Druhá letošní aukce pro onshore větrné elektrárny v Německu přinesla 20% nárůst ceny
Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) zveřejnil výsledky druhé letošní aukce pro onshore větrné elektrárny, která proběhla na začátku tohoto měsíce. Květnová aukce přinesla nárůst průměrné vysoutěžené ceny, a to o 10 EUR/MWh oproti minulému kolu z letošního února. Na výši vysoutěžené ceny se podepsal i nižší zájem investorů, kdy vůbec poprvé celkový výkon přihlášených projektů ani nedosáhl maxima soutěženého objemu.
Na začátku měsíce proběhlo letošní druhé kolo německé aukce pro výstavbu onshore větrných elektráren. V aukci německý regulátor nabídl celkem 670 MW výkonu, přičemž zájemci se mohli přihlásit nejvýše s cenou 63 EUR/MWh. Podle dat regulátora se aukce mohly zúčastnit projekty o výkonu 1384 MW, nakonec však do aukce bylo podáno pouze 111 nabídek o celkovém výkonu 604 MW, a vůbec poprvé tak aukce nebyla zcela zaplněna.
„Nižší objem přihlášených projektů potvrzuje trend posledních kol s klesajícími objemy nabídek. Nárůst podpory ve srovnání s únorovým kolem by měl pobídnout zájemce k účasti v budoucích kolech aukcí,“ komentoval výsledky poslední aukce Jochen Homann, prezident německého síťového regulátora.
Jelikož objem přihlášených projektů nedosáhl soutěženého maxima, uspělo v aukci všech 111 přihlášených projektů. Obdržené ceny se pohybovaly v rozmezí od 46,5 do 62,8 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 57,3 EUR/MWh. Ve srovnání s únorovým kolem, kdy vysoutěžená cena dosáhla v průměru 47,3 EUR/MWh, se jedná o více než 20% nárůst.
Do aukce bylo přihlášeno celkem 15 komunitních projektů o celkovém výkonu 113 MW, které obdržely cenu odpovídající nejvyšší úspěšné nabídce, tedy 62,8 EUR/MWh. Nejvíce projektů do aukce přihlásili developeři ze Severního Porýní-Vestfálska (33 projektů o výkonu 138 MW) a Braniborska (16 projektů o výkonu 87 MW).
Mohlo by vás zajímat:
Nějak nevidím žádné komentáře pana Vaněčka a Veselého, kampak se nám ztratili? Německo jednoduše není schopné větrníky stavět, není kde. Takže v příští aukci už to budou všichni vědět a přihlásí projekty jednoduše s cenou 63 Euro. Aukce tak ztratí smysl a budou zcela formální administrativní zátěží. Navíc Německo samozřejmě nesplní cíl OZE do roku 2020, to už je teď evidentní.
To je úžasné jaký jste věštec, co všechno neumíte z jednoho datového bodu vyvěštit.
Ta klíčová zpráva je, že bylo poptáváno 1384 MW a nabízeno bylo 670 MW, to vypovídá poměrně hodně o celkovém stavu trhu a přípravy projektů. Ještě by byla velmi zajímavá informace z jakých spolkových zemí je jaký výkon, to by nám asi také řeklo mnohé.
poptavali 670MW
Vypovídá to to, že mají drobnou krizi v počtu projektů, které se mohli aukce zúčastnit (tj. mají už vyřízené papíry). To se spraví.
Pane Hájek nedělejte hloupého, to nejste. Ta prvá aukce to byla opravdová soutěž kde bybrali nejnižší nabídky z mnoha. Ta druhá to už bylo jen paběrkování, kde to dali každému. Proto cena vyskočila ale pořád je slušně nízká.
Když by se Německo vrátilo k pozvolnějšímu zavírání JE (a zapomene na Fukušimu) tak své cíle splní lehce, takhle holt nebude vzor v EU, ale stejně například Siemens bude mít nahraženu vysoce ztrátovou stavbu JE (zeptejte se ve Francii) ziskovou výrobou VtE.
oprava: ...vybrali ...
No vzhledem k tomu, kolik Německo hlásá, že chce postavit větrných elektráren, do roku 2030 - tuším 60 GW, tak "paběrkování" už v roce 2018 je docela problém, nemyslíte? Psal jsem, že Německo nesplní svůj cíl podílu obnovitelných zdrojů energie (zkratka OZE), tak nechápu, proč do toho pletete jadernou energetiku, která s tím nijak nesouvisí. Leda byste tvrdil, že jádro je obnovitelný zdroj energie. :-)
To že jste Vy psal že Německo nesplní svůj cíl v OZE v roce 2030 je jen Vaše přání, realita je a bude jiná. Určitě jich postaví (včetně off shore) víc. Němci pokaždé reagují na současné potřeby, když bylo potřeba upravili vždy FiT a teď budou vylaďovat kauce a pravidla omezující (v Německu) kauce i technicky OZE.
Rozhodně nemají problémy s penězi nebo deficitem státního rozpočtu, problém mají jen s migranty.
To jádro jsem tam připlet protože mě zmátla Vaše nesmyslná poslední věta, hádám že jste chtěl říci neco trochu jiného.
Tak už přestaly fungovat pořádně i ty aukce.
Problém podle mě bude s očekávanou vysokou inflací v EU čím dál víc ovládané tiskaři, a dnešním systémem jejího výpočtu, který je na Západě už velmi zfixlovaný.
To jsou furt věčné problémy s nově a nověji konstruovanými nekonečnými dotacemi.
Účast byla malá, protože si zájemci stěžují na právní rámec platnosti federálního zákona( BImSchG) a nejasnosti o tom, co bude nabízeno v dalších letech a jak se bude stát bránit nájezdům spekulantů... stěžoval si president asociace pro větrnou energii pan Herman Albers, nestabilní výsledky posledních dvou aukcí jsou špatným základem pro " strategické plánování v oboru".....
Spíš neochota přiznat, že větrná energetika v Německu začíná narážet na limity - vlastní technologie, sítí i trpělivosti lidí.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se