Domů
Obnovitelné zdroje
Dánsko plánuje vybudovat umělé ostrovy obklopené větrnými parky

Dánsko plánuje vybudovat umělé ostrovy obklopené větrnými parky

Energetický park skládající se z jednoho nebo více umělých ostrovů by byl schopen zásobit až 10 milionů domácností. Plánovány jsou umělé ostrovy obklopené větrnými elektrárnami s instalovaným výkonem až 10 GW. S informací přišlo dánské ministerstvo pro klima a energetiku.

Dánsko, které v roce 2018 vyrobilo 41 % elektrické energie z větrných elektráren, minulý týden schválilo ambiciózní cíl v oblasti ochrany klimatu. Dánsko se zavazuje snížit emise skleníkových plynů o 70 % oproti roku 1990 do roku 2030. Do roku 2050 chce dosáhnout uhlíkové neutrality. Každých 5 let od roku 2020 má být provedena revize plánů a cílů.

Instalovaný elektrický výkon nového větrného parku by měl být pětkrát vyšší než současný instalovaný elektrický výkon všech větrných elektráren v celém Dánsku. Finanční náklady jsou vyčísleny na 200 až 300 miliard dánských korun (682 až 1023 miliard korun). Celý větrný park má být převážně financován ze soukromého sektoru.

V rámci projektu byla prozkoumána řada různých lokalit, včetně Severního moře a Baltského moře, uvedlo ministerstvo.

„Máme-li realizovat obrovský potenciál větrné energie na moři, bude třeba vyvinout nové technologie pro přeměnu obnovitelných zdrojů na palivo pro letadla, lodě a průmysl,“ uvedl Dan Jørgensen, ministr pro klima a energetiku.

Ministerstvo vyčlenilo ze svého rozpočtu na rok 2020 celkem 65 milionů dánských korun (222 milionů korun) na výzkum skladování a přeměny elektrické energie na obnovitelný vodík. Výzkum je potřeba, protože veškerá elektrická energie z nového parku nebude zcela využita 6 miliony obyvatel Dánska.

Politická jednota pro ochranu klimatu

Osm z deseti politických stran v dánském parlamentu souhlasilo s novým zákonem o klimatu. Ten stanovuje nové přísné emisní cíle a zavádí přísné kontrolní mechanismy. Zavazuje vládu, aby každoročně předkládala projekty na dekarbonizaci každého odvětví, od energetiky přes dopravu až po zemědělství.

„Rozhodli jsme se nemířit na to, co víme, že je to možné, ale na to, co víme, že je nutné. Naším úkolem je nyní umožnit to nutné. Doufáme, že díky cíli zakotvenému v právně závazném cíli o klimatu může Dánsko inspirovat další země, aby se jimi řídily,“ uvedl Jørgensen.

 

Komentáře

(10)

Jan Veselý

18. prosinec 2019, 08:32

Je dobré, že si redakce vzala poučení od posledně , pan Šťastný už z toho nebude zmatený.

Dnes už je to jasně napsáno - ostrovy obklopené větrnými farmami.

Vladimír Šťastný

18. prosinec 2019, 10:30

Ano, je to od redakce hezké.

petr

18. prosinec 2019, 16:38

To je ale vyhozených peněz do neefektivní výroby elektřiny...

a všechno to zaplatí zmanipulovaní chudáci obyvatelé propagandou melounových stran...

Peter K

18. prosinec 2019, 21:59

Teraz je najlepšie čas kúpiť akcie Vestasu ,Orsted a iné energetické firmy.

Dánsko je jedna vyspela demokratická krajina.

Niekoľko ekonomických faktov.

Počet obyvateľov: 5,6 milióna

Priemerná mzda : 3163 na Slovensku 706

Priemerný dôchodok:

12000 km cykloltrás

kvalitné cesty

delená kanalizácia ( samostatná kanalizácia na dažďovú vodu )

lacne centrálne kúrenie aj v malých dedinkách. ( o 30-50% lacnejšie ako plyn )

čistota v uliciach

krajina bez šikanovania úradníkmi, policajtmi, atď.

