Domů
Vodík
Německo: 10 000 kilometrů vodíkovodů dostalo zelenou od zákonodárců
Plynárenská soustava
Zdroj: GasNet

Německo: 10 000 kilometrů vodíkovodů dostalo zelenou od zákonodárců

Vodík
16 komentářů
26. duben 2024, 12:07
Jan Budín

Německý spolkový sněm dal zelenou výstavbě klíčové vodíkové sítě o délce 9 700 km, která zajistí přepravu vodíku napříč Německem a propojí tamní vodíkovou infrastrukturu s okolními zeměmi. Informoval o tom zahraniční server Clean Energy Wire s odvoláním na deník Der Spiegel.

Němečtí zákonodárci schválili úpravu legislativy, která umožní výstavbu klíčové vodíkové sítě propojující oblasti výroby a importu vodíku s centry jeho budoucí spotřeby. Výstavba má být realizována v několika fázích a její dokončení je plánováno na období 2032 až 2037.

Nový zákon má podle zahraničního serveru Clean Energy Wire stanovovat pravidla pro financování výstavby a provozu plánovaných vodíkovodů. To by mělo probíhat kompletně ze soukromých finančních zdrojů, které budou provozovatelé vybírat od odběratelů.

"Poplatky za přepravu vodíku budou zastropovány, aby nedošlo  k omezení rozvoje trhu s vodíkem v prvních letech provozu sítě z důvodu velmi vysokých poplatků," uvedlo ministerstvo hospodářství.

Aby bylo zajištěno splnění velmi ambiciózních termínů pro vybudování vodíkové infrastruktury, zavede Německo pololetní společné plánování vodíkové a plynárenské sítě, jelikož řada vodíkovodů vznikne právě přestavbou stávajících plynovodů na vodíkovody.

Německá vodíková infrastruktura má být součástí tzv. Evropská vodíkové páteře, která má do roku 2030 zahrnovat 28 000 km dedikované vodíkové infrastruktury. Do roku 2040 je plánované rozšíření až na 53 000 km.  Zhruba 60 % vodíkovodů by mělo vzniknout přeměnou ze současných plynovodů, zbylých 40 % mají být nová potrubí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Martin Prokš
26. duben 2024, 14:05

Dobrý den,

I oddělil Bůh nebe od Země... Asi tak je to s vodíkovou infrastrukturou. S fyzikou, technikou ani ekonomií to nemá nic společného.

Pobavilo mě znění: To by mělo probíhat kompletně ze soukromých finančních zdrojů, které budou provozovatelé vybírat od odběratelů..

Tomu se ve slušné společnosti říká zákonný banditismus socialistického typu. Prostě stát skrze své zákonodárce uloží povinnost odvádět desátky a určí kdo a jak je bude vybírat (při tom se něco zakutálí). Pak desátky přerozdělí (přitom se něco zakutálí). Pak uloží někomu povinnost to vybudovat (při tom se něco zakutálí). A povinnost provozovat (při tom se něco zakutálí). Nakonec to dopadne jako vždycky: nebudou stačit peníze, nebude to pořádně fungovat, zjistí se že je to vlastně kontraproduktivní nesmysl (jako třeba biosložka do pohonných hmot). Ale protože už to bude tak ouředně rozběhlé a politicky do všeho zadrátované, nebude to možné zrušit. Kritici toho jsou a vždy byli fašounci, proruští švábi, agenti ropného průmyslu, asociálové, ztroskotanci, dezoláti, nevzdělaní burani, poulisté...

Heil Gréta!

K Zemi Hleď!

Proč pes vrtí svým ocasem? Protože pes je chytřejší než ocas. Kdyby byl ocas chytřejší, vrtěl by ocas psem.

Bob
26. duben 2024, 15:01

Ještě jste zapomněl na bod 1), který tomu všemu bude předcházet.

Nejprve je potřeba nařídit, že všichni ten vodík musejí používat.

Ono už nestačí na zemní plyn uvalit povolenku. Pro jistotu se někde úplně zakáže. Tedy vlastně nezakáže, to by moc provokovalo. Ona se po zdroji tepla požaduje účinnost 115%. Pro plynový kotel nedosažitelné, pro pořádné TČ příliš měkké. Nakonec se budou instalovat levné předělané klimatizace, které v topné sezóně budou mít TF blízký nule a elektřina pro ně se bude v zimě vyrábět v plynové elektrárně s větší produkcí CO2, než kdyby se topilo plynem přímo v kotli.

