Domů
Obnovitelné zdroje
Havlíček: Snížení dotace zeleným zdrojům z rozpočtu nezpůsobí růst příspěvku spotřebitelů

Havlíček: Snížení dotace zeleným zdrojům z rozpočtu nezpůsobí růst příspěvku spotřebitelů

Dotace takzvaným podporovaným zdrojům energie ze státního rozpočtu má pro příští rok meziročně klesnout o sedm miliard na 20 miliard korun. Vyplývá to z podkladů k návrhu státního rozpočtu na příští rok, které má ČTK k dispozici. Energetický regulační úřad (ERÚ) upozornil na to, že pokud by stát omezil financování podpor ze státního rozpočtu nebo by nenašel dodatečné zdroje pro krytí jejich případného nárůstu, rozdíl by museli uhradit spotřebitelé, konkrétně firmy a podniky na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dnes ČTK řekl, že příspěvek domácností ani firem se příští rok nezvýší.

Celkové náklady na podporované zdroje energie v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun, předloni jim bylo vyplaceno 45,4 miliardy korun. Část kryje státní rozpočet, zbytek dotují zákazníci. Ministerstvo financí uvedlo, že návrh pro rok 2022 vychází ze střednědobého výhledu schváleného vládou na podzim 2020. „V částce jsou zohledněny možné dopady a úspory prostředků vynakládaných ze státního rozpočtu na podporované zdroje energie (POZE), které má zajistit novela zákona, jež je před třetím čtením v Poslanecké sněmovně. Konečný návrh výše dotace nicméně bude předmětem dalších jednání mezi ministerstvy financí a průmyslu a obchodu v rámci přípravy návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2022,“ uvedl Zdeněk Vojtěch z oddělení komunikace ministerstva financí (MF).

Podle ministra Havlíčka jde o předběžný návrh. „Počítáme, že bude přijat zákon POZE, pokud ne, v létě to upravíme. Na strop pro domácnosti to nebude mít vliv a průmyslu to rovněž nebudeme zvedat,“ sdělil dnes ČTK. ERÚ připomněl, že drobní spotřebitelé na zelené zdroje ve většině případů přispívají 495 korun z každé odebrané megawatthodiny elektřiny, což je zároveň zákonný strop, který nelze překročit. „Dodatečné výdaje, pokud by vláda nenabídla jiný zdroj financování, by tak dopadly především na velkoodběratele na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí,“ řekl dnes ČTK mluvčí úřadu Michal Kebort.

Ilustrační foto

Podobná situace nastala už při přípravě aktuálně platných cenových rozhodnutích, která ERÚ vydal na konci loňského roku. Úřad tehdy uváděl, že náklady na financování podpory pro podporované zdroje letos proti plánům stoupnou asi o dvě miliardy korun, což dopadne právě na podniky a firmy. Předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček tehdy uvedl, že úřad o výši dotace ze státního rozpočtu nevyjednává. Přiznal ale, že podle jeho informací měla být nižší už dotace ze státního rozpočtu pro rok 2021, a to ve výši kolem 24 miliard korun. „Danou situaci jsme s ERÚ i MF aktivně řešili, podařilo se nám obhájit 27 miliard korun, původně bylo méně,“ potvrdil tehdy také Havlíček.

Vládní předlohu novely zákona o POZE odeslala Sněmovna do třetího čtení minulý týden. Návrh novely schválila vláda na konci loňského dubna. Vášně tehdy vzbudil její rozdílný přístup k povolené ziskovosti jednotlivých obnovitelných zdrojů energie. Vnitřní výnosové procento (IRR), zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory, mělo podle ní pro solární zdroje činit 6,3 procenta. U dalších obnovitelných zdrojů mělo být vyšší. Kdy a v jaké formě začne novela platit, ale zatím není jasné.

Havlíček v posledních dnech několikrát zopakoval, že ministerstvo průmyslu na nízké povolené ziskovosti solárních elektráren v navrhované novele zákona nelpí a plánuje pro všechny stanovit rozpětí pro povolený výnos mezi 8,4 až 10,6 procenta. Poslancům popsal, že pokud by u solárních elektráren bylo IRR 8,4 procenta a současně by se o deset procent zvýšila solární daň na projekty z takzvaného solárního boomu, přineslo by to do státního rozpočtu na solární dani čtyři až pět miliard Kč. K tomu by stát ušetřil jednu až dvě miliardy Kč v rámci IRR. Od roku 2006 do konce roku 2019 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 385 miliard korun. Vyplácení podpory pro solární elektrárny dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman.

