Druhá letošní aukce pro onshore větrné elektrárny v Německu přinesla 20% nárůst ceny

DomůObnovitelné zdrojeDruhá letošní aukce pro onshore větrné elektrárny v Německu přinesla 20% nárůst ceny

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) zveřejnil výsledky druhé letošní aukce pro onshore větrné elektrárny, která proběhla na začátku tohoto měsíce. Květnová aukce přinesla nárůst průměrné vysoutěžené ceny, a to o 10 EUR/MWh oproti minulému kolu z letošního února. Na výši vysoutěžené ceny se podepsal i nižší zájem investorů, kdy vůbec poprvé celkový výkon přihlášených projektů ani nedosáhl maxima soutěženého objemu.

Na začátku měsíce proběhlo letošní druhé kolo německé aukce pro výstavbu onshore větrných elektráren. V aukci německý regulátor nabídl celkem 670 MW výkonu, přičemž zájemci se mohli přihlásit nejvýše s cenou 63 EUR/MWh. Podle dat regulátora se aukce mohly zúčastnit projekty o výkonu 1384 MW, nakonec však do aukce bylo podáno pouze 111 nabídek o celkovém výkonu 604 MW, a vůbec poprvé tak aukce nebyla zcela zaplněna.

„Nižší objem přihlášených projektů potvrzuje trend posledních kol s klesajícími objemy nabídek. Nárůst podpory ve srovnání s únorovým kolem by měl pobídnout zájemce k účasti v budoucích kolech aukcí,“ komentoval výsledky poslední aukce Jochen Homann, prezident německého síťového regulátora.

Jelikož objem přihlášených projektů nedosáhl soutěženého maxima, uspělo v aukci všech 111 přihlášených projektů. Obdržené ceny se pohybovaly v rozmezí od 46,5 do 62,8 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 57,3 EUR/MWh. Ve srovnání s únorovým kolem, kdy vysoutěžená cena dosáhla v průměru 47,3 EUR/MWh, se jedná o více než 20% nárůst.

Do aukce bylo přihlášeno celkem 15 komunitních projektů o celkovém výkonu 113 MW, které obdržely cenu odpovídající nejvyšší úspěšné nabídce, tedy 62,8 EUR/MWh. Nejvíce projektů do aukce přihlásili developeři ze Severního Porýní-Vestfálska (33 projektů o výkonu 138 MW) a Braniborska (16 projektů o výkonu 87 MW).

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují