realizaci projektu významně zdržely. Přesto Rusko nedávno oznámilo, že jedna ze dvou paralelních větví nového plynovodu byla již zcela dokončena, a zemní plyn by tak do Německa mohla teoreticky začít dodávat na přelomu letošního třetího a čtvrtého kvartálu.

Se značným pokrokem při výstavbě plynovodu se postoj Spojených států částečně změnil, když se americká vláda rozhodla neuvalit sankce na developera projektu a jeho výkonného ředitele, ačkoliv se svou činností vystavili této možnosti. Americký prezident Joe Biden se poté nechal slyšet, že projekt je téměř dokončen a sankce by pouze poškodily vztahy USA s Evropou.

Podle německého ministra hospodářství a energetiky, Petera Altmaiera, jsou však země nyní odhodlané své neshody vyřešit v nejbližší době. Celá záležitost je podle něj nadále značně komplexní vzhledem k geopolitickým, energetickým či podnikatelským zájmům, nicméně byl optimistický ohledně možného řešení, především s ohledem na plány obou zemí na ústup od využívání fosilních paliv.

Altmaier podle agentury Reuters po jednání s americkou ministryní energetiky Jennifer Granholmovou sdělili médiím, že byl v minulém týdnu rovněž povzbuzen slovy amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, který uvedl, že je plynovod téměř dokončen a jakékoliv řešení musí být přijatelné pro obě strany. Blinken však nadále trval na tom, že Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny a je hrozbou pro energetické zabezpečení Evropy.

„Jsme odhodláni najít řešení do konce srpna. Rozmotání tohoto gordického uzlu dá hodně práce a určitě stojí za to, pracovat za účelem nalezení dobrého řešení,“ uvedl Altmaier.

Německý ministr dále řekl, že při vyjednávání s Trumpovou vládou souhlasil s vybudováním dvou terminálů na dovoz zkapalněného zemního plynu, které by mohly přijímat dodávky plynu z USA v případě, pokud se vyskytnou problémy s dodávkami z Ruska. Současná vláda USA podle něj nicméně cílí spíše na rozvoj emisně neutrálních energetických technologií, a tudíž by země mohly spolupracovat například na rozvoji výroby zeleného vodíku pomocí energie z obnovitelných zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Čombák
4. červenec 2021, 22:14

Marně přemýšlím, jak může Nordstream2 ohrozit bezpečnost úkáček...?!

Snad jen tím, že budou muset za plyn platit a nebudou ho moci krást ...

Bohuslav.
5. červenec 2021, 16:53

No a především o tom to je. Rusko by Ukrajině platilo za tranzit a Ukrajina by za vydělané peníze mohla nakupovat americké zbraně a okopávat Rusku kotníky a v neposlední řadě i krást plyn a neplatit za něj. Takhle může Rusko kdykoliv plynovod na Ukrajinu zavřít a počkat až za plyn Ukrajina zaplatí. Navrch amíci mají zájem cpát do Evropy svůj drahej plyn a nemůžou tomu z Ruska konkurovat, protože je veden plynovodem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se