Domů
Plynárenství
Soud v Německu neuznal námitky konsorcia Nord Stream ohledně vlastnictví
Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Soud v Německu neuznal námitky konsorcia Nord Stream ohledně vlastnictví

Na plynovod Nord Stream 2 se vztahuje pravidlo Evropské unie, které vyžaduje, aby vlastníkem plynovodu byl někdo jiný než dodavatel plynu, který tímto potrubím proudí. Rozhodl o tom dnes německý soud, podle něhož má toto pravidlo zajistit spravedlivou konkurenci. Zamítl tím žalobu, kterou loni podal provozovatel projektu Nord Stream 2, konsorcium Nord Stream AG. Podle vlastníků projektu je toto pravidlo diskriminační.

Plynovod má přivádět ruský plyn do Německa po dně Baltského moře a jeho hlavním podporovatelem je ruský plynárenský gigant Gazprom. Provozovatelé se obrátili na soud, když jim německý energetický regulátor Bundesnetzagentur loni v květnu odmítl poskytnout výjimku z uvedeného pravidla. Tu získal projekt Nord Stream 1, který má stejnou kapacitu a který zahájil provoz v roce 2011. Tento plynovod je však považován za propojovací, nikoliv za přímého dodavatele.

Soud okamžitě své rozhodnutí nevysvětlil. Proti verdiktu je možné se odvolat, uvedla agentura Reuters.

„Ruský Gazprom bude nucen nabídnout kapacitu plynovodu v aukci, což by mohlo dodávky dál zpozdit,“ řekl k rozhodnutí soudu analytik společnosti Refinitiv Xun Peng.

Pravidla EU vyžadují, aby firmy, které těží, přepravují a distribuují plyn, byly oddělené. Cílem je zajistit poctivou konkurenci na trhu a zabránit společnostem, aby případně bránily konkurentům v přístupu k infrastruktuře.

Provozovatelé plynovodu Nord Stream 2 tvrdí, že cílem těchto pravidel, změněných v roce 2019, bylo zmařit plynovod. Proti projektu se ostře staví řada evropských vlád, podle kterých je jeho cílem zvýšit závislost EU na ruském plynu.

Vlastníci projektu Nord Stream 2 uvedli, že rozhodnutí německého soudu zdůrazňuje „diskriminační dopady“ novelizované směrnice EU o plynu. Dodržení pravidel bude stát Nord Stream 2 další čas a peníze, ale nezastaví jeho dokončení.

Kreml v reakci uvedl, že dnešní rozhodnutí soudu je „firemní záležitostí“. „Můžeme jen zopakovat, že Nord Stream 2 je čistě komerční projekt zaměřený na významné posílení energetické bezpečnosti,“ řekl novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Kromě ruské společnosti Gazprom patří mezi členy konsorcia, které provozuje plynovod, pět západních energetických a ropných firem – Uniper, Wintershall-Dea, Royal Dutch Shell, OMV a Engie. Ty se na financování projektu podílejí polovinou.

Projekt za 11 miliard USD (239 miliard Kč) má přepravní kapacitu 55 miliard metrů krychlových. Projekt čelí politickému odporu ze strany Spojených států, ale také Ukrajiny a Polska. Zejména Ukrajina může v případě zprovoznění projektu přijít o lukrativní tranzitní obchody.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Jaroslav Novák
25. srpen 2021, 22:08

Bude lepší s plynem počkat, až budou zásobníky prázdné, a nejen soudci budou bez elektřiny!

Jakub Martinů
26. srpen 2021, 09:20

Krásně řečeno .To co předvádí Evropská unie v ale s Německem je skandál!

Jan Veselý
26. srpen 2021, 11:00

A bude to předtím než přijde Godot nebo až potom?

Lulas
26. srpen 2021, 17:29

Vyborne povedane a dalsi nasledok tohto rozhodnutia je, ze hned po zverejneni isla dnes cena plynu hore o 5,1%, behom dna. Od rana cena plynu mierne stupala, lebo sa uz ocakavalo ake bude rozhodnutie cca o 2%, ale po oznameni rozhodnutia sudu isla cena kolmo hore o 3,1% behom 10 minut.

