Domů
Obnovitelné zdroje
Fiala: Do dvou let vláda podpoří celkem 200.000 fotovoltaik na střechách
Solární panel na střeše

Fiala: Do dvou let vláda podpoří celkem 200.000 fotovoltaik na střechách

Do dvou let vláda podpoří celkem 200.000 fotovoltaických zařízení na střechách, dvojnásobek oproti cíli v programovém prohlášení. Na dnešní tiskové konferenci po uvedení nového ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) do funkce to řekl premiér Petr Fiala (ODS). V uplynulém roce podle něj ministerstvo schválilo podporu domácím i velkým fotovoltaickým elektrárnám ve výši 14 miliard korun.

Hladík považuje za klíčové mimo jiné pomoci obcím a městům s aplikací komunitní energetiky. Obecně je cestou k bezemisní energetice jádro a obnovitelné zdroje, řekl. Uvedl také, že za Fialovy vlády čeští obyvatelé díky dotačním titulům mohli ušetřit 350.000 tun uhlí, což je ekvivalent 2,2 miliardy korun.

Ministerstvo připravuje rozšíření podmínek dotačního programu na podporu energetických úspor Nová zelená úsporám. Podporu chce rozšířit o investice do bytových domů, možnost přechodu z plynových zdrojů na obnovitelné zdroje energie nebo poskytnutí státních půjček pro investice. Resort chce letos spustit další vlnu kotlíkových dotací v krajích ČR na výměnu starších kotlů zranitelných domácností.

Fiala připomněl, že úřad spustil i dotační program Spravedlivá transformace, kde je k dispozici přes 40 miliard korun na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech, tedy v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Díky programu podle premiéra mohou například školy získat peníze na kvalitnější internetové připojení či modernizaci učeben. Hladík se chystá regiony v nejbližších týdnech navštívit.

Za další úkoly resortu předseda vlády považuje ochranu podzemních a povrchových vodních zdrojů, legislativní úpravu k řešení ekologických havárií nebo přípravu zálohování nápojových obalů.

Hladík také zmínil ochranu půdy. Míní, že logistických a velkých nákupních center už je v ČR dost a neměly by se stavět na nejhodnotnějších půdách. „Ve zbývajících dvou a půl letech dokážeme rozšířit nejhodnotnější chráněná území až o 25 procent,“ řekl ministr. Vyhlášeny by podle něj měly být chráněné krajinné oblasti Soutok a Krušné hory a Národní park Křivoklátsko. Důraz klade i na oběhovou ekonomiku.

Prezident Petr Pavel dnes den poté, co se ujal funkce hlavy státu, jmenoval místopředsedu KDU-ČSL Hladíka ministrem. Předchozí prezident Miloš Zeman jmenování začátkem roku odmítl, což lidovci označili za protiústavní, kompetenční žalobu ale s ohledem na končící mandát bývalé hlavy státu nepodali. Vláda nebyla kompletní od začátku listopadu, kdy ze zdravotních důvodů skončila na ministerstvu životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Resort dočasně vedl vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Po tiskové konferenci na Hladíka před ministerstvem čekala desítka ekologických aktivistů, od kterých dostal obraz. Slíbil, že si rád vyslechne jejich argumenty a budou se pravidelně scházet.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(33)
Zbyněk Poisl
10. březen 2023, 12:38

2GWp výkonu ve fotovoltaice! Premiér nikdy nebyl velký machr na exakci, ale v tomhle případě jde o naprosé šílenství! Miliardy vyházené oknem zcela zbytečně, protože distributoři to nebudou moci pustit do sítě!

hlpb
10. březen 2023, 14:46

Vzhledem k tomu, že ČEZ distribuce schválilo již připojení 10 GW nových FVE + počítá s dalšími 10 GW tak ty 2 GW jsou jen začátek. Jen do roku 2030 se čeká instalace cca 12 GW nových FVE.

Vladimír Šťastný
12. březen 2023, 07:54

Už dnes existují lokality, kde vám žádnou FVE nepřipojí.

Petr
12. březen 2023, 19:41

Problémy s připojením FVE je na území desetiny jednoho okresu kvůli staré trafačce na návsi…

Ivan Novák
10. březen 2023, 16:23

Až ty miliardy proletí oknem, část z nich skončí v příslušných kapsách, o což přece jde.

Pravoslav Motyčka
10. březen 2023, 18:41

Ale mohou to pustit do sítě el. energie je drahá a jak jí bude v nějakých hodinách přebytek její cena klesne a vydělají na tom všichni i ti co FVE nemají. FVE nejsou z hlediska státu dobrý zdroj , ale z hlediska vás jako spotřebitele pokud budete mít chytré měření , které mít budete ze zákona je to super zdroj , protože vy si tu svojí spotřebu odložíte do těch hodin , kdy je elektřina levná. Většina spotřeby v domácnostech se dá odložit právě do těchto hodin a výrazně ušetřit i když průměrná cena elektřiny bude vysoká.

Ivan
10. březen 2023, 19:06

Samozřejmě že to do sítě pustit nemohou. Neplánovaný výkon podle dobré nálady (počasí) nelze pouštět do sítě kvůli narušení výkonové rovnováhy více na stránkách ČEPS. Zde má bohužel pravdu pan Ivan Novák

hlpb
11. březen 2023, 09:48

Ivan Novák rozhodně pravdu nemá, přetoky samovýrobců jsou úplně nejlevnější energie, aktuálně s výkupní cenou 0,50 Kč/kWh, ČEZ tuto energii pak prodává koncovým zákazníkům za 6 Kč/kWha má na ní největší zisk. Distribuční firmy s obrovským nárůstem výroby z FVE počítají, každý den se bude utlumovat výroba uhelek v budoucnu v létě i JE. Samovýrobci se stanou nejen majitelé RD, ale hlavně většina velkých firem, také bytové domy, obce a města a zemědělci. Stejně jako ve Francii budou postupně zastřešena všechna parkoviště u obchodních center FVE atd. atd. V Evropě je nyní trend osazovat panely balkóny bytů.

Pravoslav Motyčka
11. březen 2023, 18:04

Vykupovat přetoky přes ČEZ to může dělat jen zoufalec , každý má dnes právo mít výrobní EAN , takže si stačí požádat a pak ze prodávat elektřinu za tržní cenu která je 3-6 kč.

Petr
12. březen 2023, 19:42

Co šílíte? Uzavřete smlouvu o odkupu přebytků a vyděláváte.

Bob
11. březen 2023, 14:52

Do určité míry lze spotřebu elektřiny přesouvat, ale možnosti jsou hodně omezené. A lze k tomu použít i HDO. Pokud se týká domácností jsou největší spotřeby i příkony:

1) Vytápění (plynové kotle nám brzo zakážou a většina bude realizována elektřinou). Přesunutí v průběhu dne s pomocí akumulace. Pokud to má mít znatelný vliv, tak jedině chemické akumulátory, nebo vodní nádrže na teplo. Ovšem pokud to má fungovat, tak nesmí být už jednou odmítnuté a některými opět prosazované vysoké platby "za jistič".

Pokud jde o přesun spotřeby v průběhu roku, tak to bychom museli topit přes léto, aby nám bylo teplo v zimě.

2) Ohřev TV. To lze v průběhu dne celkem jednoduše realizovat akumulační nádrží. Jinak platí opět, že když budete chtít odebírat ze sítě přebytky OZE (z FVE) třeba 5 hodin denně, budete potřebovat hlavní jistič cca pětinásobné velikosti. Za takové žádoucí chování byste neměl být penalizován vysokým paušálem. Naopak by měl být penalizován odběratel, který odebírá stále stejně (má nízkou hodnotu hlavního jističe), ale odebírá i v době odběrové špičky.

3) Vaření (opět bude vše na elektřinu). Zde se dá přesouvat jen velmi omezeně. Např. asi si nebudete vařit ranní kávu (čaj) v noci a vstanete, abyste si ji přelil do termosky a nemusel vařit v ranní špičce. Na druhou stranu svou pekárnu chleba vždy nastavuji na dobu NT. Avšak ostatní vaření a pečení je v době, kdy je potřeba. Vaření jen v době přebytků z OZE nepřichází v úvahu.

Antonín Mikeš
11. březen 2023, 17:10

Problém s přesunem spotřeby dle vašich návrhů vidím v tomto: "Naopak by měl být penalizován odběratel, který odebírá stále stejně (má nízkou hodnotu hlavního jističe), ale odebírá i v době odběrové špičky."

Bohužel většina výroby FV je v době odběrové špičky, tedy zatížení sítě bude v takovém případě enormní, porostou náklady na její stavbu a úpravu a ty budou muset být zaplaceny.

