Domů
Větrné elektrárny
USA: Další krok k realizaci největšího přímořského větrného parku učiněn
Zdroj: Flikr, Vattenfall

USA: Další krok k realizaci největšího přímořského větrného parku učiněn

Guvernér amerického státu Virginie, Ralph Northam, ve středu oznámil uzavření smlouvy o pronájmu části Námořního terminálu v Portsmouthu (PMT) energetické společnosti Dominion Energy. Ten má společnosti sloužit při realizaci přímořských větrných projektů a přispět tak ke komerčnímu rozvoji přímořských větrných elektráren v USA.

Podle uzavřené nájemní smlouvy má Dominion Energy využívat 72 akrů hlubokovodního víceúčelového námořního nákladového terminálu. Prostor má být využit jako skladovací a předmontážní plocha pro základy a turbíny určené k instalaci v lokalitě 27 mil od pobřeží u města Virginia Beach. Pronajímatelem lokality je správce Virginských přístavů – Port of Virginia.

Platnost uzavřené nájemní smlouvy je 10 let, smlouva ale obsahuje také opci na dvě pětiletá prodloužení. Ročně má za pronájem lokality Dominion Energy zaplatit 4,4 milionu dolarů. Součástí nájemní smlouvy je také zásadní modernizace, která má zajistit, aby byl terminál schopen pracovat s velkou hmotností jednotlivých komponentů větrných turbín.

V rámci pilotního projektu již byly v lokalitě u pobřeží města Virginia Beach vybudovány dvě větrné turbíny. Ty byly instalovány a zprovozněny minulý rok a staly se druhou přímořskou větrnou elektrárnou v USA. Obě instalované turbíny byly dodány společností Siemens Gamesa, jejich celkový instalovaný výkon činí 12 MW. Cílem pilotního projektu, který měl Dominion Energy vyjít na 300 milionů dolarů, je získat zkušenosti a znalosti pro výstavbu dalších, mnohonásobně větších projektů.

Plánovaná větrná elektrárna Coastal Virginia Offshore Wind má být plně dokončena v roce 2026. Podle současných plánů má tato větrná elektrárna mít instalovaný výkon přes 2,6 GW. Roční výroba má pak činit až 8,8 TWh. Ročně má projekt zabránit vypuštění až 5 milionů tun emisí CO2.

Prvotní odhady nákladů na realizaci projektu Dominion Energy odhaduje na 7,8 miliard dolarů. Celkový počet instalovaných turbín a jejich uspořádání zatím nebylo oznámeno, podle Dominion Energy se ale má pravděpodobně jednat až o 180 turbín.

Lokalita může přispět k rozvoji dalších obdobných projektů

Odvětví přímořské větrné energetiky v současnosti prochází značným rozvojem, který je podporován také cíli administrativy současného amerického prezidenta Joea Bidena dosáhnout 30 GW celkového instalovaného výkonu v přímořských větrných elektrárnách v USA do roku 2030.

Plány pro větrnou energetiku má i samotný stát Virginie. Podle Zákona o čisté ekonomice, který byl přijat 12. dubna minulého roku, má celkový výkon přímořských větrných elektráren ve státě dosáhnout 5,2 GW do roku 2034, do roku 2045 má pak být dosaženo 100% bezuhlíkové výroby elektrické energie.

„Tato lokalita Port of Virginia je perfektní. Má přístup do hluboké vody, žádná nadzemní omezení, silné a zkušené pracovníky a dostatečný prostor pro tyto velké komponenty větrných elektráren. Má ideální polohu pro podporu přímořského větrného projektu Coastal Virginia a pro rozvoj domácího dodavatelského řetězce potřebného k realizaci dalších projektů větrných elektráren na moři ve Spojených státech." - Robert M. Blue, generální ředitel Dominion Energy

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.