Bob
26. duben 2024, 15:04

Klimatizace, topný faktor blízký 1, samozřejmě.

Petr Hariprasad Hajič
26. duben 2024, 15:26

No je to tady. Já to říkal, že bez vodíku to nepůjde. Indie a Čína si staví svoje 50GW FVE a připravují si elektrolyzéry. Ropní šejkové samozřejmě také, nejsou hloupí. Jenom Rusko ten vodík asi bude vyrábět z ropy.

richie
26. duben 2024, 22:31

"..a připravují si elektrolyzéry"

kde konkretne ?

Vladimír Krteček
27. duben 2024, 08:33

Nebylo by vlastne jednodussi propojit celou planetu jen obycejnymi kabely? Kdyz je nadbytek solarni elektriny (a nikdo ji zrovna nechce, proto ceny nulove az minusove), muze ji pouzivat polokoule kde je zrovna tma. V kazdou hodinu prece nekde na planete sviti.

Bob
27. duben 2024, 09:19

Kromě problémů politických a technicko-ekonomických pro vedení (potřebné množství mědi, atd.) by byl proti pan Ohm. Příkon (zde ztrátový) P=R*Ina druhou.

Galipoli
1. květen 2024, 08:56

No, EU je (přece) demokratická a umožňuje zákony, které zastaraly, nebo jsou přímo škodlivé, buď modifikovat, nebo zcela zrušit a to prostým demokratickým hlasováním v EP (evropský parlament).

A ten váš pan Ohm... koho (dneska) zajímá nějaký bílý páprda a jeho pseudozákony, že? Stejně tak nějací Kirchhoffové, nebo Maxwellové (a jejich zákony).

(Disclaimer pro alternativně inteligentní bytosti libovolného pohlaví a genderu: Toto je ironie, ne návod!)

Baton David
27. duben 2024, 11:21

Smíchejte si ten vodík s atmosferickým co2, výsledný methanol bude mít 2/3 výhřevnosti nafty, bude levnější než nafta, a čistější než nafta, oproti benzínu a naftě je methanol biologicky odbouratelný, dostat z methanolu kinetickou energii lze běžným pístovym motorem co běžně spaluje benzín s trochou úprav, a jezdit na methanol bude co2 neutrální lrotože se při výrobě paliva bude co2 opět vracet. Přepravovat a skladovat methanol není problematické jako skladovat a přepravovat vodík, ktery je mimochodem skleníkovy plyn a dokáže i narušovat ozon, unikající vodík který se nenaváže s volnými hydroxidy ani s ozonem pak uniká do vysokých vrstev atmosféry kde je odfouknut do meziplanetárního prostoru - voda s které se vodík vyrobí elektrolýzou už se nebáchází v uzavřeném systému - bude poškozovat ochranné části atmosféry, způsobovat skleníkový efekt a bude ubývat, ošklivá zlá voda..

Martin Prokš
27. duben 2024, 19:19

Dobrý den,

Hurá, nápad za miliardy. A on to takhle plácne na internet pro všechny! Nobelovka za chemii a fyziku je jasná.

Jak to, že ještě nikoho tato primitivně geniální myšlenka nenapadla? No mě nee, mě chemie ve škole nikdy moc nešla a hlavně nebavila. Ale není náhodou methanol jeden ze základních uhlovodíků? Jo jo, bude to uhlovodík. Jo to je molekula složená z uhlíku, vodíku a často i z nějakého toho kyslíku. Jasně A.H2 + B.CO2 = teoreticky něco Hx-Cy-Oz.

Jo molekula, nejsou to takhle čistě náhodou atomy provázané přes elektrické vazby elektronového obalu - sdílící nějaké elektrony? A každý ten elektron na své dráze má nějakou vazebnou energii. Ono asi nestačí smísit dva prvky (ve skutečnosti dvě stabilní molekuly H2 a CO2), je nutné nějak rozbít původní vazby a vytvořit nové. A není náhodou vazba methanolové molekuly energeticky na vyšší úrovni než vazby H2 a CO2? Asi jo, když ze spálení methanolu zase na vodu a CO2 chceme těžit energii (ve formě tepla). Takže abychom donutili ten vodík a CO2 udělat methanol, tak jim tu energii musíme dodat a tu methanolovou vazbu nějak netriviálně vytvořit (+ nějaké ty ztráty protože chemie ctí zákon nepoklesu entropie).

