Domů
Obnovitelné zdroje
Francouzští senátoři chtějí dát starostům právo vetovat větrné elektrárny
Větrná elektrárna
Zdroj: Tom Corser / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Francouzští senátoři chtějí dát starostům právo vetovat větrné elektrárny

Francouzští senátoři odhlasovali pozměňovací návrh k projednávanému klimatickému zákonu, který by měl dát tamním starostům pravomoc vetovat projekty větrných elektráren na území jejich obcí. Podle senátorů je potřeba územním samosprávám dát větší pravomoci, a zvýšit tím přijatelnost větrných elektráren mezi lidmi.

Francouzští senátoři se podle serveru EURACTIV v minulém týdnu vyslovili pro větší pravomoc obcí při posuzování dopadů projektů větrných elektráren. Na základě pozměňovacího návrhu má být zavedena jeden měsíc trvající lhůta, během které by starostové měli mít dostatek času nastudovat projektovou dokumentaci, a případně projekt větrné elektrárny vetovat. Podle francouzského senátora Etienna Blanca je nutné posílit demokracii větší mírou konzultování projektů se samosprávami i u nejaderných projektů.

„Nemůžeme se vyslovit pro konzultační procesy, když přijde na jadernou energetiku, a proti konzultacím, když přijde na větrnou,“ uvedl Blanc.

Podle Blanca jsou světelné a hlukové znečištění, stejně jako ochrana biodiverzity a dopad na migrační koridory ptactva zásadními kritérii, která musí být zvážena před zahájením výstavby větrného parku.

„Dostatečně jsme nezvažovali nejen recyklaci samotné větrné turbíny, ale rovněž také recyklaci betonových základů. Je to otázka lepší komunikace a dialogu. Než dojde na žádost o environmetální povolení, bude nutné dokumentaci předložit obci, na jejímž katastru se bude větrná elektrárna nacházet, a jejímu starostovi,“ dodal senátor Blanc.

Odsouhlasení návrh však nebylo jednomyslné, zpomalení růstu výkonu ve větrných elektrárnách může totiž znamenat ránu pro nárůst podílu obnovitelných zdrojů na tamní výrobě elektřiny.

„Pozměňovací návrh tohoto druhu shazuje jakoukoliv energetickou strategii Francie… Není seriózní… Nebudeme schopni splnit potřeby budoucnosti. Bez větrné energie to nezvládneme,“ uvedl podle serveru Ronan Dantec, senátor za francouzskou stranu zelených.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
PetrV
26. červen 2021, 13:25

Rozumné, proč mají lidi trpět něčí dotační byznys.

Josef
26. červen 2021, 22:35

Obecně máte samozřejmě pravdu , jenže problém je v tom , že jak dáte místním lidem právo rozhodovat o stavbách celostátního významu pak nepostavíte nikdy nic ať už se jedná o nová elektrická vedení , elektrárny , doly , lomy , dálnice, přehrady atd. Vtip je v tom ,že stát ty stavby prostě potřebuje a většina občanů si to uvědomuje, jenže nikdo je nechce mít u svého domu.

Jiří Syn
19. září 2022, 05:41

No, a když se místním přiznávala možnost odmítat (do nekonečna zdržovat, klást částečně nesmyslné požadavky) stavbu JE tak to bylo v pořádku? 200m chladící věž je špatná a kazí vzhled krajiny, kdežto 200m sloup VE (tedy, spíš tucet a víc - takový je vzájemný poměr s VE) asi vzhled krajiny vylepšuje že? Ohřátí vody v řece (odpadním teplem) o půl stupně bude zabíjet ryby, ale lopatky VE ptáky rozhodně nezabije, ptáci se "určitě" lopatkám vyhnou...

