Domů
Plynárenství
Nord Stream 2 by mohl být dokončen do německých voleb, zbývá položit 100 km potrubí
Pokládka potrubí plynovodu Nord stream 2 v Německých vodách. Zdroj: Nord Stream 2
Zdroj: Nord Stream 2

Nord Stream 2 by mohl být dokončen do německých voleb, zbývá položit 100 km potrubí

Práce na dokončení pokládky plynovodu Nord Stream 2 nadále pokračují, přičemž zbývá dokončit zhruba 100 km. Podle ruského velvyslance v Německu by tak pokládka plynovodu měla být dokončena v následujících měsících, tedy před zářijovými parlamentními volbami v Německu.

Projekt Nord Stream 2, který má zdvojnásobit kapacitu přímé trasy pro přepravu zemního plynu z Ruska do Německa, dále pokračuje, první plyn by jím mohl začít proudit ke konci letošního léta. Poté, co se do pokládky potrubí zapojilo v průběhu dubna druhé plavidlo, Akademik Cherskiy, jsou vyhlídky na dokončení projektu pozitivní.

Ruský velvyslanec v Německu Sergei Nechayev se podle serveru S&P Global nechal v nedávném rozhovoru s německými médii slyšet, že by plynovod mohl být dokončen před nadcházejícími volbami do německého spolkového sněmu, které jsou plánovány na 26. září.

„Nyní je klíčovým faktorem při dokončování plynovodu počasí. Pokud se zlepší, budeme moct postupovat rychleji. Práce pokračují, zbývá položit zhruba 100 km,“ uvedl ruský velvyslanec.

Fyzické dokončení projektu před volbami se může pro projekt ukázat jako zásadní, jelikož němečtí zelení, jejichž preference v posledních týdnech značně vzrostly, se ve svém volebním programu vyslovili pro zastavení projektu vzhledem k jeho environmentálním a geopolitickým dopadům.

Ke konci března bylo položeno 2339 km z celkových 2460 km délky obou větví plynovodu, dokončit tak zbývalo 121 km, z toho 93 km ve vodách Dánska a 28 km ve vodách Německa. Podle S&P Global developer projektu zatím neposkytl žádné oficiální informace o dalším průběhu pokládky, z komentářů ruského velvyslance však lze usuzovat, že v období od začátku dubna do konce minulého týdne bylo v dánských vodách položeno na 21 km potrubí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
kolemjdoucí
12. květen 2021, 13:25

To krásně štymuje s Německou uhlíkovou neutralitou v roce 45. Plynovod na 25 let, to se náramně vyplatí.

Ano, i při zachování neutrality se nějaký plyn spotřebovávat bude a pak se nejdřív zavřou starší plynovody, které již nebude třeba opravovat, takže úplný nesmysl to není.

Ale stejně NS2 vnímám jako jasný signál toho, že v Německu žádná uhlíková neutralita ještě dlouhá desetiletí nebude. Jenže voliči se nechají opít rohlíkem a věří, troufám si říci, lživým politickým manifestům.

Jaroslav
13. květen 2021, 18:59

zemní plyn také produkuje CO2 ale i NOx oxidy dusíku, tahle kombinace je stejně užitečná jako CO2 a rtuť uhelných elektráren...obé zabijí stejně účinně

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se