Domů
Obnovitelné zdroje
DOE: Potenciál geotermálních zdrojů v USA může být až 60 GWe

DOE: Potenciál geotermálních zdrojů v USA může být až 60 GWe

Americké Ministerstvo energetiky (DOE) minulý týden zveřejnilo analýzu, která se zabývala možnostmi využití geotermální energie v USA. Podle zveřejněné zprávy GeoVision: Harnessing the Heat Beneath Our Feet, by se výroba z geotermálních zdrojů energie mohla oproti současnosti navýšit až 26 krát a dosáhnout instalovaného výkonu až 60 GW do roku 2050.

Analýza vznikla několikaletou spoluprací národních laboratoří, odborníků z průmyslu, akademiků a sekce pro geotermální technologie DOE. Cílem spolupráce bylo určit vizi dalšího rozvoje geotermálních zdrojů. Zpráva hodnotila příležitosti pro rozšíření využívání geotermálních technologií pomocí zlepšení technologií, snižování nákladů a odstraňováním nejrůznějších překážek. Analýza se rovněž zabývala ekonomickým přínosem většího rozvoje těchto zdrojů – na pracovní místa, ceny energií pro odběratele, spotřebu vody a kvalitu ovzduší. Kromě toho se analýza soustředila například na možnosti využití těchto technologií při odsolování vody, či při těžbě minerálů.

Analýza využívala sadu modelových nástrojů a scénářů pro porovnání výkonnosti geotermálních zdrojů s alternativními zdroji. Posuzováno bylo využívání konvenčních i nekonvenčních technologií za účelem výroby elektřiny, či tepla a chladu. V oblasti výroby tepla analýza uvažovala využívání tepelných čerpadel se zemními výměníky.

„Ve Spojených státech je obrovský nevyužitý potenciál pro geotermální energii… Finančním zpřístupněním geotermální energie lze rozšířit naše možnosti pro vytvoření rozmanitějšího energetického mixu a pro všechny Američany vytvořit inovativní řešení vytápění a chlazení.“ – americký ministr energetiky Rick Perry

Potenciál až 60 GWe

Podle analýzy by vylepšení technologií mohlo snížit náklady těchto zdrojů a umožnit tak jejich značný rozvoj. Tato vylepšení by dle zprávy mohla umožnit nárůst instalovaného výkonu geotermálních zdrojů až na 60 GWe v roce 2050. V roce 2050 by tak tyto geotermální zdroje tvořily 3,7 % celkového instalovaného výkonu a vyráběly 8,5 % celkové elektrické energie. Přitom podle stávajícího scénáře budoucího vývoje geotermální energie má do roku 2050 být připojeno „pouze“ 6 GWe v těchto zdrojích.

Nejdůležitějším faktorem pro dosažení tohoto potenciálu je další technologický vývoj takzvaných „Enhanced geothermal systems“ (EHS), které využívají metody „hot dry rock“. Ta je nejvýznamnějším nekonvenčním geotermálním zdrojem a je charakterizována přítomností zdroje tepelné energie v zemské kůře, která postrádá propustnost a / nebo podzemní vodu potřebnou pro hospodářské využití energie. Zásadním pro větší využívání této technologie je mimo jiné nalezení způsobu pro rychlejší způsoby vytvoření vrtů.

Zjednodušení legislativy by rovněž mělo snížit náklady

Dalším způsobem, jak umožnit větší využívání geotermálních technologií, je optimalizace časových harmonogramů pro udělování povolení. Pokud by současné regulační a povolovací požadavky byly přiblíženy požadavkům pro ropný a plynárenský průmysl, mohlo by toto opatření samotné umožnit navýšení instalovaného výkonu v geotermálních zdrojích o 13 GWe do roku 2050.

Podle analýzy by uvažované scénáře rozvoje geotermálních zdrojů měly být dosažitelné bez výrazných dopadů na národní vodní zdroje. Scénář, který počítá s největším rozvojem geotermální energie, by měl způsobit přibližně 4% nárůst spotřeby vody v americkém energetickém sektoru.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se