Bob
11. březen 2023, 17:55

To máte pravdu a píšu o tom i v příspěvku: Bob

11. březen 2023, 15:13.

Chtěl jsem zdůraznit, že pro to, aby odběratelé přesouvali svoji spotřebu do doby nízkého zatížení sítě nesmí být vysoký poplatek za rezervovaný příkon (jistič). Není až tak důležité kolik se odebírá, ale hlavně kdy. Odebírat za den hodně v době nízkého zatížení, pokud co nejvíce omezím spotřebu v době zatížení vysokého je žádoucí. Odběr stejného denního množství rovnoměrně (i ve špičce) je nežádoucí. Pro žádoucí chování je ale potřeba vyšší hlavní jistič.

Luke G
13. březen 2023, 14:59

Jakou odběrovou špičku máte na mysli? O žádné která by byla od března do října několik hodin kolem poledne nevím.

A zatížení jaké sítě myslíte ? Decentralizované FVE na NN hladině na barácích a VN na polích a halách žádné enormní zatížení nezpůsobují.

Antonín Mikeš
20. březen 2023, 14:41

V srpnu v je denní špička zatížení kolem 14:00 okolo 7,5 GW, viz místní energostat. https://oenergetice.cz/energostat/power/load/czech/2022-08-08/2022-08-10

"A zatížení jaké sítě myslíte ?"

Chcete tedy tvrdit že když zapneme všechny HDO spotřebiče mezi 11:00 až 15:00 v době největší výroby FVE nezvýší se zatížení sítě (jakékoliv)? Jen připomínám, že prakticky žádnou další akumulaci nemáme. Kudy mi tedy přiteče ta energie od ČEZ který chce nainstalovat 5GW FVE? Jak správně píšete, dnes žádné enormní zatížení nezpůsobují ale až jich tu bude 10GW tak možná budou.

"aby odběratelé přesouvali svoji spotřebu do doby nízkého zatížení sítě nesmí být vysoký poplatek za rezervovaný příkon.. Pro žádoucí chování je ale potřeba vyšší hlavní jistič."

Když si odběratelé zvětší jistič bude potřeba vyměnit trafo (a možná i kabely) = náklady navíc, asi proto je cena dle velikosti jističe.

Marek Kuchejda
10. březen 2023, 19:44

Od příštího roku je povinnosti distributora nainstalovat odběrným místům se spotřebou vyšší než 6 MWh/rok průběhové měření. Každý rozumný člověk pak přejde na spot a bude se snažit směrovat svou spotřebu do hodin s nejnižší cenou. Většina takto vyrobené energie se může spotřebovat ještě před místním transformátorem. Navíc bude mít každá instalace bateriové úložiště. To bude mít samozřejmě i vliv na večerní špičky, které nebudou tak výrazné. Ono těch 2 GWp na střechách bude ještě doplněno dalšími nejméně 3 GWp ve velkých instalacích. Takže nás čekají zajímavá léta. Jsem přesvědčen, že člověk najde rychle řešení, jak tuto přebytečnou energii využít. Ještě malý postřeh. Těch 200.000 instalací bude disponovat kapacitou 2 GWh v bateriových uložištích, což už je 55% Dlouhých strání. Takže vlastně bude v ČR vybudována nová přečerpávací elektrárna. A to prosím bez 15 letého plánování, 10 letého dohadování s ekology o záboru místa a pak 10 leté výstavby.

Jan Vrána
11. březen 2023, 21:57

Dlouhé stráně stály cca 6,5 miliardy v roce 1996. Ty baterky (200,000 kusů á 100,000 Kč) by dnes stály 20 miliard. To jsou vzhledem k inflaci a rozdílu kapacit srovnatelné peníze za kWh.

Ale ty baterky vydrží sotva 10 let, zatímco přehrada stojí už přes 25 a další desítky let stát bude. Navíc ji není potřeba složitě ekologicky likvidovat a při její stavbě jsme neposlali desítky miliard někam do zahraničí...

Kdybych si mohl vybrat, já bych raději uřízl nějaký další kopec. Jenom - kde je brát...

Marek Kuchejda
13. březen 2023, 20:18

No právě, kde je brát.

Zdeves Pavel
10. březen 2023, 14:08

A peníze na to vezme kde? Není nic jiného než daně.