Ceny energii rastu a teraz pred zimou to fakt nieje vhodne aby cena plynu isla takto hore.

Michal K.
25. srpen 2021, 22:22

Dobry den, ja by som to potreboval dovysvetlit.

Ako to ma teda v praxi fungovat v tomto pripade ?

Znamena to, ze jednotlivy spotrebitelia, si budu kupovat kapacitu NS2 od Gazpromu ? Ale plyn si od neho nebudu moct kupit ? Resp. kupia si plyn od gazpromu, ale nebudu ho moct cez tu ruru prepravit ?

Stracam sa

Ivan Novák
26. srpen 2021, 01:51

Přepravní konsorcium vlastnící NS2 bude povinno nabízet přepravu za rovných podmínek i jiným žadatelům, než jen svým členům. Gazprom bude vystaven pokušení prodávat občas svůj plyn už před vstupem do roury i někomu jinému, než jen členům přepravního konsorcia. Teoreticky se může stát, že některý člen konsorcia plyn v potrubí občas mít vůbec nebude, jen výnos z poplatků za dopravu.

Michal K
26. srpen 2021, 09:42

takze Gazpromu to moze v podstate vyhovovat. Pokial preda kapacitu, tak si na svoje pride. Mozno este viacej zarobi.

Problem to moze byt pre clenov konzorcia, pre nich nemusi byt lahke sa dostat k plynu, pripadne si budu musiet priplatit.

Tom
26. srpen 2021, 07:30

Takže vy si postavíte plynovod, kterým chcete dopravovat váš plyn a ten plynovod vám patřit nesmí ?! WTF ? Proč si ho nepostaví i jiní ?

Michal K.
27. srpen 2021, 17:11

to uz je dosledok chapadiel politiky "spojencov" zo zamoria, ktori robia vsetko aby sa NS2 neuskutocnil.

snad sa ukazu ako skutocny spojenci a ked bude plynu malo alebo bude drahy tak nam ho zadarmo dovezu

Ondřej
26. srpen 2021, 08:41

Takže např. Ukrajina s Polskem skoupí v aukci celou kapacitu NS2, ale nevyužije ji. Nikdo jiný ji nebude moci využívat. Pokud bude chtít Gazprom dodávat, bude muset dodávat přes Ukrajinu a Polsko, které navýší své poplatky za tranzit, aby se jí vrátili platby za skoupenou kapacitu NS2. A peníze se budou točit. Dobrý no....

Ivan Novák
26. srpen 2021, 09:06

Divil bych se, kdyby podle švýcarského práva fungující akciová společnost NS2 neměla možnost využívat obvyklé pravidlo use it or loose it.

Michal K.
26. srpen 2021, 09:57

Takze Ukrajina a Polsko kupia kapacitu NS2 za ktoru zaplatia ale nic nedovezu aby ten "zly" Gazprom poskodili,

a potom si kupia plyn od Gazpromu a dovezu ho starou cestou. No znie to genialne.

Jirka
26. srpen 2021, 10:31

Až tak jednoduché to není. Jednak se tím porušuje nařízení REMIT, které zakazuje manipulaci s trhem (už za podobný delikt padly pokuty v Dánsku) a současně existuje pravidlo pro využívání kapacity, tedy pokud není využívána je automaticky poskytnuta trhu.

pr
28. srpen 2021, 16:56

Kdyby padly pokuty v Rusku, tak to váhu má, ale pokud bude Dánsko bez plynu, tak bude při udělování pokuty za rouru k smíchu.

Ale to oddělení je taky jenom kašpárkovo divadlo. Stejně jako v ČR oddělení ČEZu od ČEZu. Ano, zákon v prvně schválené verzi opravdu zněl tak, že nedovoloval majetkovou účast jednoho subjektu ve dvou společnostech z nichž jedna je státem regulovaná. Ale to by tak hrálo aby jim někdo házel klacky pod hnáty.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se