Komentáře

(11)

pr

8. červen 2021, 19:24

"Snížení dotace zeleným zdrojům z rozpočtu nezpůsobí růst příspěvku spotřebitelů"

Opravdu je to tak přelomový poznatek? Očekával snad někdo jinou závislost?

"rozdíl by museli uhradit ......, konkrétně firmy a podniky na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí."

Ruku na srdce, vadí to snad někomu který nepodléhá vymývání brejnu ze strany PR zmíněných podniků?

Milan Vaněček

8. červen 2021, 20:18

Myslím, že ty dotace by měly klesnout ještě více

a hlavně: to co se nazývá "solární tunel" z let 2009-10 byla vina státu (vlády, parlamentu) a jeho ERÚ.

Tedy částečné napravení chyby, vyžadované Evropskou komisí, by mělo způsobit úlevu postiženým, to jest občanům odebírajícím elektřinu a platícím poplatek OZE.

Ten poplatek by se tedy měl snížit.

Stát by se měl zavázat, že žádné další bianco šeky vydávat nebude, že všechny akce na podporu nových technologií budou předem zastropované, co se týče výdajů s tím spojených. Akce na podporu starých, v praxi dlouhodobě odzkoušených technologií by pak neměly být vůbec uvažovány.

T

8. červen 2021, 20:22

Dalsi s predvolebnich slibu? V kvetnu na tomto vebu pripustil dalsi mozne zdaneni vykupu FVE.Asi je na to treba selsky mozek...

Josef

8. červen 2021, 21:01

Pokud je možnost ušetřit alespoň 70 mld korun na dotacích solárníkům je třeba tuto možnost využít. Bohužel stejný ministr v současné době připravuje další solární tunel kdy stát chce dotovat stavbu dalších FV panelů které zvýší letní výrobu el. energie kdy je její spotřeba nízká a máme velké přebytky. Nevadí mi FV panely ať si je postaví ČEZ, firmy, bytová společenství nebo jednotliví občané, ale za svoje.

Miloslav Černý

8. červen 2021, 22:34

Ono se to populisticky snadno řekne. Na dobrovolnosti se to stavět úplně nedá. Je třeba jenom tyto dotace optimalizovat vzhledem k potřebného růstu. Jinak je to ulehčení práce těch, kteří jsou za to odpovědné a zároveň honorované platovým příjmem.

Vinkler

9. červen 2021, 08:00

Zajímavé heslo: Na dobrovolnosti se to stavět nedá.

pr

9. červen 2021, 05:20

Tak Polsko už si našláplo na sankce kvůli Turowu. Proč my bychom neměli platit sankce za neplnění klimatických cílů ke kterým jsme se v rámci EU zavázali. To Josefovi vadit nebude. Jeho závist nad tím, že by náhodou někdo měl a Josef neměl je tak silná, že raději dá peníze na pokutu než aby jimi motivoval lidi k práci na svém. Smutný obraz člověka mezi lidmi.

Energetik 007

9. červen 2021, 07:07

MPO a Havlíček by měl jít příkladem a na střechu budovy vysázet FV panely a odpojit budovu od ruského plynu je přece bezpečnostní riziko.

Jiří Kelnar

9. červen 2021, 09:33

Josefe, my máme v létě nízkou spotřebu energie? Pročpak teda v létě jedou uhelky, plynovky a podobné? Ono nejde asi o to, že by byla malá spotřeba, ale to že nechcete, aby se Vám přestaly točit turbíny u uhelek a plynovek, že? Ty důvody samozřejmě všichni známe, ale uhelek je třeba se zbavit, protože opravdu to není dobrý pro lidský zdraví.

Hobit

9. červen 2021, 19:27

Ano.

Hlavně je obrovský rozdíl když by uhelky je-li jen 1/4 roku místo celého. Tj když pes léto jaro a podzim by mělo dvě tj. 9 měsíců v roce a zbytek uhlí.

To ušetření kolik jedů bychom nedychali je enormní.

Jenže pořád tu je někdo kdo stále nechápe, že je lepší aby úhelný elektrárny je-li jen někdy na plný výkon a zbytek roku na "volnoběh" jako záloha než aby pálili naplno každý den!!!

pave69

10. červen 2021, 19:57

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Ja nerosumet, to cezki? Ty ztejne psat, jako premisled, hy hy hy.
.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.