Domů
Obnovitelné zdroje
Druhá letošní aukce pro onshore větrné elektrárny v Německu přinesla 20% nárůst ceny
Energiewende - větrná elektrárna

Druhá letošní aukce pro onshore větrné elektrárny v Německu přinesla 20% nárůst ceny

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) zveřejnil výsledky druhé letošní aukce pro onshore větrné elektrárny, která proběhla na začátku tohoto měsíce. Květnová aukce přinesla nárůst průměrné vysoutěžené ceny, a to o 10 EUR/MWh oproti minulému kolu z letošního února. Na výši vysoutěžené ceny se podepsal i nižší zájem investorů, kdy vůbec poprvé celkový výkon přihlášených projektů ani nedosáhl maxima soutěženého objemu.

Na začátku měsíce proběhlo letošní druhé kolo německé aukce pro výstavbu onshore větrných elektráren. V aukci německý regulátor nabídl celkem 670 MW výkonu, přičemž zájemci se mohli přihlásit nejvýše s cenou 63 EUR/MWh. Podle dat regulátora se aukce mohly zúčastnit projekty o výkonu 1384 MW, nakonec však do aukce bylo podáno pouze 111 nabídek o celkovém výkonu 604 MW, a vůbec poprvé tak aukce nebyla zcela zaplněna.

„Nižší objem přihlášených projektů potvrzuje trend posledních kol s klesajícími objemy nabídek. Nárůst podpory ve srovnání s únorovým kolem by měl pobídnout zájemce k účasti v budoucích kolech aukcí,“ komentoval výsledky poslední aukce Jochen Homann, prezident německého síťového regulátora.

Jelikož objem přihlášených projektů nedosáhl soutěženého maxima, uspělo v aukci všech 111 přihlášených projektů. Obdržené ceny se pohybovaly v rozmezí od 46,5 do 62,8 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 57,3 EUR/MWh. Ve srovnání s únorovým kolem, kdy vysoutěžená cena dosáhla v průměru 47,3 EUR/MWh, se jedná o více než 20% nárůst.

Do aukce bylo přihlášeno celkem 15 komunitních projektů o celkovém výkonu 113 MW, které obdržely cenu odpovídající nejvyšší úspěšné nabídce, tedy 62,8 EUR/MWh. Nejvíce projektů do aukce přihlásili developeři ze Severního Porýní-Vestfálska (33 projektů o výkonu 138 MW) a Braniborska (16 projektů o výkonu 87 MW).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Martin Hájek
21. květen 2018, 09:44

Nějak nevidím žádné komentáře pana Vaněčka a Veselého, kampak se nám ztratili? Německo jednoduše není schopné větrníky stavět, není kde. Takže v příští aukci už to budou všichni vědět a přihlásí projekty jednoduše s cenou 63 Euro. Aukce tak ztratí smysl a budou zcela formální administrativní zátěží. Navíc Německo samozřejmě nesplní cíl OZE do roku 2020, to už je teď evidentní.

Jan Veselý
21. květen 2018, 10:38

To je úžasné jaký jste věštec, co všechno neumíte z jednoho datového bodu vyvěštit.

Martin Hájek
21. květen 2018, 11:33

Ta klíčová zpráva je, že bylo poptáváno 1384 MW a nabízeno bylo 670 MW, to vypovídá poměrně hodně o celkovém stavu trhu a přípravy projektů. Ještě by byla velmi zajímavá informace z jakých spolkových zemí je jaký výkon, to by nám asi také řeklo mnohé.

jozef heinrich
21. květen 2018, 12:48

poptavali 670MW

Jan Veselý
21. květen 2018, 12:59

Vypovídá to to, že mají drobnou krizi v počtu projektů, které se mohli aukce zúčastnit (tj. mají už vyřízené papíry). To se spraví.

Milan Vaněček
21. květen 2018, 11:49

Pane Hájek nedělejte hloupého, to nejste. Ta prvá aukce to byla opravdová soutěž kde bybrali nejnižší nabídky z mnoha. Ta druhá to už bylo jen paběrkování, kde to dali každému. Proto cena vyskočila ale pořád je slušně nízká.

Když by se Německo vrátilo k pozvolnějšímu zavírání JE (a zapomene na Fukušimu) tak své cíle splní lehce, takhle holt nebude vzor v EU, ale stejně například Siemens bude mít nahraženu vysoce ztrátovou stavbu JE (zeptejte se ve Francii) ziskovou výrobou VtE.

Milan Vaněček
21. květen 2018, 11:51

oprava: ...vybrali ...

Martin Hájek
21. květen 2018, 12:48

No vzhledem k tomu, kolik Německo hlásá, že chce postavit větrných elektráren, do roku 2030 - tuším 60 GW, tak "paběrkování" už v roce 2018 je docela problém, nemyslíte? Psal jsem, že Německo nesplní svůj cíl podílu obnovitelných zdrojů energie (zkratka OZE), tak nechápu, proč do toho pletete jadernou energetiku, která s tím nijak nesouvisí. Leda byste tvrdil, že jádro je obnovitelný zdroj energie. :-)

Milan Vaněček
21. květen 2018, 17:43

To že jste Vy psal že Německo nesplní svůj cíl v OZE v roce 2030 je jen Vaše přání, realita je a bude jiná. Určitě jich postaví (včetně off shore) víc. Němci pokaždé reagují na současné potřeby, když bylo potřeba upravili vždy FiT a teď budou vylaďovat kauce a pravidla omezující (v Německu) kauce i technicky OZE.

Rozhodně nemají problémy s penězi nebo deficitem státního rozpočtu, problém mají jen s migranty.

To jádro jsem tam připlet protože mě zmátla Vaše nesmyslná poslední věta, hádám že jste chtěl říci neco trochu jiného.

Petr
21. květen 2018, 13:13

Tak už přestaly fungovat pořádně i ty aukce.

Problém podle mě bude s očekávanou vysokou inflací v EU čím dál víc ovládané tiskaři, a dnešním systémem jejího výpočtu, který je na Západě už velmi zfixlovaný.

To jsou furt věčné problémy s nově a nověji konstruovanými nekonečnými dotacemi.

frank
21. květen 2018, 13:50

Účast byla malá, protože si zájemci stěžují na právní rámec platnosti federálního zákona( BImSchG) a nejasnosti o tom, co bude nabízeno v dalších letech a jak se bude stát bránit nájezdům spekulantů... stěžoval si president asociace pro větrnou energii pan Herman Albers, nestabilní výsledky posledních dvou aukcí jsou špatným základem pro " strategické plánování v oboru".....

Martin Hájek
23. květen 2018, 01:55

Spíš neochota přiznat, že větrná energetika v Německu začíná narážet na limity - vlastní technologie, sítí i trpělivosti lidí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se