Jan Stehlik
10. březen 2023, 17:12

Vy jste neslyšel o fosilních povolenkach? Přece proto jsou , aby bylo co prerozdelit.

Turby
11. březen 2023, 15:51

to jsou taky dane, jen se to jinak jmenuje.

Tomáš
10. březen 2023, 16:10

Takže jasný ...zase se na tom nakapsují spřátelené firmy.

Protože instalace samozřejmě nemůže dělat někdo jen tak a cena bude patřičně osolena.

Vždyť to jde přece z dotací to je jedno :-)

Ivan
10. březen 2023, 19:08

Není možné pouštět neplánovaný výkon do sítě a už vůbec ne podle počasí

Petr
11. březen 2023, 13:50

Toto je budoucnost energetiky a síť se tomu musí přizpůsobit.

Bob
11. březen 2023, 15:13

Musí přizpůsobit bez ohledu na fyzikální zákony a náklady.

Vždyť FVE a VTe elektřina je zadarmo a její zdroje jsou neomezené. Taky je ta elektřina bezemisní (vše, co je k tomu potřeba se vyrobí samo a bezemisně).

Jenom pak nám budou na fakturách přibývat položky: podpora OZE, podpora zůčtování pro komunitní energetiku, emisní povolenky (to tam není přímo a jde to hlavně na dotace pro OZE), podpora pro záložní a špičkové zdroje (potřebné převážně pro OZE), podpora na posilování přenosové soustavy (hlavně kvůli OZE), podpora akumulace, podpora stability frekvence (klasické točivé stroje to dělají ze své podstaty a zdarma).

Ale hlavně, že OZE (bez započítání těchto dalších nákladů vyrábějí levně. Také se tomu říká kapitalizace zisků a socializace nákladů. Vše na podporu OZE! Včetně přednostního odběru elektřiny z OZE a jejich zproštění odpovědnosti za odchylku.

Petr
12. březen 2023, 19:47

Nesmysl. Uzavřete smlouvu s obchodníkem, který bude vaší elektřinu vykupovat.

Karásek
10. březen 2023, 22:51

Opět staromódní řeči o předpotopním jádře, které ve světě paběrkuje. Na co se ale zapomíná je vítr. A ty obchodní centra se staví stále a stále i s betonováním parkovišť. "Pokud už mají mít parkoviště, tak podzemní. Ve Vídni zašli dál, když obchodní dům jedné švédské nábytkářské firmy na Mariahilferstraße udělali úplně bez parkování. Tudy by mohla vést cesta. To je ale už odbočení od energetiky i když s energiemi to souvisí.

Emil
10. březen 2023, 23:20

1) Jestli je jádro "předpotopní", tak co je potom ten vítr? Technologie ještě o 70 let starší.

2) Ve světě "paběrkuje" ve skutečnosti znamená, že je to po vodní energii druhý největší nízkoemisní zdroj elektřiny. V EU dokonce největší.

3) Obchodní centra bez parkovišť, to je něco jako ta legendární hospoda na mýtince. :-D

Karásek
11. březen 2023, 11:51

To jádro za pál let bude v roční výrobě celosvětově předehnáno větrem i fotovoltaikou. Dočkáme se. Jo a ta Ikea ve Vídni bez parkoviště funguje(prosím Emila o vysvětlení jak je to možné). A tam, kde není vůle to udělat bez parkoviště můžou aspoň udělat podzemní a nevytvářet pro parkoviště zpevněnou plochu vedle obchodů.

Emil
11. březen 2023, 12:33

Hospoda na mýtince taky fungovala, Karásku...

Petr Hariprasad Hajič
11. březen 2023, 04:53

Konečně někdo, kdo mi názorově konvenuje. Doufám, že má pan ministr Hladík udělanou už i studii proveditelnosti a nastavené parametry, komu se FVE budou povolovat a komu ne. Solární baroni nadělali škody už dost. Další věc je, že si lidi a společenství budou muset připlatit za baterie. I když cca 1-2GWp nepovažuji za nijak nadměrný objem (stejně toho bude míň), tak by malovýrobci měli dostat jasnou zprávu, že nejlépe využitá energie je ta, kterou si vyrobí a spotřebují sami.

Richard Vacek
11. březen 2023, 14:23

A pak že nemá vláda peníze. Přitom je rozdává na všechny strany.

Zbyněk Poisl
12. březen 2023, 11:12

Do dvou let vláda vyhodí dalších 40 miliard oknem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se