
MPO navýší dotace na firemní solární elektrárny o miliardu na tři miliardy korun
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navýší dotace pro tuzemské firmy na instalace solárních elektráren o miliardu na tři miliardy korun. Reaguje tak na velký zájem podnikatelů o podporu. Cílem dotací je posílit energetickou soběstačnost firem. Dnes o tom informovalo MPO.
„Zájem podnikatelů o náš program podpory předčil veškerá očekávání,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). „Přestože jsme už letos v únoru navýšili alokaci celkem na dvě miliardy korun, přijaté žádosti již překročily tuto hranici a bylo by nutné výzvu ukončit.
Proto jsme se rozhodli alokaci navýšit na tři miliardy korun, aby měli podnikatelé dostatek času na přípravu projektů a podání žádostí u Národní rozvojové banky,“ podotkl ministr.
Dotace mají podle ministerstva podporovat zejména samostatné fotovoltaické projekty s výkonem do 50 kilowattpeaků (kWp) na podnikatelských objektech. Úvěry mohou firmy využít i na systémy pro ukládání elektřiny do baterií.
V rámci podpory mohou firmy využívat bezúročné úvěry s dotační složkou od Národní rozvojové banky (NRB). První dotační výzvu úřad vyhlásil loni v létě. Původně počítal s příjmem žádostí do konce roku 2027 nebo do vyčerpání vyčleněných peněz. To se ovšem stalo už nyní, MPO proto rozhodlo o navýšení dotací.
Dosud bylo uzavřeno 128 smluv na zvýhodněné úvěrování s celkovým instalovaným výkonem 4864 kWp zaměřených na podporu získávání energie z obnovitelných zdrojů.
„Snažíme se náročný schvalovací proces maximálně urychlit. Na druhou stranu musíme každou žádost pečlivě posoudit, a to jak s ohledem na dodání všech požadovaných podkladů, tak i hlediska úvěrového rizika, jako to dělá kterákoli jiná banka. Vzhledem k velkému zájmu je navýšení finančních prostředků v tomto programu správným krokem,“ dodal člen představenstva NRB zodpovědný za úsek řízení obchodu Michal Nebeský.
V posledních měsících začaly v Česku výrazněji přibývat velké solární elektrárny. Loni bylo v tuzemsku zprovozněno 44.593 nových fotovoltaik, což je sice meziročně o 38.106 méně, instalovaný výkon 967 megawatt (MW) je ovšem stejný jako v rekordním roce 2023. Ve výkonu totiž začaly převažovat právě velké a podnikatelské zdroje.
Mohlo by vás zajímat:
Soběstačnost? Takže ty firmy pojedou v noci z baterek? A co když bude pršet nebo sněžit? Rád se na takový strojírenský podnik podívám . A co třeba plastikáři a gumárny? nebo galvanizovny? To bude ekonomika provozu!
Vlček blábolí ve vleku zeleně odbržděných bank jako Síkela před ním. Pokud by mělo MPO v energetice teď hned něco udělat, co takhle dát dál pravidelnou aktualizaci dlouhodobého plánu rozvoje ČEPS, už před čtvrt rokem měla být na ERÚ po veřejné konzultaci schválena - podle čeho se asi mají do poplatků předpokládat nezbytné síťové investiční náklady?
Jde o posílení, ne o plnou soběstačnost. Já chápu, že tu je pohoršení nad tím, že ten podnik bude odebírat míň elektřiny z velkých zdrojů, ale tak to prostě je a bude to znamenat míň vagonů s uhlím spálených v uhelce. Jo, spousta podniků má těžiště spotřeby přes den a nároky se třeba v létě i zvyšují.
Třeba u nás v okolí si FVE bez baterek pořídily prodejny Jednota (COOP Mikulov). Prostě ty chlaďáky dost žerou a tak si část energie vyrobí sami. To přece není problém, ne?
Ne, není to problém.
Pokud si to pořídí za svoje.
Je to fér názor. Já třeba nemám úplně problém přispívat z mých daní na méně spálených vagonů uhlí.
A nemáte ani problém přispívat z mých daní, resp.penze...
K čemu dotace?
FvE jsou přece ekonomicky výhodné, jak jsme tady při každé příležitosti přesvědčováni - tak jaké dotace? Zdanit je třeba jejich zisky!
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se