Domů
Plynárenství
Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie Blinken
Plynovod Nord Stream
Zdroj: Nord Stream

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie Blinken

Plynárenství
9 komentářů
23. červen 2021, 18:24
ČTK

Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro energetické zabezpečení Evropy, řekl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. Na jednání se svým německým protějškem Heikem Maasem se zástupci obou států shodli, že budou společně i nadále stát proti ruským „provokacím“ vůči Ukrajině.

„Chceme se ujistit, že Rusko nepoužije Nord Stream 2 jako donucovací prostředek vůči Evropě nebo Ukrajině,“ sdělil Blinken, který je na návštěvě Německa.

Odpoledne ho přijme i kancléřka Angela Merkelová.

„Německo a Spojené státy budou i nadále tvořit společnou frontu proti všem hrozbám a provokacím z Ruska, ať se bude jednat o zabírání území Ukrajiny“ nebo „uvěznění Alexeje Navalného či dezinformace v našich demokraciích“, citovala Blinkena agentura AFP.

Takřka dokončený plynovod Nord Stream 2 má už brzy přivádět zemní plyn z Ruska přímo do Německa po dně Baltského moře. Stavba plynovodu, jehož větev povede i do Česka, se však stala předmětem sporů mimo jiné proto, že obchází státy jako Polsko, pobaltské země a také Ukrajinu, které tak přijdou o tranzitní poplatky. Washington již dříve zmínil své obavy z toho, že plynovod zvýší ruský ekonomický a politický vliv na Evropu; podle některých kritiků dokonce bude představovat bezprostřední hrozbu pro mír v Evropě.

Blinken dnes ujistil, že Washington je plně rozhodnutý z těžké situace vykřesat pozitiva a posílit energetické zabezpečení Evropy.

Ministři zahraničí se na jednání v Berlíně také shodli, že Írán a světové mocnosti jsou na dobré cestě k návratu k jaderné dohodě z roku 2015. V cestě však stále stojí významné překážky, uvedl Maas.

„Děláme pokroky, ale je to stále velmi složité,“ dodal šéf německé diplomacie, podle kterého je stále možné dospět s Teheránem k dohodě i poté, co si Íránci minulý týden za nového prezidenta zvolili ultrakonzervativního Ebrahíma Raísího.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Lukas
23. červen 2021, 21:12

NS2 podrýva bezpečnosť Ukrajiny tvrdia američania, ale že USA podrýva bezpečnosť celého sveta to už nepovedia :D

Aj tak nejaká Ukrajina už nikoho nezaujíma, stratená krajina či sa prikloní na východ, alebo na západ.

Josef
23. červen 2021, 21:35

NS2 je výhodný pro Rusko i Německo, protože ani jedna strana nechce platit poplatky za transit, to že se to nelíbí těm co desítky let parazitují na Rusko-Německém obchodu a zvykli si, že dostávají peníze za nic je vcelku logické. Jinak Ukrajina je ekonomicky zhroucený stát a tím zůstane dokud se nerozdělí na funkční celky což není na pořadu dne, protože Rusku slabost Ukrajiny vyhovuje a Američanům také.

Jaroslav Novák
23. červen 2021, 21:54

kdo Ukrajinu ovládá z největší části, těm se asi špatně nevede, a zbytek trpí , jako i jinde na světě!

Energetik 007
24. červen 2021, 06:47

Ukrajina ohrožuje energetickou bezpečnost celé Evropy protože neinvestuje do výměny 50 let starého potrubí

energetik II
24. červen 2021, 14:31

Jak může nějaká trubka, co vede po dně moře, 500 km od území Ukrajiny, ohrožovat její bezpečnost ,tak to nechápu. To se opravdu snad může zrodit jenom v "americké hlavičce !" A že by NS II snad měl vyvolat světovou válku ?? K smíchu ! Nevím proč ! Rusko bude dodávat plyn Německu , které si ho objednalo. Nic víc.

Omega
24. červen 2021, 19:10

No já bych to dokázal vysvětlit.

V současné době rusové platí nákup amerických zbraní Ukrajinou poplatky z tranzitu ruského plynu. Ovšem jakmile plyn nepůjde, nebudou penízky na nákup zbraní, takže vojenská síla Ukrajiny bude klesat. Jakmile poklesne vojenská síla Ukrajiny, poklesne její bezpečnost.

No a USA pochopitelně je bezpečnost nějaké Ukrajiny jedno, ale přijít o platícího zákazníka jim jedno není.

Mimo jiné stejný scénář platí i pro Polsko, které když přijde o tranzit, tak bude muset americké vojáky platit přímo z rozpočtu, takže na ně bude muset vydělat.

markusaurelius
24. červen 2021, 14:54

To víš,,Toník blikač,, je v jádru

Humorista !!!!!

Vlada
26. červen 2021, 08:38

Ukrajina, dnes země "holého zadku", zjevně nepochopila, že ve snaze inkasovat peníze za tranzit už dávno přetáhla strunu. Už NS1 jasně ukazoval, že pro producenta je koneckonců levnější a pohodlnější mít plynovod pod hladinou moře přímo, než platit náladovým vládcům Ukrajiny 3 miliardy USD, které pak nejchudší stát v Evropě použije na zbraně. NS2 jenom ukazuje, jak se dělá desourcing. Nic víc. S napětím sleduji aktivitu pokládky potrubí na druhé lince. Vypadá velmi reálně, že se to podaří dokončit do německých voleb, zbývá položit 60 km.

Proti NS jdou USA, Poláci a Ukrajinci, proti nim stojí němečtí realisté, byznysmeni a odhodlaná Manuella Schwesig z Meklenburska-Předního Pomořanska.

Jan Kálecký
3. červenec 2021, 00:08

problém plynovodu Nord Stream 2 je v tom že by odstavil plynovod který je součásti ropovodu Družba ze kterého Ukrajinci odčerpávali plyn a neplatili o tom se ale nikde nemluví vědí o tom jen ti co si pamatují zprávy z minulosti a nejsou zaslepeni proti ruskou propagandou

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se