A pak tu máme otázku trvanlivosti, JE bude (ó hrůzo) nutné za 60 let ekologicky zlikvidovat, ale o tom že kvůli dotační politice se 20 let staré VE (stále plně funkční, maximálně s nějakou odloženou údržbou protože proč to dělat když už končí) se strhnou a likvidují, protože se "musí" postavit nové aby na ně byla zase dotace... a to jako má být "menší zlo" nebo jak? Výroba (a "znovuvýroba") těchto prostředků samozřejmě NENÍ bezemisní, takže celé OZE můžou být počítány maximálně jako nízkoemisní (low-carbon) a ne jako bezemisní kam se kouzlem zařazují!

Carlos
26. červen 2021, 23:20

Takže místní mají být hračkou papalášů?

Víte co je zvláštní? Nedávno se tu čílíte na různé zelené socialisty v Bruselu, čertíte se jak si mohou dovolit rozhodovat o směřování, vymýšlíte že má ČR vystoupit z EU aby nikdo nic nediktoval a BUM! Pátek večer a chcete lidem nařizovat se vystěhovat protože přehrada je v zájmu všech. Co na tom že ten "zájem všech" je jenom v hlavě někoho kdo tu přehradu prosazuje, stejně jako jsou ty zelené regulace. Stejná logika, stejný přístup. Akorát že tu Vám to nevadí a zlí jsou ti co se jim to nelíbí.

Josef
27. červen 2021, 00:05

Ten rozdíl jsou volby, pokud si většina něco zvolí a vláda podle toho rozhoduje je to v pořádku, ale pokud jste v nějaké 2% menšina což je cca naše pozice v EU. pak o našem národě rozhodují ostatní, které naši lidé nevolili a v tom je ten rozdíl. Jinak nepodsouvejte mi, že se vším souhlasím ale děkuji, že citujete moje názory že z EU je třeba vystoupit co nejdříve ,protože pokud se realizuje to co oni plánují pak to bude znamenat dlouhodobý pokles životní úrovně občanů a konci toho procesu bude EU všechno jiné než vyspělá část světa.

Jiří Syn
19. září 2022, 05:49

Jasně, a kdo filozoficky rozhodl že když jeden národ diktuje jinému tak je to špatně, kdežto když jedna část národa diktuje jiné tak to je v pořádku? Kdo stanoví že EU už je "moc velké" ale stát řekněme velikosti Německa (čili řádově 10% velikosti EU) je "tak akorát"??

Carlos
27. červen 2021, 01:24

Na, pane Josefe, rozdíl tam není, zase o té obci rozhodují lidi kteří s ní nemají nic společného.Úplně stejně by bylo možné argumentovat tím že není důvod aby když obyvatelé nějakého okresu tvoří třeba 0.5% menšinu v ČR rozhodoval zbytek o tom jestli tam bude, nebo nebude přehrada a myslím že lidem v MSK bude problematika přehrady někde u Karlových Varů asi stejně známá jako Švédským rybářům problematika pěstování mandarinek na Sicílii. To je prostě jakýsi problém všech zastupitelských demokracií kde se tato aplikuje na území výrazně větší než kolik je s to člověk přirozeně obsáhnout. Sám někdy zkuste vzít mapu a nakreslit si tam "u nás" a "u nich", myslím že víc než rádius nějakých 20-25 km to nebude.

Když zůstanu u přehrady, myslím že kdyby se vláda v Praze rozhodla řešit problém se suchem na jižní Moravě vybudováním nějaké "Dýjskobrodské" nádrže tak budou mít do toho mnohem víc co mluvit lidi z Laa a. d. Thaya, než z Ústí nad Labem. (A to už nemluvím o tom že by místní možná preferovali revitalizaci Dyje před další přehradou, nebo soustavu menších nádrží atd.)

Otázka spíš je jak ten systém vylepšit aby takovýmto problémům v maximální míře předešel. Jenže to se obávám je problém dokud se bude stát poměrně neobratně a nevhodně montovat do hromady oborů kde spíš překáží.