Ale jinak fakt nápad dobrej, na základce v šestce (nebo v sedmičce? kde se začíná učit chemie?) by to bylo geniální, že dítko chápe, že molekuly jsou kombinací prvků a ty prvky se mohou různě přeskupovat do různých molekul.

(Pokud jsem tupej a už pan Baton to myslel jako ironii, tak se moc omlouvám a jsem prostě tupej a hanba na mou hlavu.)

Baton David
29. duben 2024, 09:21

pane Prokš, o ironii se nejedná, a samozřejmě že se to nesmíchá samo, ale technologie výroby je zvládnutá, myšlenka není má, čerpám z podrobného článku o akumulaci energie do syntetických paliv na serveru tzb info a pak ještě z článků rakouských start-upů co se zabývají dosažení uhlíkové neutrality mobility s vnitřním spalováním, u obou zdrojů informací vychází nejvýhodněji jako palivo právě methanol.

"Methanol se může vyrábět přímou reakcí vodíku a CO2. Výroba methanolu je také osvědčeným průmyslovým procesem, který probíhá v několika velkokapacitních jednotkách vyrábějících methanol ze zemního plynu nebo uhlí v objemu milionů tun ročně. Reaktory pro syntézu methanolu pracují při tlaku ~ 40-100 barů a teplotě ~ 220-280 °C. Methanol je také komerčně vyráběn různými malými podniky v objemu až několika tun za den. Tyto malé podniky mohou využívat vodík vyráběný elektrolyzéry využitím energie z obnovitelných zdrojů o výkonu 10-20 MW a mohou být přímo integrovány do větrných nebo fotovoltaických farem.

Methanol je kapalný za běžných podmínek okolního prostředí a může být smíchán s benzinem stejným způsobem jako ethanol. Při menších úpravách motoru lze methanol a jeho deriváty používat přímo jako palivo do motorů s vnitřním spalováním. Je také možné přeměnit methanol na benzín (nebo jiné běžné druhy paliva) procesem „Methanol-to-Gasoline“ (MTG), který předvádí společnost ExxonMobil. Alternativně se může v místě použití snadno převést zpět na vodík. Metanol je nejjednodušší molekula alkoholu a je biologicky odbouratelný bakteriemi, které se přirozeně vyskytují v půdě a podzemních vodách. To je žádoucí vlastnost paliva, protože jakékoliv úniky by přirozeně zmizely během asi dvou týdnů.

Převedení vodíku na kapalné uhlovodíky pomocí Fischer-Tropschovy syntézy nebo syntézy methanolu vyžaduje přidání oxidu uhličitého do procesu. Tento CO2 lze zachytit z mnoha elektráren a průmyslových pecí. Několik velkých projektů na zachycování uhlíku s kapacitou do 1 milionu tun CO2 ročně bylo v posledních letech uvedeno do provozu ve Spojených státech. V těchto projektech je CO2 vyčištěn, stlačen až na nadkritický tlak tekutiny kolem 100 barů, přepravován přes stovky kilometrů potrubím a vstřikován hluboko do podzemí v ropných polích pro zlepšení získávání ropy (EOR) nebo pro trvalé skladování CO2 v geologických formacích."

richie
30. duben 2024, 22:58

to je vsetko pekne, ale maju tam niekde uvedene aj ucinnost a celkove naklady na takyto proces ?

pretoze (ako u nas hovoria .. za penize v Praze dum) toto je celkom drahy spas ..

Baton David
1. květen 2024, 12:54

byl tam hrubý nástřel, kde byly ceny porovnány i se započítáváním energetické hustoty, problém tam dělá technologie výroby zeleného vodíku, odhadované ceny vodíku nejsou potvrzeny praxí a bylo počítánu už zlevnění masovou výrobou, ale už někde stojí funkční komerční elektrolyzér?

Baton David
1. květen 2024, 13:07

odpověď čeká na schválení

Baton David
30. duben 2024, 07:11

odpověď stále čeká na schválení

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se