Stačí im 50% policajtov a úradnikov 30% oproti Slovensku

nemajú obecne úrady iba komúny niečo ako okres.

nemajú OP

čistý vzduch

nemajú štátom stanovenú minimálnu mzdu

takmer žiadna korupcia

čiste rieky

popredné miesta v medzinárodných štatistikách. ( každá štatistika)

môžem pokračovať ešte dva dni.

Porovnanie JE Mochovce s Vestas

JE Mochovce sa stavajú 33 rokov zatiaľ stali daňových poplatníkov 5,7 miliardy Vyrobili 0 kWh čistej lacnej energie. Na likvidáciu budu potrebovať ďalšie 2-3 miliardy ktoré nemajú.

Vestas vyrobil veterné elektrárne ktoré vyváža do celého sveta. ( neviem presne ale 80-100 GW )

Hodnota firmy je niekoľko miliard. Dôchodcovia máju krásne dôchodky vďaka Vestasu. 1400 je viac ako 350.

Výroba elektriny:

Dánsko dokázalo za 10 rokov obmedziť spotrebu ropy a uhlia o 35 %

Dánsko dokázalo za 10 rokov navýsit podiel obnoviteľov zdrojov o 43 %

Vietor 40-45 % ročnej spotreby elektriny.

Dánske firmy nakupujú elektrinu lacnejšie ako Slovenske.

Energetická chudoba neexistuje.

Ja s manželkou pracujeme na elektrinu 3 + 3 dni v roku. Dom 130m prikurujem elektrinou.

Ivan Novák

19. prosinec 2019, 11:07

Nejen pořádek, ale i odvaha a sebevědomí: když okupační úřady nařídily dánským židům nosit žluté hvězdy, dánský král oznámil, že si ji našije také a bude se s ní promenovat po Kodani. A nařízení bylo staženo.

Jinak nic proti Vestas, pokud by soutěžili na rovném trhu. Úžasně větrná je např. patagonská pampa - proč se nechytají tam?

Dánská energetika dlouhá léta těžila z vlastních uhlovodíků. Teď je životně závislá na velkoryse poskytované flexibilitě svých sousedů.

Jan Veselý

19. prosinec 2019, 17:04

Jen pro pořádek, v čem není trh s větrnými turbínami "rovný"? Mě napadá jen, že v Číně je trh (polo)uzavřený pro mimočínské výrobce, aby si místní producenti udrželi alespoň nějaký trh.

Patagonská pampa je jistě super. Pokud Dánové opravdu rozjedou výrobu syntetických paliv z elektřiny pocházející z VtE/FVE a argentinská vláda bude nakloněna zahraničním investicím, klidně se může z Patagonie stát druhý Kuvajt.

Jan Veselý

19. prosinec 2019, 17:09

S Dány jsem přicházel do styku a několik týdnů života jsem v Dánsku strávil. Tahle země a její lidé by nám měly být v mnoha ohledech vzorem. Kašlat na USA, kašlat na Německo. Dánsko!!!

Carlos

19. prosinec 2019, 11:23

Napadá mne třeba problém s Argentinskou nestabilitou a vůbec, je to Argentina. Na druhou stranu by to mohlo být zajímavé místo pro české firmy, lidí co umí česky, nebo slovensky, je tam prý snad až milion. Takže jazyková bariéra by mohly být menší.

Jan Veselý

19. prosinec 2019, 17:06

V Jižní Americe mají velké kšefty italské a španělské energetické firmy. Takový Enel sice nedostaví JE snad nikdy, ale VtE a FVE seká jak Baťa cvičky.

Pavel

21. prosinec 2019, 23:02

Jinými slovy, obyvatelé země s nejvyšší cenou elektřiny se mohou těšit na nové netušené mety na svých fakturách za elektřinu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.