Co se pak týče té energopolitiky EU, co se týče úrovně abstrakce, z toho co jsem kdy viděl, tak je to napsané relativně dobře, ale problém je ta implementační fáze, a to nejenom když se v ČR někdo pořád mazlí s představou JE a není s to pořádně komunikovat s Bruselem, ale je to obecný problém. Má se navyšovat podíl OZE, ale udělal někdo takový program který by vedl k budování MVE a jejich repoweringu? Takový program není. Jsou schopny státní složky využívat majetek a kooperovat efektivně? Nejsou, podívejte se na Hořínský kanál, místo snahy jej využít i pro výrobu proudu, k čemuž by bylo třeba jej i mírně zkapacitnit, se neděje nic a to tam nehraje roli soukromý subjekt. Stejně tak v Přelouči zase není nějaké jednání se majitelem elektrárny a naha nalézt efektivní řešení využití budoucího kanálu.

Jenže takový divný stav je asi všude. V Rakousku nehledají co udělat místo Hainburgu, nehledají jak vybudovat Wolfsthal-Bratislava. Snaha využít Rýn a zároveň jej usplavnit i v době sucha? Zase ne nějak velká, přitom řešení s nízkým dopadem na již regulovanou řeku by se našlo.

Tady je v něčem krpa která zůstane ať už EU bude, nebo ne.

Josef
27. červen 2021, 21:24

Rozumím co chcete říct , jenže nemáte pravdu , protože entita je stát a ne nějaké slabé regiony jak by si to EU přála, problém je v tom, že to ten region přesahuje, takže když nepostavíte přehradu a nezatopíte pár vesnic které budou přirozeně vždycky proti tak pak máte problém s vodou při suchu a povodních třeba v hlavním městě.

Stejně tak dálnice neslouží přímo místním lidem , protože ti jí třeba ani nevyužívají , ale k ekonomického rozvoji státu. To samé Jaderná elektrárna - Jižní Čechy také nepotřebují 2 nové bloky JE , ale potřebuje je celý stát.... atd. Smyslem je abychom o sobě rozhodovali jako národ a ne aby o nás rozhodoval někdo jiný o tom je demokracie.

Carlos
28. červen 2021, 00:31

Josefe, my se tu dostáváme k nějakým hodně abstraktním definicím, ale to nevadí. Entita je to co je schopné, teoreticky existovat samostatně, a pokud to popíši programátorsky, tak od třídy člověk odvozujete třídu rodina, od té rod, nebo obec, od té kraj, od kraje zemi, od země stát, od státu unii států. To že je aktuálně dohoda taková že objekty třídy kraj nemají implementovánu metodu "getArmy()" neznamená skoro nic. A když se podíváte na nějaké vývoje států, tak ty vznikly tím že se postupně z třídy vládce delegovaly činnosti na jiné. A ve finále se vládce nahradil abstrakcí. Pro nás hodně vzdálená minulost a představa, ale vemte si že kdesi v dávnověku tu metodu getArmy(), nebo getPower() mohl využít každý člověk a mohl získat kontrolu nad kmenem. Tím jak se toto odnímá dále a dále od člověka jenom redukujete možnost vzniku konfliktu. (A fakticky legální možnost střetu o moc ztrácíme zákazem soubojů, což je myslím trochu hovadina)

Tady se opravdu pohybujeme jenom po nějaké více méně lineární struktuře dědičností a na jakoukoliv úroveň se dostaneme, tak se pořád objevují problémy. Je to vlastní takovéto struktuře, bude vždy, a závažnost je jenom dána tím jak moc je moc vzdálená od občanů, nebo co víc, obyvatel, protože jenom potud pokud jsou ochotni ve velkém dodržovat rozhodnutí umělých entit, potud struktura státu existuje. (Všechno mimo fyzických osob existuje potud pokud lidé věří že to existuje a tolerují to) několik států v zásadě již neexistuje protože lidi si z nějaké struktury nic nedělají a vytvořili si vlastní.

A v momentě kdy se daná nejvyšší struktura vzdálí o nějaký počet levelů nebo čtverečních kilometrů od lidí, tak už začíná být jedno jestli sedí v Bruselu, nebo Praze. Zejména pokud je nějaký transparentní postup jak se rozhoduje.

Ano, přehrada může chránit hlavní město do nějaké míry, ale problém je že primární zdroj sucha a povodní je poškozená krajina. Dále je tu takový menší problém že ano, ta přehrada může chránit hlavní město desítky kilometrů daleko, ale také bude chránit obyvatele pod ní a tam je otázka jestli není lepší se zaměřit na revitalizaci toku a krajiny.

A co se pak v obecné rovině výstavby elektráren týče, je otázka jestli si stát jenom nezhabal pod sebe něco co by měl nechat nestátním ekonomickým subjektům.

Asd
27. červen 2021, 08:20

Ohledně infrastrukturních staveb máte pane Josefe samozřejmě pravdu. Ale hluboce se pletete v přínosu větrníků ty opravdu nepotřebujeme.

Jaroslav Novák
27. červen 2021, 13:40

Tornáda OZE vyřeší EE tak, že budeme bez elektřiny, i BPS budou bez pěstování biovsázky, kam odnese FVE ELEKTRÁRNU TORNÁDO???

A nakonec zůstane nám nenáviděná ALE SPOLEHLIVÁ JADERNÁ ELEKTRÁRNA == dostavět ETE34 + EDU56 stejnou technologií, co nejdříve českými dodavateli + stavebníky a montážníky!!! Jádro == levná a bezpečná elektřina.

Pokud by rozhodovali starostové, byla by dostavba ETE34=ETE12 zahájena, ti jsou ve styku s občany a ti je volí,...zatím!!! Vláda (je zvolena na 4 roky) na názory občanů kašle!!!

Carlos
27. červen 2021, 15:12

Vy jste fakt diagnóza na Chocholouška. V první řadě si uvědomte že FVE jsou distribuovaná výroba, v druhé si najděte jak dopadly FVE v cestě tornáda, ano asi 3 to trefilo, a jak dopadly vedení 400kV u Břeclavi a jak dopadlo vedení u Temelína a udělejte si odhad kde to vyřadilo více kapacity.

Jste akorát ubohý troll který tu imrvére tapetuje diskusi nesmysly.

Jaroslav Novák
27. červen 2021, 22:14

Kdyby se energetiku řídili odborníci a néééé šmelináři s mocí, tak např. stožáry vedení byly provedeny na orkány Tř.5, ale ekonomům se zdálo že Tř.3 stačí, a tak padá i vedení, nejen že jádro svařují "holiči a krmiči z Rumunska", ale rozhodují o ni šnobři a šarlatáni jako vy!!!

Carlos
27. červen 2021, 22:44

Nováku, zalezte a nesmrďte tady. Fakt toto není místo k tomu abyste si vyléval svou frustraci.

Josef
27. červen 2021, 21:27

Já o VTE nenapsal ani čárku, psal jsem elektrárny ty mohou být různé jinak VTE vůbec neobhajuji a ani nepropaguji.

Asd
27. červen 2021, 08:17

Jednoznačně správné rozhodnutí. Lidé mají mít právo zda-li chtějí či nechtějí mít ve své blízkosti obludné a hučící větrníky.

Miloslav Černý
27. červen 2021, 10:43

Proto by jsme měli, i když by to bylo proti našem celospolečenskému zájmu, zrušit všechno, co narušuje životní prostředí v blízkosti obydlí, aby jsme zase nezaváděli dvojí metr?

Pavel
27. červen 2021, 22:39

Výstavba dotovaných oze parodií na elektrárny je v rozporu s celospolečenským zájmem.

Vinkler
28. červen 2021, 18:22

Prosím o odpověď :

jak se celospolečenský zájem pozná

kdo má určit celospolečenský zájem

Chemik
27. červen 2021, 23:34

V případě vyhrocených těchto konfliktů, lze jednoduše vyřešit daňovým zvýšením či snížením v oblastech, které budou smířlivé nebo proti stavbám. Nic není zadarmo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se